הכל אנשים

הכל אנשים

יבל ברקאי


מצטיינים בסעד * צדים בשער-העמקים * מככבים בניר-דוד * יולדים בשדות-ים * חונכים באורנים * מטיילים ביראון * מדוושים בברקאי ובהראל * נפרדים בעין- חרוד מאוחד

 

נערת רוק בחברת נוער

 

בניר-דוד זוכרים היטב את רבקה מנשה, הלא היא... ריקי גל. כמה שנים הייתה שם חניכה בחברת נוער, ולא עשתה חיים קלים למחנכים. הגיעו הדברים לידי כך, שאברהם דוידזון ז"ל, שהיה מדריך בעל ותק, ואשתו מלכה, נתבקשו לקחת אותה תחת חסותם. "חצי שנה היא גרה אצלנו", מספרת מלכה (96). "בכל פעם שהיא מופיעה בטלוויזיה, מתקשרות אליי בנותיי להודיע לי. מדי פעם היא מצלצלת ומבטיחה לבוא לביקור, אבל לא באה". הבת, מירי רצון (יקום) זוכרת את גל כנערה "עצמאית, יפה ומוכשרת, שהצוות החינוכי לא ידע איך לעכל אותה. היא גרה אצל אבא ואימא בבית, כדי שלא יזרקו אותה מחברת הנוער. לאחרונה נפגשנו אתה כשאבא נפטר, ב-1998".

ומסכמת המטפלת דאז, טובה גלזר: "אני מאוד מחבבת אותה. כל פעם שהיא מופיעה בטלוויזיה ב'לרקוד עם כוכבים', אין סיכוי שאחמיץ אותה".

 

נכדים שניים-שניים

 

לתלמה (אחראית על התקציב האישי) וליצחק (מעצב ואדריכל פנים) שרון, חברי שדות-ים, נולדו השבוע זוג נכדים-תאומים, השלישי במספר: איתי וענר, בנים להגר בכוכב-יאיר. לפני שנה נולדו לבתם, רעות, החיה בקיבוץ, בן ובת, ושנתיים קודם לכן נולדו בן ובת לבנם מתן, אף הוא בקיבוץ. למה דווקא לכם? תלמה: "במשפחה שלנו ובמשפחה של כלתנו קרן, יש כמה זוגות תאומים. רק לבתנו רווית אין תאומים, והחיים יפים".

 

חרוץ, מסור, מקפיד

 

שלמה רון, בעל ותק של 24 שנים כעובד אריזה ב"סיפן" סעד, הוכתר בתואר "עובד מצטיין" בתחרות ע"ש נח מוזס ב"ידיעות אחרונות", כיוון שנמצא "חרוץ, מסור ומקפיד לתת את מקסימום התפוקה שביכולתו". רק כבוד, או גם כסף? רון: "זו יותר התייחסות מאשר התעשרות. קיבלתי צ'ק של 650 ש"ח, כך שאי אפשר אפילו לטוס עם זה לאירופה". העיקר שמחת עמלים, לא? רון: "האמת, אני בן 53, כבר לא ממש צעיר, וחוזר הביתה מהעבודה די שפוך".

 

חזירים על הבוקר

 

מדי שבת, מוקדם בבוקר, כשהבריות נמות את שנתן, יוצאים יהונתן לוי (שער-העמקים) וחבריו, בהם אפילו כמה תל-אביבים, לצוד חזירי בר בהרים. וכך זה הולך: "כל אחד מתנהל ברכב שלו, אני בטנדר סובארו, כשמלווה אותנו להקה של כלבים מזילי ריר, שמבריחה את החזירים מהסבך. את החזירים הניצודים אנחנו צולים וזוללים, או נותנים לנזקקים". נזקקים לבשר חזיר? - "החוק אוסר למכור בשר ציד". צייד אוהב חיות? - "לפני שנה פתחתי בקיבוץ יזמות שעוסקת במנ"ח (מניעת נזקי חיות). זה כולל חיסול תנים שמחבלים בצנרת ההשקיה בשטחים החקלאיים, ועורבנים ועורבים שמחבלים בחמניות ובאבטיחים". לאחרונה התפרסם לוי, כשחיסל 12 עורבים שהתאנו לבחורה מקריית-חיים, כיוון שחשדו בה שהזיזה גוזל שלהם. גיבור-ציד.

 

תורמת מהספרים

 

לכבוד בואה של הגברת אדית אברט, פילנטרופית ניו-יורקית, לטקס הפתיחה של הספרייה החדשה והמשוכללת במכללת אורנים על שם הנרי אברט, הפך המקום את פניו: הרחבה שלפני הספרייה עוצבה כאתר אירועים, ואחד מאולמות ההרצאות הוסב למסעדת יוקרה. נשיא המכללה, פרופ' יאיר קארו, שבירך את האורחת המכובדת באנגלית, זכה ממנה למחמאות על שליטתו בשפה. כמורה-לשעבר, העניקה לו את הציון 10. בהמשך סיפרה הגברת שבעלה המנוח, שעל שמו נקראת הספרייה, היה איש ספר נלהב "עד כדי כך שלפעמים, גם כשהייתי מדברת אתו, הוא היה ממשיך לקרוא". 


טבע של נופש

 

ביראון שבמרומי הגליל, המוקף ערוצי נחלים, חורשות, מטעים וכרמים, וממוזג אפילו בקיץ - משתרע לו אגם טבעי קסום. האגם הומה מבעלי חיים ומציע מגוון של פעילויות מהנות: דיג, שיט בסירות דוושות (וצפייה והאכלת עופות המים והדגים), מתקני שעשועים, מדשאות לפיקניק ומזנון לארוחות קלות. שווה.

 

מסע למען השרירים

 

בני הזוג סוזן ולן לודיש ועמותת  ,IsrA.L.Sהפועלת לחקר מחלת ניוון השרירים בישראל, עורכים מסע אופניים ברחבי הארץ להגברת המודעות למחלה חשוכת המרפא. מסע האופניים פתוח לכל מי שחפץ להצטרף לרכיבה ולהגביר את המודעות למחלת ניוון השרירים. ניתן להצטרף למשך שעות מספר, יום או יותר. ביום חמישי (15.6) מדוושים מקיבוץ אורטל עד ניר-דוד. ביום שישי (16.6) - מניר-דוד עד ברקאי. ביום שבת (17.6) מברקאי עד הראל, וביום ראשון (18.6) מקיבוץ הראל עד ירושלים. ניתן ליצור קשר עם עמותת ישראלס בטלפון 8252233-04 או באתר www.israls.org

 

צלילים של פרידה

 

רק מעטים יודעים שאת הלחנים היפים לפסוקי שיר השירים ("אתי מלבנון", "אל גינת אגוז"), שהפכה רבקה שטורמן למחולות-עם "קלאסיים" - הלחינה נירה חן מעין חרוד-מאוחד. לא מכבר נפטרה נירה בקיבוצה, בגיל 83. רפי לביא, שותפה הוותיק לעשייה המוזיקלית, ליווה באקורדיון את שירתו של עמוס רובל ליד קברה. לביא מספר, שלמרות נכותה - היא לקתה בשיתוק בפלג גופה התחתון בגיל 28 - הייתה נירה, כל השנים, הסמכות המוזיקלית בקיבוץ. "היא הובילה את מקהלות בית הספר והלחינה את שירי החגים של הקיבוץ. כל ילד בכיתה ד', שרצה להתחיל ללמוד לנגן, נבחן אצל נירה. היא ניהלה מחברת מאוד מסודרת".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים