הקיבוצים, יומן מלחמה: לזכר הנופלים

הקיבוצים, יומן מלחמה: לזכר הנופלים

ישראל מושקוביץ, צבי אלוש, אורון מאירי, כתבי ידיעות אחרונות


פרידה מבני התנועה הקיבוצית שנלחמו ונפלו בגבול הצפון * יונתן הדסי (מרחביה), יותם גלבוע (מעוז-חיים), יהונתן וולסיוק (להב) וצביקה לופט (בן ראש-הנקרה) * לזכרם

 


יונתן הדסי, זכרו לברכה

לזכר יונתן הדסי

 

שלושים קילומטרים הפרידו ביניהם בחייהם, אך מטרים ספורים בלבד במותם. סמ"ר יונתן הדסי וסמ"ר יותם גלבוע, בני 21, ממרחביה וממעוז-חיים, נהרגו יחדיו במלחמה על שלום העורף, בהיתקלות בצפון.

 

עם הגיעם של נציגי קצין העיר עפולה לבית משפחת הדסי במרחביה התמלא המקום בעשרות חברי קיבוץ שבאו לנחם את ההורים, מירי ויוסי. סבו וסבתו מצד אמו, הולנדים שעלו לישראל והתגיירו בגלל אהבתם הרבה למדינה, שבו להולנד לפני כמה שנים, אך ילדיהם ונכדיהם נשארו בארץ."ההורים כל הזמן פחדו ודאגו, הם לא ישנו בלילות מרוב דאגה, יונתן צלצל כל פעם ואמר שהוא בסדר, וככה הם היו נרגעים", סיפרה כרמית פולרד, שכנה של משפחת הדסי, והוסיפה: "הוא מאוד אהב מוזיקה והיה האליל של בית הספר. הילד הכי מקסים שהכרתי. הוא מאוד רצה שאמו תסדר לו דרכון הולנדי כדי שיוכל לטייל בכל העולם".

 

"רק לפני חודשיים קיבל צל"ש על פעילות מוצלחת שעשה בשטחים, הוא היה חייל מצטיין", סיפרו חבריו. יונתן, שנולד בקיבוץ מרחביה והתחנך בבית הספר הקיבוצי עמקים-תבור, הותיר אחריו הורים ושתי אחיות. 

 

 


יותם גלבוע, זכרו לברכה

לזכר יותם גלבוע

 

באותן שעות התכנסו עשרות חברי קיבוץ מעוז-חיים בביתם של יוסי ולאה גלבוע, לאחר שקיבלו את הבשורה הקשה על מות בן הזקונים, יותם. החברים בקיבוץ זכרו את פעילותו המיוחדת של יותם בקבוצת "נעל"ה" ואת חיבורו המיוחד לילדי העולים החדשים, שהגיעו לא מכבר לארץ. "איבדנו בחור מיוחד במינו, ילד מוכשר ואחראי. ידענו שהוא משרת בגזרה מאוד מסוכנת. אני מכירה אותו שנים רבות, זו אבידה גדולה לכולנו", סיפרה חברת הקיבוץ סופי, שהגיעה אף היא לחזק את ההורים ברגעיהם הקשים.

 

יותם סיים בהצטיינות את בית הספר התיכון בקיבוץ נווה-איתן והמשיך לקורס פרמדיקים. בתום הקורס השתלב כפרמדיק ביחידה המובחרת, מגלן. "גדלנו יחד כמו אחים. היינו קוראים לו בוס, כי הוא תמיד עזר לכולם, ניהל וארגן הכול", סיפרה בת מחזורו מהקיבוץ, לירון יגל. "אמו של יותם היא מרכזת התרבות והחינוך בקיבוץ, ויותם היה המשענת הנאמנה שלה בנושאי תרבות. בחור שקט ואחראי, משפחה של חובבי טיולים שאוהבים מאוד לדווש", הוסיף חבר הקיבוץ יפתח אופק. יותם הותיר אחריו הורים ושני אחים. 

 

 


יהונתן וולסיוק, זכרו לברכה

 לזכר יהונתן וולסיוק

 

סמ"ר יהונתן וולסיוק, בן 21, ייקבר בקיבוץ שאהב. "סרגיי אהב את הארץ הזאת. הוא היה אזרח ישראלי ותרם את חלקו להגנתה. לכן החלטנו, אביו ואני, שהוא ייקבר כאן בקיבוץ להב, שקלט אותו כל-כך יפה ושהוא עצמו כל-כך אהב לחיות בו", הסבירה יוליה וולסיוק, אמו של יהונתן-סרגיי וולסיוק ז"ל, החלל החמישי מהקרב על מארון א-ראס. האם והאח השכולים הגיעו בטיסה ישירה מאוקראינה, והאב הגיע ימים מספר אחריהם. "כל הדרך לכאן התפללתי שהוא יימצא חי, אפילו פצוע, אבל חי",סיפרה האם בקול עצוב, לנוכח אי-הוודאות לגורל בנה בשעות הראשונות שאחרי הקרב. "רק כשירדנו מהמטוס מסרו לי הנציגים של הצבא שסרגיי איננו, ושמצאו את גופתו". יוליה ישבה בחצר הבית, אצל האם המאמצת של בנה, דלית גל מקיבוץ להב, ושמעה סיפורים על הבן. "כל שבוע סרגיי היה שולח לי אס-אמ-אס ומספר לי שהכול בסדר", אמרה. "הפעם האחרונה ששוחחנו בטלפון הייתה בשבת לפני שבועיים. הוא סיפר על השירות והרגיע, כרגיל".  

 


צבי לופט, זכרו לברכה

לזכר צבי לופט

 

מנחמים רבים, ביניהם עשרות קצינים בכירים, הגיעו אתמול אל משפחתו האבלה של אל"מ צבי לופט (42), בן קיבוץ ראש-הנקרה, שלאחרונה שימש בתפקיד מטה בחיל האוויר, ונהרג בהתרסקות מסוקו בצפון. רעייתו של הטייס, אורנה, ישבה בחצר ביתם במושב חוגלה, מוקפת חברים, מתקשה לעכל את הבשורה המרה. "צביקה היה אדם מקצועי ומיומן", סיפרו אתמול חבריו ההמומים. "אנחנו לא מבינים איך תאונה כזאת יכולה הייתה לקרות דווקא לו". לופט, בעבר מפקד של טייסת אפאצ'י, ששירת בבסיס חיל האוויר במצפה-רמון, היה אמור להשתחרר משירותו הצבאי בעוד כשנה. הוא נולד וגדל בקיבוץ, התגייס לצבא בגיל 18 ומאז חידש שוב ושוב את השירות בקבע. חבריו סיפרו: "הוא מאוד אהב את השירות הצבאי ותרם רבות לחיל האוויר". לופט הותיר אחריו אישה ושלוש בנות.

 

הערת מערכת "הקיבוץ": העמוד לזכר הנופלים בגבול הצפון הובא לדפוס ביום שלישי, 25.7.2006. אנו תקווה שלא נדע עוד בשורות רעות



 



_________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים