הכל אנשים

הכל אנשים

יבל ברקאי


מארחים ברמת-השופט ובעברון * זוכים במלכיה ובניר-דוד * סופרים בסאסא * חוגגים ביפעת וברמת-הכובש * ממציאים בעין-החורש

 

הלורד של מגידו

 

"מול הכרמל", האירוח הכפרי ברמת-השופט, התכבד השבוע באירוח בן יומיים של מייקל אלנבי ואשתו, שנמנו עם משלחת של אוניברסיטת תל-אביב, החופרת בעתיקות תל מגידו. אורי פלש, מנהל דירות האירוח, מגלה שתוארו הרשמי של האורח האנגלי המכובד, נכדו של הגנרל אלנבי מיודענו, הוא "הלורד של מגידו", ומספר כי נתנו לו את כל הפינוק האפשרי: "זר פרחים, מגבות מיוחדות, ושמפו". "הוא לא רק חפר", ממשיך וחושף פלש, "הוא גם טייל בארץ, במקומות שסבו כבש".

 

הכנפיים של עברון

 

בתום מסדר הכנפיים האחרון, שעה שלחץ את ידי משפחות הטייסים הטריים, נתקל המפקד, אלוף אליעזר שקדי, בבני משפחת בהר. כששמע שהם חברי עברון, סיפר להם בהתרגשות כי אביו, ניצול שואה מהונגריה, התחנך בזמנו שנה אחת בקיבוץ, ובמלאות לו 80 העלה משאלה, לשוב ולבקר בקיבוץ עם משפחתו ולהיזכר בימים שעברו. העניין סודר. שלמה יצחקי, מוותיקי עברון, הופקד על ההדרכה והאירוח.

 

קיבוץ גלויות במפעל

 

על ארוחה טובה במסעדת "תמרים" שבכינרת, ציינו מאה עובדי "נירעותק" מניר-דוד, ובני ובנות זוגם לצדם, את הישגי המפעל ב-2005. באותה הזדמנות הוענקו תעודות הוקרה לשלושה מעובדיו בייצור: אלכס מורטוב, גבריאל ברסלר ומאיר אלמועלם - זוכי מבצע "העובד המצטיין" של "ידיעות אחרונות". רן שריג (בית-השיטה), מנהל המפעל, בשיר הלל: "שלושתם מהווים 'כור היתוך' מוצלח במיוחד. אלכס הוא עולה מחבר-העמים, גבריאל עולה מארגנטינה, ומאיר מבית-שאן". - וקיבוצניק לגיוון, לא מצאתם? "יש מעט מאוד חברי קיבוץ בייצור". הפתעה!

 

ביבליוגרפיות מנצחות

 

הסטודנטים מצדיעים לסאסא, או, לפחות, לענף המידענות של הקיבוץ, "סא-סא דע". אסיא נווה, עובדת הענף, מבינה אותם: "מנויות אצלנו 480 ספריות ברחבי הארץ, ציבוריות ושל בתי ספר על יסודיים, וברשותנו 5,000 רשימות ביבליוגרפיות מוכנות, כדי להקל על הסטודנטים. המספר הזה עולה כל הזמן, כי אני מרכיבה רשימות ביבליוגרפיות חדשות לפי דרישות הסטודנטים. בצניעות רבה אני אומרת, שאנחנו חוסכים לסטודנטים, כולל דוקטורנטים, 55 אחוז מזמן החיפושים אחרי הספרים הרלוונטיים לעבודתם". כבר 27 שנים משמשת אסיא ספרנית בספריית הקיבוץ, המכילה 90 אלף כותרים, "שאת כולם קניתי, קטלגתי ופתחתי, כך שאני מכירה את כולם מלפני ומלפנים". אסיא מזמינה את כולם לבקר באתר האינטרנט שלהם:

 www.sasa-da.co.il.

 

100 שנות קיבוץ

 

בשישי האחרון חגגה משפחתו של משה (מיישל) דיטל מיפעת את יום הולדתו המאה. הוא עלה ארצה בגיל 17 עם "קבוצת פינסק", שהייתה ממקימי גבת. בעקבות הפילוג עבר ליפעת, שם שימש שנים רבות, ועד הגיעו לגבורות, דבוראי. במלחמת יום הכיפורים שכל משה את בנו, אבנר, ולפי יאיר פסחי, מהארכיון של יפעת, הגיב על בשורת האיוב במשפט גאה ואופייני: "הקוזאקים הרגו ביהודים אבל בני נהרג בטנק ברמת הגולן". בעבר היה מיישל תוקע בשופר ביום הכיפורים וקורא בתורה, וגם היום הוא מקפיד לנסוע לבית הכנסת, בקלנועית שלו.

 

מלכת המדבר שלנו

 

סיגל לאור (40), בת מלכיה, תשתתף בספטמבר הקרוב במסע "מלכת המדבר" באוגנדה. "אני לא במיוחד ספורטאית", היא מתוודה, "ואין לי חוש טכני מי-יודע-מה, כך שברור שהקריטריון הקובע להצלחה היה: איך מתנהגים עם בנות הצוות, שאתן מבלים כמעט 24 שעות ביממה (ושלי היו שלושתן ירושלמיות!). באחד הצוותים הייתה אישה בת 70, וגם זה מוכיח שהגיל והכושר לא קובעים". מבעלה, מבשרת סיגל, היא מקבלת רוח גבית, וזה לא פשוט, כשבבית ימתינו לאימא ארבעה בנים: 3, 7, 11 ושנה. "אבל הסבתות והדודות נרתמו ברצון".

 

קפה צבעוני לתיאבון

 

בדרך אל האורווה ביפעת נפתח לפני כחודש "קפה צבעוני", בניהולן של חוי וורד צבעוני, אם ובת - כשאבא אהוד עוזר ככל הנדרש. הן כמעט לא הקדימו פרסום לפתיחה, "אבל אין מה להתלונן. השמועה עברה מפה לאוזן", מגלה חוי. ומה בתפריט? "המקום חלבי, ומגיש קישים מצוינים מבטטות, פטריות, בצל, פלפל וברוקולי, וגם הקינוחים נהדרים". ומי הקהל? "לא מעט מחברי הקיבוץ, כי חדר-האוכל נסגר; נהגים, כי אהוד עבד הרבה שנים בקואפרטיב התובלה; ועסקני כדורסל, כי אני מילאתי שנים רבות תפקידים שונים בכדורסל נשים". והניסיון והאומץ מהיכן? "15 שנה עבדתי ב'נפגשים אצל מישקה', בתחנת הדלק של יפעת". נחה דעתנו. בהזדמנות נקפוץ לבדוק.

 

פטנט ספורטיבי

 

גם בגיל 65, אחרי קריירה של שחקן כדורעף ומסגר, ממציא לנו דרור גת (עין-החורש) פטנטים. בתו, נורית מאפיקים, מתגאה (ובצדק): "עוד כשהיה מסגר פתח ביזמות מתוך המסגרייה - 'טל-ספורט' - שהפיקה ויצרה ערכות ספורט קומפלט לכדורעף-חופים. לאחרונה המציא, ויזם ייצור ומכירה, של 'כדורסל צף במים'. המשחק כבר נמכר לבריכות שחייה במלונות באילת, והוא מתאים מאוד גם לבריכות שחייה קיבוציות". את הנסיעות לאילת, לצורך מתן שירות, מגוון דרור בביקורים אצל הבת, המתגוררת בשחרות, בואכה אילת, ושמח וטוב לו.

 

רוק בציבור

 

פאב "שומקום", בקיבוץ רמת-הכובש, יארח בשישי הקרוב (14.7) את להקת "שרימבה" לערב שמתחיל רגוע על פופים ומחצלות והופך במהרה למסיבת ריקודים של רוק ישראלי. הלהקה הפכה את פאב שומקום לביתה באזור השרון, ומדי חודש היא מגיעה לשם לערב מטורף.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים