מת יונתן בלסקי הפעוט

נחמן גלבוע 


דיוקנו של יונתן חולה הלוקמיה הפך לסמל הקמפיין לתרומת מוח עצם. התרומה שקיבל נתנה לו במתנה 13 חודשי חיים

 

ביום שישי האחרון הובא למנוחות בבית הקברות במטולה יונתן בלסקי בן השנתיים וחצי, שנפטר ממחלת הסרטן בלילה שבין חמישי לשישי בבית החולים לילדים שניידר שבפתח תקווה.

 

בגיל שלושה וחצי חודשים חלה יונתן בלוקמיה ונזקק להשתלת מוח עצם. עמותת עזר לציון שנרתמה לעזרתו פרסמה אלפי פוסטרים מרגשים, שנשאו את תמונתו וסיפרו את סיפורו במטרה לגייס תורמים ולעורר מודעות לנושא תרומת מוח העצם. תחת הכותרת "יונתן הקטן רוצה לגדול", נכתב בפוסטר - "יונתן, בן 9 חודשים - אח של גל בת הארבע, אבא ואימא שלו הם איריס ואביעד ממטולה. יונתן חולה בסרטן מגיל שלושה חודשים, והוא זקוק בדחיפות להשתלת מוח העצם".

 

הפוסטר המיוחד שנשא את דיוקנו של הפעוט עורר הדים רבים, והפך לסמל למאמץ למצוא תורמים של מוח העצם לחולי לוקמיה. ליונתן עצמו נמצא תורם בהיותו בגיל שנה, ולאחר ההשתלה הוא הבריא למשך שנה וחודש וחצי. בתחילת 2006 חזרה המחלה לקנן בגופו והוא נזקק שוב להשתלה.

 

הוא עבר השתלת מוח עצם נוספת מאותה התורמת, אלא שהפעם תקף השתל החדש את גופו עד שהביא למותו.

 

איריס, אמו של יונתן, היא בת קיבוץ מנרה, שאמה חיה בקיבוץ, והיא מתגוררת עם משפחתה במטולה ב-13 השנים האחרונות. "יונתן הפך לסמל של המאבק למציאת תרומת מוח העצם", היא אמרה לאחר מותו, "ולמרות הכישלון האישי במקרה שלנו, אנשים ימשיכו לתרום כי השתלת מוח עצם היא משהו שמציל חיים. התרומה ליונתן בעצם נתנה לנו אותו כילד בריא במשך 13 חודשים וחצי. זה משהו שלא נשכח לעולם. בחודשים האלו הוא טייל אתנו לכל מקום, הכיר את ישראל למרות גילו הקטן, ובעיקר גרם לנו להתאהב בו".

 

איריס הוסיפה שהעובדה שיונתן נפטר בגלל ההשתלה, אינה גורמת לה להתחרט על המאבק שניהלו בנושא ההתרמה, ועל הדרך שבה פעלו כדי לנסות להציל את בנם הפעוט מהמחלה. "תמיד ידענו שההשתלה היא משהו מאוד מסוכן", מציינת איריס, "שלא יודעים איך יוצאים ממנו. למרות הכל אנחנו נחושים להמשיך במאבק. השתלת מוח עצם היא הסיכוי היחיד שיש להרבה חולי סרטן.

 

יונתן בחייו הצליח לעשות המון דברים שנגעו להמון אנשים. אני מקווה שיחד עם עוד אנשים נמשיך במה שיונתן התחיל".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים