מפקד אוכלוסין: משפחת אלפסי, קיבוץ ראש הנקרה

מפקד אוכלוסין:

משפחת אלפסי, קיבוץ ראש הנקרה

נחמן גלבוע


משתתפים: אן (42), אלי (43), קרן (15), ארז (13), אורן (7) והכלבה ג'ינה.

שיר השכונה: שכונת הנשקייה. השכונה החדשה ביותר בקיבוץ. נבנתה על תשתית של שכונה ישנה במרכז הקיבוץ. מאוכלסת בבני 60 עד 40 שעברו אליה על פי הוותק ("אנחנו הכי צעירים בשכונה").

שטח הבית והחדרים: 75 מ"ר, סלון ומטבח, 3 חדרים, 2 חדרי שירותים, מרפסת קדמית סגורה עם חלונות.

עישון: רק במרפסת עם החבר'ה.

פרנסה אלי: מנהל משתלה גדולה בקיבוץ, שבה מועסקים 18 תאילנדים, 15 עובדים תושבי האזור ו-6 בני קיבוץ. לפני כן, היה ממונה על כ-150 תאילנדים שעבדו בענפי החקלאות בכל יישובי הגליל המערבי.

פרנסה אן: פתחה לפני שנה משתלה קטנה בכניסה לקיבוץ. המשתלה שייכת לקיבוץ, והיא עובדת בה בשכר. לפני זה עבדה בחינוך הבלתי פורמלי.

הילדים: קרן לומדת בתיכון, ארז במעבר בין היסודי לחטיבת הביניים ואורן לומד בכיתה א'.

השורשים שלה: אן נולדה באירלנד בבית קתולי, כאחת מ-9 ילדים שנולדו להוריה, אן ואיידן קרול. הוריה קראו לבן הראשון על שם האב, ולבת הראשונה על שם האם. אחיה הבכור, איידן, נפטר לפני מספר שנים. ההורים נולדו בדבלין שבאירלנד, הכירו שם, נישאו ונשארו לגור שם.

השורשים שלו: אלי הוא הבן הבכור מתוך 6 ילדים, שנולדו לרחל ושמעון אלפסי. שניהם הגיעו לארץ בגל העלייה ב-49', רחל מתוניס ושמעון ממרוקו. הם הכירו במעברה באזור מעלות, ועבדו בעבודות יזומות של קק"ל. לאחר מספר שנים נקלט שמעון במפעל דשנים בחיפה, ורחל עבדה בליטוש יהלומים באזור מעלות. לאחר ששמעון קיבל קביעות בדשנים, עברה המשפחה להתגורר בקריות.

הדרך לקיבוץ: אלי הגיע לקיבוץ ב-81' כחבר גרעין של הנוער העובד, שהיה מיועד לאלומות אך הוסב לראש הנקרה. בתחילת דרכו היה הגרעין בחוות הכשרה ביגור. אן הגיעה לראש הנקרה כמתנדבת ב-83'. לאחר מכן חזרה לאירלנד, וחזרה שוב לקיבוץ כעבור 4 שנים.

היכרות: הם נפגשו בראש הנקרה והפכו לבני זוג. ב-89' אן עברה קורס גיור (אלי: "בעצם שנינו עשינו קורס גיור. הרב שם אמר לי שכשהיא גומרת את הקורס אני אפס לעומתה, ולכן הייתי צריך להשלים חומר בנושא מצוות הגבר".)

החתונה: שתי חתונות ב- 90'. אחת בנהריה למשפחה המסורתית של אלי, ואחת בראש הנקרה.

סדר היום שלו: אלי מתחיל את היום ב-5.30 בבוקר, מסיים את העבודה בסביבות 19.30, וגם אחרי זה עסוק בטלפונים ותיאומים הנוגעים למשתלה ("מדי פעם אני משתדל לגמור בשעות יותר סבירות, כדי לשבת עם הילדים, לשמוע, לראות, להתערבב, ולהבין מה קורה ומה מציק להם"). כשהוא מגיע בערב הוא משתדל לעשות את הניתוק בין העבודה לבית.

סדר היום שלה: אן קמה ב-6.30, מעירה את הילדים ומכינה את הכריכים לבית הספר. קרן יוצאת ב-7 מהבית, וארז ואורן יוצאים ב-7.15. אחרי שהם יוצאים היא מסדרת את הבית ומבשלת לאותו יום. ב-8.30 היא עוסקת בהנהלת חשבונות וסידורים הנוגעים למשתלה. ב-9 היא מגיעה למשתלה, ונשארת בה עד 17.00 ("ואז מתחילה משמרת שנייה של עבודה בבית. לפעמים זה לרדת לים, לפעמים לעשות קניות וסידורים ולהכין שיעורי בית"). בערב מבלים כולם בבית.

שבתות: אלי עובד גם בשבתות משום שהתאילנדים עובדים ללא הפסקה, וצריך להיות אתם בשטח כדי לפתור בעיות. גם אן מדי שבת מהבוקר עד 17.00.

קניות: בכלבו בקיבוץ. מדי פעם קניות גדולות בירכא.

בילויים: מאוד ספונטני. פיקניק עם הילדים והחברים בים או על הדשא.

מאכלים: אלי אוהב אוכל מרוקאי, הילדים ג'אנק פוד.

הפרטות: אן: "זה מאוד לא קל. הרבה עבודות בית. הרבה הוצאות על המחיה".

אלי: "ההפרטה הפכה אותנו ליותר קיבוץ מאשר קודם".

מצב כלכלי: עכשיו קשה אבל מקווים שישתפר.

עושה לי את היום: לאלי זה שיחה עם הילדים ולראות אותם מאושרים, ואצל אן זה לעשות משהו שעושה לה טוב על הנשמה.

טוב לי בקיבוץ: (מ-1 עד 10) אלי- 9, אן - 8.

 

קיבוץ ראש הנקרה נוסד ב-1949 נמצא על כביש 4 צפונית לנהריה. מונה 550 נפש, כולל ההרחבה הקהילתית.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים