קלפי מלחמה

קרני עם-עד


ה"פותחת בקלפים" מקיבוץ גשר-הזיו, חוזה כי בשבוע הבא תסתיים הלחימה בצפון * התחזית, גרסת הידעונים

 

יפה סתוי (גשר-הזיו), "פותחת בקלפים", שהתה במהלך השבוע האחרון במעיין-צבי, עם בני משפחתה. סתוי, שכבר לפני כחצי שנה חזתה שישראל תעמוד במבחן קשה ממנו תצא מחוזקת יותר, ואף צפתה בדיוק רב את תוצאות הבחירות לכנסת ולראשות התנועה הקיבוצית - התבקשה לחזות כיצד תסתיים המערכה הנוכחית בצפון.

 

ב"פתיחה" הראשונה מבקשת סתוי לדעת מתי תסתיים הלחימה. היא "חותכת" עשרה קלפים לשתי קבוצות של חמישה, כדי להבין כיצד ייראו עשרת הימים הבאים עלינו לטובה או לרעה. "מה שאני רואה", היא אומרת, "אלה שבעה קלפים ראשונים שמצביעים על תנועה של כוחות, שיתוף פעולה בין גורמים שונים, ודברים שמתחילים להסתדר אחרי מצב קשה במיוחד שהיה בתחילת השבוע - עם דגש על יום שני. בין הימים חמישי לשני אומנם לא תהיה פריצת דרך גדולה, אבל כבר ביום שני בשבוע הבא מסתמנת הקלה מסוימת, שתתגבר ביום שלישי. ביום רביעי תהיה התייצבות, ובחמישי ישתרר שקט יציב שיישמר לאורך זמן. קודם לכן, ביום ראשון הקרוב, ייכנס למערכה משהו חדש שאני מתקשה לראות מהו, אבל זה נראה כמו נשק או אמצעי שבו לא השתמשו עד כה. שישי-שבת הקרובים יוקדשו להתייעצויות שונות שיביאו להכרעה מדינית".

 

ומה לגבי נסראללה? יפה סתוי בוחנת את מצבו של המנהיג השיעי לאורך חודש ימים, והיא מוצאת את עצמה מופתעת. "המעמד שלו לא ייפגע, ולמרות ההפסד כביכול שינחל במערכה, הוא יחוש עצמו כמנצח. הוא לא רק יאמר זאת אלא גם יחוש בכך. ה'חיילים' שלו ירגישו חולשה ויהיו בלחץ, אבל הוא יישאר עבורם מנהיג בלתי-מעורער. מופיע כאן 'קלף ניצחון' של רוכב על סוס, וקלף נוסף שסוגר את הפריסה, בו נראים אנשים עומדים לבושים בגלימות הכנסייה. מדובר בקלף של תהילה, הערכה, שהוא מקבל מאנשיו".

 

ש: ומה לגבי עמיר פרץ, שר הביטחון?

יפה סתוי: "כאן הקלפים מראים שוב את מה שהראו מייד לאחר הבחירות - מצבו לא נעשה קל יותר. הוא חש בודד, מבולבל, סובל ממועקה כלשהי. גם מי שתמכו בו חשים חוסר ביטחון במנהיגותו כשר ביטחון, והם מבקשים להחליפו באחר או להצמיד לו 'עוזר'. מה שמפתיע, זה שהוא לא מרים ידיים, למרות שיש המבקשים להדיחו, מאחורי הקלעים ובגלוי. שוב ושוב אני רואה בקלפים את הסימנים לכך".

 

ש: מה יהיה מצבה של מדינת ישראל אחרי מלחמת לבנון השנייה?

"אני רואה שלא יהיו זעזועים גדולים בכלכלה כמו שרבים צופים. הדברים יזרמו ויסתדרו מעצמם. מיני רעיונות יצירתיים יצוצו וימנעו משברים כלשהם".

 

את הדברים האלה חזתה סתוי בערב יום שני השבוע, אז כבר הודיעו על הרעת מצבו של אריק שרון, לשעבר ראש הממשלה. היא עשתה פריסה של שבעה קלפים לגבי שרון. הקלף הראשון הצביע על קושי והקלף השני על נטישה, ולפיכך הביעה סתוי חשש כי בתוך זמן קצר ביותר ילך שרון לעולמו.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים