תקווה לנועה

שני קרן, דוברת המועצה האזורית "זבולון"


חווה ואמרי רן משער-העמקים מתגייסים להצלת נכדתם התינוקת, נועה * ומגייסים כספים לניתוח נדיר, מסובך וגורלי * חברים, הושיטו יד

 

עיניה הכחולות של נועה, בת שנה ושלושה חודשים, ושמחת החיים שהיא מקרינה לכל עבר - אינן מעידות על המתרחש בגופה הצנום.

 

בשעת בוקר מוקדמת, בבית הסבא והסבתא בקיבוץ שער-העמקים, פגשנו אותה לראשונה. ילדה מקסימה ונבונה. ביקשנו לשוחח עמם על הקרב הקשה ביותר בחייהם, הקרב על איכות חייה של נכדתם האהובה. אמרי וחווה רן, מקיבוץ שער-העמקים, מרכזים בימים אלה, בעזרת חברים רבים, את מבצע גיוס הכספים לניתוח המורכב שתעבור נכדתם בחודשים הקרובים.

 

נועה נולדה בבוקרו של יום אביבי, בחודש אפריל. שלוותה של הילדה ועיניה הכחולות לא הסגירו את מה שהתרחש בגופה. עד לשעות הערב של יום היוולדה כבר הספיקה לעבור שני ניתוחים במערכת העיכול, שבלעדיהם לא הייתה שורדת. במשך שלושת השבועות הראשונים לחייה שהתה נועה בטיפול נמרץ, את הוריה כמעט לא ראתה. מרבית הזמן הייתה מורדמת.

 

ש: איך מתמודדים ההורים, חן ועמית, לנוכח הליקויים המתגלים בגוף ילדתם?

חווה רן: "הם אנשים צעירים ואופטימיים, בשנות השלושים לחייהם. היה להם ברור שלצד הקשיים והדאגה, הם נערכים לקרב הקשה העומד בפניהם. לרגע לא הייתה שבירה. ואנו כאן, המשפחה המורחבת והחברים, עומדים לצדם. הנחישות שלהם מקרינה על כולנו".

 

אמרי, סבה של נועה, מספר שהמשפחה כולה נרתמה לסייע לחן ועמית. "כסבא וסבתא הבנו מייד כי בשנה הראשונה לחייה תעבור נועה ארבעה ניתוחים קשים, וקלטנו שסדרי העדיפויות משתנים. הדאגה לנועה והסיוע להוריה עומדים בראש".

 

ש: אילו חיים יש לנועה?

אמרי רן: "הילדה חיה לכאורה חיים רגילים לגמרי. נחישותם של הוריה לאפשר לה לחיות ככל ילדה בגילה, מעוררת הערכה. היא נפגשת עם בני גילה, נוסעת עם הוריה לכל מקום ונהנית מחוויות רבות. עם זאת, ללא הניתוח הדחוף, לא תוכל לחיות ככל הילדים. הליקויים במערכת העיכול של נועה לא תוקנו עדיין. ניתן לראות שהיא קטנה לגילה, ויש ליקויים בהתפתחותה המוטורית. נועה נדרשת לעבור טיפולים פיזיותרפיים, ודרך קשה עומדת בפניה".

 

ש: כיצד עברה נועה את האשפוזים החוזרים בבית החולים?

"לצערנו, בגיל שבעה חודשים, עברה נועה ניתוח לתיקון מום בלבה. לרווחת כולנו, הניתוח עבר בהצלחה גדולה. לאחר חודשיים חזרה נועה לבית החולים, ובגיל תשעה חודשים כבר רשמה 'לזכותה' את הניתוח הרביעי, הפעם בעמוד השדרה. גם הוא עבר בהצלחה, ונועה התאוששה ממנו במהירות".

 

ש: מה גיליתם על נכדתכם?

"גילינו שנועה היא לוחמת אמיתית. היכולת שלה להשתקם אחרי כל ניתוח הדהימה את כולנו. החיוכים שלא נפסקו, חוכמתה ויופייה, הם מקור אנרגיה לכולנו".

 

ש: מה תוכלו לומר על האנשים המלווים אתכם?

"מרגע היוולדה של נועה, עוטפים את חיינו אנשים מופלאים. כל הרופאים ואנשי הצוות בבתי החולים 'הדסה' ו'איכילוב' שמלווים את נועה, חברינו לקיבוץ, חבריהם של חן ועמית, המשפחה המורחבת. כל אחד תורם את חלקו. גם במועצה האזורית, ראש המועצה, שלמה חבר, ועובדי המועצה, נרתמו לסייע למשפחה. לא נוכל להביע במילים את הערכתנו".

 

לפני כחודש הוקמה עמותה בשם "תקווה לנועה", שמטרתה לגייס 100 אלף דולר עבור ניתוח נדיר ומסובך שצריכה נועה לעבור, לא יאוחר מגיל שנה וחצי. "לא האמנתי", אומר אמרי, "שאגיע ליום בו אצטרך לעסוק בגיוס תרומות. החודש האחרון הפגיש אותי עם כל כך הרבה סיפורים אנושיים. שיחות הטלפון שאנו מקבלים מחזקות את כולנו, והתרומות המגיעות אל העמותה הן האור שבקצה המנהרה. ברור לי שבעזרתם הנדיבה של האנשים, נצליח לתת לנועה את איכות החיים שמגיעה לה".

 

לקראת סוף הראיון נרדמה נועה הפעוטה בזרועותיה האוהבות של סבתה, ידיים חמות העוטפות אותה באהבה. לפני לכתנו הוסיפה חווה ואמרה: "לצערנו, למרות חוכמתה ותבונתה, נועה עדיין קטנה ולא יכולה לדבר ולבקש את עזרת הציבור. לכן אנו מדברים במקומה. נועה היא האושר של חיינו, ובעזרת טוב לבכם נוכל להעניק לה תקווה לחיים מאושרים".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים