שביל החלב

דניאל בורשטיין


מתהדקים הקשרים בין שטראוס ליטבתה * עדית גרפונקל, חברת הקיבוץ, מונתה למנהלת הכספים של מחלבות שטראוס * מילקי של מינוי

 

ביום ראשון השבוע, התחילה עדית גרפונקל (45) מיטבתה הרפתקה חדשה, עם כניסתה לתפקידה הטרי, מנהלת הכספים של מחלבות שטראוס. מעתה, יתחיל שבוע העבודה שלה בטיסת בוקר מאילת לחיפה, ואחר כך נסיעה לאזור התעשייה בר-לב שבאחיהוד - כל זה, במקום הדרך שהייתה עושה עד כה: רכיבה של כמה מאות מטרים באופניים מהבית ועד למחלבה של הקיבוץ. עם בעלה, אבי, ושלושת ילדיה (16-10) תתראה בעיקר בסופי שבוע.

 

עדית ואבי גרפונקל הגיעו ליטבתה, ב-1994, מקיבוץ אליפז השכן, שם היו בגרעין המייסדים. בתקופה ההיא עבדה עדית ביחידת המחשב של המפעלים האזוריים, ערדום. ב-1997 נבחרה לתפקיד גזברית יטבתה, שאז גילם בתוכו גם את ניהול הכספים של המחלבה. כעבור חצי שנה, כשנכנס הקיבוץ לשותפות עם מחלבות שטראוס, נפרדו המערכות, וגרפונקל עברה לעבוד במחלבה. "אני הכי ותיקה מבין מנהלי הכספים של חברות הבת השונות בשטראוס-עלית", היא מעידה, "וכשהתפרסם המכרז הפנימי, שאלו אותי כמה אנשים בשטראוס למה אני לא ניגשת. גם ינון רון, מנהל מחלבות יטבתה, שאל אם אני מעוניינת בתפקיד. אמרתי לו שזה נראה לי רחוק מדי, וכשהלכתי הביתה אמרתי לאבי, בן-זוגי, בדרך אגב, משהו כמו: 'אני יודעת שלא אוכל לגשת, אבל התפקיד הזה מתפנה, והציעו לי להגיש מועמדות...'. הוא אמר: 'מה פתאום, למה זה לא אפשרי?' - אז הגשתי מועמדות".

 

ש: מה צפוי לך בתפקיד החדש?

עדית גרפונקל: "מבחינת אופי העבודה, זה המשך מאוד טבעי למה שאני עושה היום, אלא שהמערכת גדולה יותר, ואהיה אחראית על אנשים רבים יותר. תרבות הארגון של שטראוס כבר נמצאת כאן ביטבתה. אלה אותם הדו"חות, אותה עמידה בלוח זמנים לחוץ של סגירת חודש תוך שמונה ימים, אותם אנשים בדירקטוריון ואותם בעלי מניות. צורת העבודה והקצב שלה דומים למדי, אם כי שם אולי יהיה מעט יותר עמוס, בוודאי שבהתחלה. זה שמונה שנים וחצי שאני בתפקיד. אני מאמינה שבתפקידים כאלה חייבים להתחדש, 'להמציא' את הדברים מחדש מפעם לפעם. אחרת הם עלולים להתפספס".

 

ש: מדובר בקפיצת מדרגה מקצועית.

"כן, משתי בחינות: מצד אחד, זה ללכת להיות מנהלת כספים בארגון יותר גדול, יותר מורכב. מצד שני, בעצם העובדה שאני הולכת לעבוד במקום שאינו הקיבוץ שלי - יש ממד של להוכיח את עצמך. שום דבר שם לא מובן מאליו, ולא בהכרח מכירים את הקבלות שלך".

 

ש: איך התייחסו בקיבוץ למינוי?

"אנשים מפרגנים, אומרים כל הכבוד, רואים בי נציגה של יטבתה בתוך שטראוס. אני חברת הקיבוץ הראשונה שעושה זאת. בעיניי, זוהי הבעת אמון של שטראוס ביטבתה - לא מובן מאליו שעובד בחברה-בת נכנס לחברה-האם. מבחינת הקיבוץ אין קושי מיוחד. יש המון עובדי חוץ ביטבתה, כולל עובדים בצפון, במשרדי ממשלה, בגופים גדולים. המערכת תומכת, ואין שום קשיים בעניינים הטכניים".

 

ש: מה בכל זאת יצטרך ליפול?

"ברור שאעסוק פחות בתחביבים. לא אוכל לשיר במקהלה. את רוב זמני בקיבוץ אקדיש למשפחה. כבר יצאתי מרוב הוועדות שבהן הייתי פעילה, אך לא מכולן. את תורנויות השבת אמשיך לתת, חשוב לי לעשות כמו כולם".

 

ש: את מתרגשת?

"מאוד. נראה לי שיהיה קשה להתרגל, אבל הרגשתי שהילדים כבר מספיק גדולים, וגם ההזדמנות גדולה. הכי קשה יהיה לא להיות חלק מהעשייה היומיומית בתוך המשפחה, אבל נמצא דרכים להתגבר. אבי מאוד תומך, וגם הילדים. בלי התמיכה שלהם, לא הייתי יכולה לעשות את זה".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים