קייטרינג רוחני

תמר רז


דורית דן מקיבוץ מענית היא מורה לקונדליני, טנטרה-יוגה ובישול גורמה הוליסטי * והיא גם הפיקה ערכה לתרגול עצמי בבית * הדרך אל האושר, גרסת האנרגיה האדומה והלבנה

 

אם אתם קיבוצניקים שסיימתם את כל תהליכי ההפרטה והשיוך ומנסים להסתגל למשכורת הדיפרנציאלית; או אם אתם תקועים איפה שהוא באמצע התהליך; וגם אם אתם דבקים עדיין בשיתוף הישן והוא לא כל-כך טוב לכם, ואתם מחפשים את דרככם אל האושר - דורית דן חושבת שיש לה מה להציע לכם. הפטנט שלה נקרא טנטרה-יוגה. טנטרה, מסבירה דן, פירושה מארג, והיא השתי והערב של כל היבטי החיים, שמשתלבים זה בזה. היא חלה על אורח החיים, יש לה היבט רגשי ורוחני והיבט פיזי, ומייחסים אותה למיניות. בעצם, היא ממהרת לרכך, ליצירתיות.

 

"טנטרה-יוגה", מסבירה דן, "היא תרגול של תנוחות, נשימות ומנטרות שתפקידו לעורר את ההוויה והחוויה הרגשית, לחזק ולעורר את מרכזי האנרגיה התחתונים, לחבר ולתעל את מרכזי האנרגיה העליונים, ליצירת הרמוניה בין הגוף והרגש ולביטוי חופשי וכן של המיניות הנשית והגברית".

 

הטנטרה, על-פי דורית דן, כמו כל דבר בצבא, נחלקת לשלוש: לבנה, אדומה ושחורה. השחורה היא המאגיה, והיא אסורה לשימוש. האדומה שייכת לאנרגיה מינית ולחושניות. אנחנו, בלבנה עסקינן.

 

טנטרה לבנה היא טכנולוגיה יוגית עתיקה, המנקה חסימות ומשקעים מהתת-מודע המושרשים עמוק בתוכנו, מסבירה דורית דן. "מילדות יש לנו חסימות בתת-מודע, והתרגול של טנטרה לבנה, הנעשה במודע, משחרר אותנו ומאפשר לנו המשכיות של חיי שפע, הצלחה והנאה; זרימה עם חיי היום-יום במודע. להבדיל מאנרגיה כללית, הנעה במאונך ובמאוזן, אנרגיה טנטרית נעה בזוויות, מה שמקנה לה עוצמה גדולה. העוצמה הזו ממיסה נוירוזות וחסימות מהתת-מודע. האנרגיה הזוויתית מתחברת ומתנקזת דרך מרכז אנרגיה קוסמי. בשל עוצמתה, יש לבצע את הטנטרה הלבנה כמדיטציה מודרכת, המתבצעת בקבוצה. חל איסור מוחלט לתרגל אותה באופן פרטי. תרגול טנטרה לבנה מקצר תהליכים, והוא תהליך שבו מתבצע ניקוי עמוק של התת-מודע. אין לכך קשר לדת או לפילוסופיה מסוימת, זוהי פשוט עבודה פנימית, חיבור מהיר עם האני ושחרור של אשמה, כעסים ופחדים הטמונים בתוכנו".

 

את דרכה שלה אל האושר מצאה דורית דן - שגדלה כילדת-חוץ בקיבוץ מגל ועכשיו מתגוררת בקיבוץ מענית - דווקא מעבר לאוקיינוס. היא הגיעה לשם עם בן-זוג וללא תעסוקה של ממש, וחיפשה לעשות משהו שישפר את הרגשתה. "הגעתי מתוך חיפוש עצמי, לא מתוך הבנה שזה יפתח לי דרך חיים חדשה. אבל זה מה שקרה". יוגה עשתה כבר בארץ, והטנטרה הייתה המשך טבעי. "זה לא שפתאום הייתה לי הארה.", היא אומרת. "בשבוע הראשון עשיתי שיעור אחד. בשבוע השני - שני שיעורים. בשבוע השלישי עשיתי שלושה ומכאן כבר לקחתי את זה הביתה. הפסקתי לעשן, הפסקתי לשתות, התחלתי לאכול צמחוני".

 

ש: התלמידים מתחייבים לאכול צמחוני?

דורית דן: "התלמידים לא מתחייבים. אדם מתחייב לעצמו".

 

לאחר שרכשה מיומנות בשיטה, ומאחר שאת הזוגיות שלה עצמה זה דווקא לא שיפר - "אם בן הזוג לא הולך אתך באותה הדרך ולא מתקדם לאן שאתה מתקדם, לפעמים אין ברירה אלא להשאיר אותו ולהתקדם לבד" - היא השאירה אותו מאחור ועכשיו היא כאן, מוכנה ומזומנה לעזור לנו.

 

על כרטיס הביקור שלה כתוב: מורה לקונדליני (ק' בשורוק, ד' בפתח), יוגה, בישול גורמה הוליסטי וקייטרינג. בהנחה שאיננו מתכוונים כרגע להזמין ארוחת גורמה הוליסטית, נתרכז בקונדליני. זוהי שיטת הבית שלה, אומרת דורית, והיא עובדת על עוררות הפוטנציאל האינסופי שלנו. היעד שלה: להגיע אל האושר הפנימי, אל האני הגבוה. רובנו מקיימים עצמנו מתוך צרכים בסיסיים ומיידיים, שאוכל ומין הם חלק חשוב בהם. הקונדליני היא אנרגיה שנחשבת למינית, אבל לא רק במובן של סקס. "אנחנו מייחסים לה היבט יצירתי", אומרת דן. "גם להכנת אוכל דרושה יצירתיות: לאכול מה שבריא, מה שטעים, ומה שחשוב למיניות. המיניות היא גם ההתייחסות הכללית של האדם אל עצמו, כבוד עצמי, ביטחון עצמי, אהבה עצמית. מי שאינו אוהב את עצמו לא יכול לאהוב את הזולת".

 

היוגה היא התרגולים. הם מניעים את אנרגיית הקונדליני. כשזו מתעוררת, אנו פועלים ברמות תודעה גבוהות יותר.

 

כדי לעזור לאנשים לעשות את הנכון - בשבילם, כמובן - דורית דן מתרגלת אתם (או מלמדת אותם לתרגל) את הקונדליני והטנטרה-יוגה. היא מדריכה קבוצות ב"אולם היוגה" שבעין-שמר (יש דבר כזה) ובתל-אביב. הקבוצות, היא אומרת, הן אינטימיות, שבעה-שמונה תלמידים. התלמידים די מבוגרים, בני שלושים עד חמישים. זה לא לילדים, אומרת דן. אדם מגיע ללמוד כאן בגלל הסקרנות, בגלל הרצון להיפתח. לא מתוך מצוקה. את השיעור, שנמשך שעה וחצי, היא פותחת באמירת מנטרה "שמחברת למורה הפנימי": ONGNAMU (אני קורא לתודעה היצירתית), GURU DEV NAMU (אני קורא לתודעה [האלוהית] העילאית). "האלוהות שוכנת כאן, בתוכנו", היא מסבירה. אחר כך באים תרגילי נשימה ותרגילים של זוויות מסוימות, תנוחות שמניעות אנרגיה מסוימת. למשל, תנוחת "כלב מסתכל למטה" (כפות הידיים והרגליים על הרצפה, הראש מוטה למטה, הישבן מורם לקודקוד המשולש) מרפה, ועובדת במעגלים על כל האיברים הפנימיים. היא מנדבת טיפ: הנשימה, היא אומרת, פותחת ערוצים. מסייעת לגמישות, לרגיעה, לחידוד האינטואיציה, ופותחת ערוצים במוח. היא פותחת את "תיבת פנדורה" והכול יוצא החוצה.

 

ש: פנדורה? מתיבתה יצאו רק דברים רעים.

"אין טוב או רע, הכול מתקבל, הכול חלק מהקיום. הטוב או הרע הוא השיפוט שלנו".

 

ש: את מדברת על "לעשות נכון". האם לנכון הזה יש פן מוסרי כלשהו?

"אין כאן תורת מוסר. אדם צריך לעשות מה שנכון בשבילו בכל רגע נתון. המוסר הגבוה הוא לראות בכל דבר את היופי שלו".

 

ש: איך תתייחסי, למשל, לאדם שרצח?

"אני לא מקבלת רצח או שקר. אבל זו החלטה שלו, זה רגע האמת שלו. צריך לקבל את האדם כמו שהוא. השופט הוא רק אלוהים. לכל אדם יש זכות להיות כאן ולהיות מאושר".

 

בפסטיבל "סגול" האחרון היא לימדה טנטרה בזוגות, ואולי, אם תבקשו ממנה יפה, היא גם תשיר לכם מנטרות. גם את זה היא עושה לפרנסתה. ואם יש לכם זמן וחשק להתקנדלן בבית, יש: ערכת קונדליני-רייז, ובה דיסק-שמע וכרטיסיות הדגמה ל-12 תנוחות, לרבות מוזיקת רגע ורגיעה לצלילי הגונג, לשירותכם.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים