הקהילה ההומו-לסבית בפריפריה

נחמן גלבוע


זכויות הומואים ולסביות, לרבות זכויות הורות, יידונו בכנס בגבולות במסגרת שבוע הגאווה

 

מפגש מיוחד שיעסוק בקיום קהילה גאה בפריפריה, ייערך לרגל חודש הגאווה, ביום שבת, 17 ביוני, בקיבוץ גבולות. במפגש ישתתפו בני הקהילה ההומוסקסואלית באשכול ובדרום הארץ, וכן נציגים מאזורים אחרים בארץ שיספרו על ניסיונם.

 

המפגש יתקיים ביוזמת הצוות לקידום הקהילה ההומו-לסבית באשכול, שהוקם לפני כשנה וחצי וזוכה לתמיכת המועצה האזורית, שמעמידה את הסיוע את הסיוע הנדרש לפעילות הפורום, והיא זו שתקצבה את המפגש ואת הפרסום אודותיו.

 

לדברי יעל אגמון, אם לבת לסבית, שהייתה בין מקימי הצוות, יש בכל העולם נטייה של הומוסקסואלים לעבור לגור בערים הגדולות שבהן הם מרגישים חופשיים לחיות על פי רצונם ויכולים "להיבלע" בתוך ההמון. אחת ממטרות הצוות לקידום הקהילה ההומו-לסבית באשכול היא ליצור את התנאים שבני הקהילה הגאה באשכול, ובמיוחד הצעירים שבהם, יחושו בנוח בלי לחשוש מתגובות הסביבה. לצורך כך עורך הצוות פעילות הסברה ענפה בבתי ספר וביישובים.

 

לדיון המרכזי במפגש תקדם סקירה משפטית של עו"ד עירא הדר על זכויות הומואים ולסביות לרבות זוגיות והורות. אריאל כהן מארגון הנוער הגאה יפתח את המפגש בהרצאה על תיאוריות קוויריות באגדות ילדים.

 

"אנחנו בעצם מעוניינים להעביר את הידע שצברנו לאזורים אחרים בפריפריה", מסבירה אגמון, "ולכן יום העיון הזה מיועד לבכירים ברשויות בתחומי רווחה, חינוך, וכמובן לבני ובנות הקהילה מהפריפריה. נעודד הקמת קבוצות כאלו באזורים אחרים".

 

אגמון מציינת שפעילות הצוות לקידום הקהילה ההומו-לסבית באשכול, מתקבלת בחיוב רב אצל תושבי המועצה וזוכה לתמיכת ראש המועצה וכל גופי המועצה. "המועצה מתקצבת אותנו", היא מספרת, "ואנחנו יכולים להתכנס, לערוך ימי עיון, לקיים הסברה, לערוך אירועים ולתת מענה להומואים ולסביות צעירים ולבני משפחותיהם. תוצאות פעילות הצוות ניכרות כבר דרך העובדה שחבר'ה צעירים יוצאים מהארון ופונים אלינו לקבל סיוע. לאחר שזוהה צורך בהקמת קבוצה צעירה ובוגרת החל הליך הקמתן גם קבוצת ההורים שהולכת וגדלה. ובנוסף מתקבל היזון חוזר טוב מאוד מהחבר'ה הצעירים הסטרייטים, כשאנחנו מופיעים בפניהם בהרצאות בנושאים הקשורים בקהילה".

 

לאחרונה קיים הצוות יום עיון קצר בבית הספר התיכון האזורי "מעלה הבשור", בהנחיית דוקטורנטים מתנועת הנוער הגאה. לדברי אגמון התקיים מפגש מאוד מעניין ומרתק. "אני חושבת שמחנך שיש לו איזשהו ידע בנושא, והוא יוכל לסייע לנער - זה רק לברכה", היא מסכמת.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים