מהולנד לירושלים באופניים - פיטר ברגסמה מהולנד עשה מסע אופניים עד ירושלים למטרת גיוס כספים לגבעת חביבה - למפגשי שלום בין יהודים לערבים

מהולנד לירושלים באופניים

טל אלמליח


פיטר ברגסמה (69) מהעיירה דורן שבהולנד, חצה ב-11 ביולי את גשר שייח' חוסיין לקראת השלמת מסע האופניים שלו לירושלים. פיטר, טייס לשעבר בצי המלכותי ההולנדי, משלב במסע זה הגשמת חלום ישן של עלייה לרגל למקומות הקדושים בירושלים יחד עם תמיכה ועידוד למאמצים לקיום דיאלוג בין יהודים וערבים במזרח התיכון. במשך מסעו, שעבר בין השאר בסוריה ובירדן, אסף פיטר כספים לטובת התוכנית "ילדים מלמדים ילדים" של המרכז היהודי-ערבי לשלום בגבעת חביבה. לפיטר וקהילת דורן יש קשר רב שנים עם גבעת חביבה ובמיוחד עם תוכנית זו, המפגישה תלמידי בית ספר יהודים וערבים להיכרות הדדית וטיפוח אקלים הדו-קיום במדינת ישראל.

 

פיטר רוכב על אופניים שנים רבות ולאחר שפרש לגמלאות רכש אופניים בעלות זיווד מיוחד למסעות ארוכים. מסעותיו הקודמים היו במדינות אירופה ולפני חמש שנים שמע על הפרויקט "ילדים מלמדים ילדים" וביקש להירתם לתמיכה בו על ידי מסע ההתרמה הנוכחי. במסע זה, שבו רכב כ-5,500 ק"מ, הוא עבר דרך צ'כוסלובקיה, רומניה, בולגריה, טורקיה, סוריה וירדן.

 

"בקילומטרים הראשונים אחרי שיצאתי מהעיירה שלי ליוו אותי חברים מכנסיה שבה אני חבר, ואחר כך הייתי לבד כל הזמן", אומר פיטר. "החוויה של המפגש עם הרבה אנשים לאורך המדינות בהן עברתי הייתה מעשירה ומרגשת, ומעבר לזה השגתי אתגר אישי חשוב". לא בכל המדינות בהן עבר הצליח פיטר לגייס תמיכה במטרות מסעו. " בסוריה די נרתעו ממני כשדיברתי באהדה על ישראל", הוא אומר, "אבל מלבד זאת, האנשים שם מאוד נחמדים, כמו בכל מדינה אחרת שבה עברתי". את מסעו יסיים פיטר השבוע בירושלים, שבה יטייל מספר ימים בטרם יטוס חזרה הולנד.

 

גם את העלייה לירושלים יעשה באופניים. "אני קצת חלש כבר בעליות", הוא מתנצל, "אבל אם אצטרך - אדחוף את האופניים עד הסוף".








עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים