ספורט - המגרש הביתי - מונדיאל

תומר רונא


המונדיאל שלנוטירוף הכדורגל הגיע גם לתנועה הקיבוצית                  * כדרור חגיגי מהשטח

 

מונדיאל זה קדוש

 

ברור-חיל (מעצמה ברזילאית) ואור-הנר (מעצמה ארגנטינית) מצחצחים חרבות

 

סרג'יו זליגמן וסרג'יו אניחוביץ הם חברים ואויבים. זליגמן מקיבוץ ברור-חיל הוא יו"ר האוהדים הברזילאים, ואניחוביץ הוא יו"ר האוהדים הארגנטינים בקיבוץ השכן, אור-הנר. כאן אף אחד לא מדבר על המחיר המופקע, כאן יצפו במונדיאל גם אם אירן תעשיר אורניום ותשגר טיל וגם אם עמיר פרץ יסיר את השפם. באזור זה מופסקת הפעילות למשך חודש אחד משוגע.

 

ש: מה מתכננים הפעם בברור-חיל?

זליגמן: "כמו במונדיאלים הקודמים - מסך ענק בבריכה, בשר על האש (כמעט טונה בשר) והרבה בירות. כולם הולכים עם חולצות של ברזיל - מבוגרים, נשים וילדים. מוזיקת סמבה וריקודים, פסטיבל אמיתי. הקיבוץ עשה הסכם קולקטיבי, שכולם יוכלו לראות. זה לא נתפס, שלא נראה את המונדיאל. אני מוכן לוותר על המון דברים, אבל מונדיאל זה קדוש".

 

ש: מה הסיפור עם אור-הנר?

זליגמן: "אור הנר הם ארגנטינה, וזה אומר הכול. יש בינינו יריבות רבת שנים, ממש מסורת. מי שינצח ייקח רכבים, ייכנס לאזור בתי המגורים ויתחיל לצפור, לשרוק ולהכות בתופים. בגמר 1998 הבאנו 8,000 צופים, ובסוף הפסדנו".

 

אניחוביץ, אוהד מושבע של ארגנטינה, מוסיף להסבר, עם ניחוח של הומור פטרוני: "בכל מונדיאל שולחת ארה"ב מתווכים, שלא ייווצר סכסוך אזורי בין אור-הנר לברור-חיל. ארגנטינה יודעת לעשות בשר, ושהם ישחקו כדורגל וירקדו סמבה. לברזילאים חשוב להניף את הגביע, לארגנטינים חשוב לתת הצגות ולאהוב את המשחק".

 

ש: איך נראה הקיבוץ בזמן המונדיאל?

אניחוביץ: "אנחנו סוגרים את הקיבוץ לחודש, ילדים לא ילכו לבית-ספר, סוגרים חנויות ולא הולכים לעבודה. מזל שהפעם המשחקים יהיו בערב, יש גם משהו טוב בגרמניה".

 

ש: ומה הסיפור עם ברור-חיל?

אניחוביץ: "אנחנו אוהבים את הכאסח אחד עם השני. האמת היא שאנחנו מכירים עוד מדרום אמריקה, דרך ארגון 'איחוד הבונים'. ברור-חיל חברים טובים שלנו, וחוץ מזה אנחנו רואים אותם כמו ילדים שלנו, כי ארגנטינה היא-היא שלימדה את ברזיל לשחק כדורגל. כמו שאתה משחק עם הבן שלך ונותן לו בכוונה לנצח, ככה אנחנו עם ברזיל וברור-חיל".

 

מונדיאל על הבר

 

חברי גלעד יתאספו בפאב המקומי לצפייה משותפת

 

בקיבוץ גלעד מתכוננים לצפייה משותפת בפאב המקומי, מדי שלישי ושישי. המארגנים מבטיחים לפתוח גם בימים אחרים, שבהם יהיו משחקים אטרקטיביים. שרון מימון, האחראי על הפאב, מספר: "יש היענות רבה לכדורגל, הייתה דרישה מצד החברים. בכל מונדיאל אנו פותחים את הפאב לצפייה המונית. אצלנו יש חלוקה לארגנטינים משוגעים, ברזילאים 'מחורעים' וגם אורוגוואים, ויש גם מוזרים שאוהדים תמיד את האנדרדוג". מימון מעוניין לקיים הימורים, כולל פרסים לזוכים.

 

מונדיאל למוזמנים בלבד

 

ברמות-מנשה הברזילאים צופים (ואוכלים ושותים) בצוותא

 

מרכוס שטרסברג הוא נציג הברזילאים של רמות-מנשה. השבוע, הוא אומר, תתקיים ישיבה של כל הקבוצה, ובה יוחלט מי מוזמן ומי לא לצפייה המשותפת במשחקים.

 

ש: לא כולם מוזמנים?

מרכוס שטרסברג: "אנחנו צופים לבד, וזה כולל רק את הנשים וחברים מהימנים. היה מקרה שמישהו פתח ת'פה והחבר'ה מאוד לא אהבו את זה. האירוע כמעט הסתיים במכות, ומאז החלטנו לסגור את הצפייה".

 

מרכוס ממשיך ומסביר את מה שישראלים (צברים) לא מבינים: "אנשים לא מבינים את החשיבות של הכדורגל עבורנו. ברזיל היא מדינה ענייה ומחורבנת, מה שיש בה זה ספורט, זו הגאווה שלנו. אני עשרים שנה בארץ וכל מונדיאל אני ברזילאי. אחרי גמר 2002 אשתי עשתה תספורת קצוצה כמו של רונאלדו ואנשים עלו לגג עם תחתונים בשירה וריקודים".

 

מסתבר שהסיבה האמיתית לפרוץ המרד האלים בכלא בברזיל, בו נהרגו מאה שוטרים ואסירים, הייתה על רקע איסור הכנסת טלוויזיות לכלא בזמן המונדיאל. "הכדורגל הוא דת ולא עושים ממנו צחוק. כמובן שנעשה הרבה על האש והבירות ייגמרו בכולבו", אומר מרכוס.

 

אין מונדיאל חינם

 

במסילות לא מוכנים לשלם את המחיר והאוהדים אוכלים את הלב

 

במסילות מתחלק הקיבוץ לארגנטינה ולשאר העולם. מונדיאל 1986 היה אירוע שמזכירים מאז בכל מונדיאל. באותה שנה, בה זכתה ארגנטינה לאחר ניצחון 1:3 על הולנד בגמר, יצאו הארגנטינים בשמחת ניצחון, והדבר גרם לכעס רב, בעיקר אצל הצברים, שהיו אוהדי הולנד. מאז נחצה הקיבוץ לשניים. בשנים האחרונות התמתנו הרוחות.

 

הנק נוה-עוז (מסילות) עלה לארץ לפני ארבעים שנה, ובגיל 68 הוא עדיין מדבר, עם מבטא, על הנבחרת הגדולה של הולנד ואיך ראה בעירו שחקן צעיר בשם יוהאן קרויף. הנק מאוכזב, כי במסילות כנראה שלא יצפו במונדיאל. "הקיבוץ לא מוכן לשלם, ובצדק", הוא אומר. "זו שחיתות בריבוע, המחיר הזה. אסור לקחת כסף על המשחקים, זו קטסטרופה, החלטה קפיטליסטית פושעת. בפלסטין יראו בחינם, אבל אי-אפשר לקלוט את זה כאן".

 

ש: ואיך אתה מתרשם מנבחרת הולנד?

הנק נווה-עוז: "אני קורא הרבה באינטרנט ובעיתונות ההולנדית. לא מתלהבים מהנבחרת וטוענים שאין לנו סיכוי. לדעתי, הנבחרת תגיע לשלב השני אפילו לפני ארגנטינה, ושם תיפול. השחקן הכי טוב בהולנד לא הגיע לנבחרת, אני לא מבין את המאמן. אבל מה זה משנה, לא אראה את המונדיאל".

 

כמה זה עולה לנו

 

אבשלום (אבו) וילן מדווח משדה הקרב הפרלמנטארי על השפעת המונדיאל על כיסי החברים: "הלחץ הציבורי נשא פרי. ועדת הכלכלה של הכנסת, בה הייתי חבר, עובדת על זה כבר שמונה חודשים. המחיר הראשוני שהוצע היה אלף ש"ח לחבילה, הצלחנו להוריד ל-492 ש"ח וקראנו למרד צרכנים, שאכן עבד. המחיר הסופי הוא 309 ש"ח, אבל למעשה המחיר יהיה 189 ש"ח אם מתחייבים לשנה נוספת עם הממיר. אגב, לשני המונדיאלים הבאים כבר נקנו זכויות השידור על-ידי האיגוד האירופי, ומכיוון שערוץ 1 חבר באיגוד, השידורים יהיו בחינם".

 

ש: ואם כבר מתכוננים לצפייה, את מי אתה אוהד?

אבו וילן: "אני הולך עם ברזיל מאז 1958, כשהייתי בן שבע ושמעתי ברדיו איך פלה מבקיע שני שערים בניצחון של ברזיל על שבדיה 2:5".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים