הכל אנשים

הכל אנשים

יבל ברקאי


זוכים בגעתון וברוחמה * מספרים ביגור * מתחרים ברבדים * יציבים בלהבות-חביבה * רוקדים בהזורע * מגדלים בגבעת-ברנר * נפרדים בבית-זרע

 

מלכת המדבר שלנו

 

הקיבוצניקית הראשונה שהייתה השנה במוקדמות של מסע מלכת המדבר בטורקיה וזכתה בנסיעה לאוגנדה היא אילנה ליבנה-קליין, בת וחברת געתון. ביחד עם חברותיה, בתיה מנווה-מונוסון ושרית מראשון-לציון, הן עברו שבוע נפלא, מאתגר, מרתק ומהנה עד מאוד. אילנה מרכזת את תחום משאבי האנוש בקיבוצה, ומסיימת בקיץ זה תואר שני במינהל ציבורי. היא נשואה ליוסי ואם לשלושה - כולם, כולל שני הוריה, ממייסדי געתון, תמכו ביציאה למסע ושותפים להצלחה. אילנה: "המוטו שלי הוא: מלכת המדבר הוא מסע של הנפש, של הרוח, של התמודדות עצמית עם מגוון נשים חדשות ושונות ברקע ובאופי. מסע של חברות, התחשבות ושיתוף פעולה. מי שבאה ברוח של פתיחות וקבלה - זוכה בחוויה של חייה".

 

סופרת סרטנים על החוף

 

נופך בן-אור, בת 17 מקיבוץ רוחמה, תלמידה במגמות ספרות וערבית, זכתה במקום ראשון בתחרות כתיבה יוצרת של משרד החינוך. על הסיפור שזכה, "סרטנים על החוף", היא אומרת: "אפשר לקרוא אותו כפשוטו, וגם ברובד מעמיק יותר, המדבר על יחסים בין אנשים ובין אחים". הפרס: "יונה ונער" של מאיר שלו, ושלושה מספרי ש"י עגנון. ספר יותר טוב מכסף, נופך.

 

תרי"ג ערכי יגור

 

בחוברת מהודרת, "לקסיקון יגור - מבט אישי", מביא הלל לויתן, חבר הקיבוץ, תרי"ג ערכים מקומיים, על-פי טעמו וזיכרונו המופלג. למה תרי"ג?

לויתן: "לא כיוונתי לזה מהתחלה, אבל לקראת הערך ה-600 התגבשה אצלי הכוונה". הנה שתי דוגמאות מתוך 600: "חדר יוסל'ה - בבלוקונים היה חדר, שאף אחד, חוץ ממרים פרבר, לא ידע מה נמצא בו. מכאן שמו, על שמו של יוסל'ה שוכמכר, שנחטף בידי סבו והוברח בדרכים שונות מהוריו. בחדר זה היו חבילות של ופלות וממתקים לעת צרה, ומצרכי היגיינה נשיים, שלבנים אסור היה לדעת שקיימים כאלה, או, חס וחלילה, מי נזקקת להם ולמה". ועוד אחת: "'פר' - עד שנת 1962 החזיקו ברפת פר למטרות הרבעה. הפר האחרון, ששמו היה כרמל, נגח בתאריך 17 ביוני  1962את מרכז הרפת, דב קטוביץ', למוות. קטוביץ לקח אתו לקבר את מאות ימי השבת והחופשה שצבר בעבודה מתמדת, במשך שנים. מאז אין פר ביגור".

 

ארוכה הדרך למיליון

 

אבי דבוש, יועץ ארגוני ותושב רבדים ("או טו טו במסלול קליטה"), השתתף ב"מי רוצה להיות מיליונר", בערוץ 10. החבר הטלפוני שלו היה שלומי בן-חיים מחולדה, ולמרות זאת לא הגיע רחוק. "נפלתי ב-4,000 ש"ח, וצנחתי לסכום הבקושי-מנחם, של אלף ש"ח. ועל מה? לא ידעתי מה הצבע של האות  'G'ב'גוגל'. הקהל הטעה אותי ואמר לי 'ירוק', ומתברר ש'כחול' זו התשובה הנכונה. בשבילי השאלה 'מי רוצה להיות מיליונר' היא חמדנית, ולא מתאימה לערכים שלי". - נו, נו. מישהו הכריח אותך להתחרות? - "אימא שלי, מאשקלון, דחפה אותי. איך אפשר לעמוד מול הפצרותיה של אימא? אבל לקחתי הכול בצורה ספורטיבית. ארבעה ימים אחרי צילום התוכנית נולד לי, ולאמילי, אשתי, בן. דניאל". בן יותר טוב מכסף, אבי.

 

גלי-צה"ל כל הזמן

 

אבי בניהו (להבות-חביבה), מפקד גל"ץ, מבהיר (בתגובה על ידיעות שהוא צפוי להתמנות לראש מטה שר הביטחון): "אין שום דבר סגור. זאת עוד אופציה, אחת מני רבות, שעומדות לפני כשאסיים את תפקידי הנוכחי. כרגע אני מפקד גל"ץ בזמן מלחמה, וכך אני פועל. אגב, פיקוד על גל"ץ זאת לא קדנציה, ויכול להימשך הרבה שנים". - מצטער שמינויך למנכ"ל רשות השידור לא יצא לפועל? - "זאת הייתה פנייה של אריק שרון, ולא ראיתי שום אפשרות שלא להיענות בחיוב. בדיעבד, אני לא מצטער שזה לא קרה, כי האמת, לא כל-כך רציתי". מה-גם, אבי, שתמיד יש עוד אופציות...

 

לא נפסיק לרקוד

 

כבר שלושים שנה מרקיד אבי אמסלם, בעלה של סמדר דורון, בת כפר-מסריק, המוני רוקדים בכפר-מסריק, עין-המפרץ וקריית-מוצקין. גם כשהתותחים יורים הרגליים לא שובתות. "בגלל הקטיושות נדדנו לחדר האוכל של הזורע, שם אנחנו רוקדים כל יום חמישי. מאז פרוץ המלחמה מגיעים הרבה פחות, אבל בחמישי האחרון הגיעו למעלה ממאה רוקדים, כולל חדשים, ממשמר-העמק, בית-השיטה ובית-אלפא". ואיך האכסניה החלופית? - "המיזוג יכול להיות יותר חזק".

 

אלופת הדלועים

 

רק בגלל מחלת עלים מסתורית נקטפה, בגיל מאה ימים, דלעת ענק שצמחה במשתלת גבעת-ברנר. ביום קטיפתה שקלה הדלעת 70 ק"ג, והיקף מותניה הגיע ל-2.10 מטר. אם טרם הפכה למרכבה מפוארת, ניתן לצפות בה (ובעוד הרבה צמחים יפים) במשתלת גבעת-ברנר.

 

לזכר ברינקה עמית

 

ברינקה עמית, אלמנתו של מי שהיה עורך "על המשמר", יעקב עמית, נפטרה בקיבוצה, בית-זרע, בגיל 95. "אישה נהדרת", אומרת עליה שולה בן-נחום, חברת הקיבוץ, ומספרת: "בראשית הקיבוץ עבדה ברינקה בלול, אחר כך עבדה בחינוך וריכזה את הגיל הרך, ובזקנתה עבדה בארכיון ובמחלקת הוותיקים ב'ארקל'. שנים רבות ליוותה את יעקב בעלה, שמאור עיניו נחלש, בפעילותו בקיבוץ ומחוצה לו. היא הייתה יד ימינו, ומאוד הזדהתה עם דרכה של מפ"ם. אישה צנועה, עדינה, עם הומור". נכדתם של ברינקה ויעקב עמית, רונית גל, היא הדוברת של "מרצ-יחד".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים