הכל אנשים

הכל אנשים

יבל ברקאי


מטפחים במצר * כותבים בשער-העמקים * מטיילים בנחשון  * יוזמים ברמת-דוד * יוצרים במעוז-חיים * מאלפים בתל-קציר * חושפים בשפיים * מדגמנים בגבעת-חיים מאוחד

 

קרמיקה ועוגות לדו-קיום

 

גם פיגוע נורא, כמו זה שהיה לאחרונה בתל-אביב, לא יכול לקשרים הטובים ולשכנות הטובה שבין מצר למייסר, הנושקים זה לזה. "אם היחסים האלה נותרו על כנם אחרי הפיגוע שהיה בתוך הקיבוץ, דבר כבר לא יוכל להם", אומרת נילי שחר, חברת מצר, האחראית מטעם הקיבוץ על טיפוח הקשרים בין השכנים. זה זמן-מה, היא מדווחת, עסוקים ילדי שני היישובים, במסגרת "פסטיבל קרמיקה", בייצור צלחות קרמיקה, שנשרפות בתנור אצל אמן ממייסר. "יצרנו כבר 200 צלחות, וכשנגיע ל-400 נבקש מההורים משני היישובים לאפות עוגות, שיוגשו על צלחות הקרמיקה, באירוע חגיגי משותף". בשלב הבא אמור לקום גן פסלים גדול בשטח שבין מצר למייסר, אבל גם זה לא הכול: בשיתוף עם הסוכנות היהודית הולך ומוקם בימים אלה פרויקט 'החוויה היהודית', במסגרתו יגיעו אלפי סטודנטים מכל העולם להתרשם מהדו-קיום הייחודי.

 

מפלרטטים עם השפה

 

בשני כתבי עת ספרותיים - "עיתון 77, ו"קשת החדשה" - ראו לאחרונה אור סיפורים מפרי עטו של גונן נשר (37) משער-העמקים. שניהם עוסקים ב"חוויות חושיות", כהגדרתו. גונן, כבד-שמיעה מלידה, הוא בוגר תואר שני בספרות ועוסק כיום בעריכה לשונית. בצבא שירת, בהתנדבות, כתחקירן של "במחנה". את עבודת הגמר שלו, בסוף י"ב, תחת הכותרת, "ללכת בעקבות הדממה", הקדיש לתהליך התבגרותם של כבדי השמיעה, וזכה עליה בפרס. אמו, גילה נשר, עורכת עלון הקיבוץ: "גונן" מנסה 'למכור' לנו שלא נחפש אותו בסיפוריו, אבל מה הוא חושב לו? אנחנו מוצאים אותו, ועוד איך. יש לנו משפחה שמפלרטטת עם השפה". אחיו של גונן, יוסי, מכין כתבות ל"קול ישראל" בערבית.

 

לנדוד לנדוד תשוקת חבר

 

אחרי שחצה את גיל 60, וסיים את ריכוז הגד"ש בקיבוצו, נחשון (בו שימש פעמיים מזכיר ופעם אחת רכז המשק) - הגשים יוסף קיש חלום ישן, ויצא לטיול בן חצי שנה במזרח הרחוק. מהבית שבקיבוץ מלווה אותו בגעגועים חברתו, רותי ויינשטיין. "על סדנת שתיקה, 'ויפאסנה', הוא ויתר, כי בלעדי, כך אמר, הוא ממילא שותק מספיק". שני חלומות, מספרת רותי, ביקש קיש להגשים בהגיעו ל-60. בראשון, טיול של שבועיים וחצי בקובה, התלוותה אליו ("פידל קסטרו החזיר אותו לצעירותו, לימים שהיה מהפכן..."). החלום השני - הטיול הנוכחי להודו - יסתיים בקיץ, ואז גם תבוא ההתפכחות: "הוא יצטרך לחפש עבודה", אומרת רותי.

 

עיצוב טעים

 

לא רחוק ממועדון הריקודים המפורסם (בעמק, לפחות) "ורטיגו" שברמת-דוד, נפתח לאחרונה "קפה מעצבים". היוזמת, סיגל הרוש, מחנכת ומורה לחינוך גופני, מבהירה: "הקפה פתוח בינתיים רק בימי חמישי, שישי ושבת, ומוצגים בו בגדי נשים של טובי המעצבות בארץ: חגית טסה, סיגל אפוד ואחרות. בנוסף, מגישים בו קפה איכותי ועוגיות. נשקלת אפשרות להוסיף בעתיד מגוון של קישים, ובשבתות ג'חנון". אז בינתיים נגיע בשביל הקפה.

 

מצייר פנטזיה בשדות

 

למרות שכבר אינו מרכז הגד"ש בקיבוצו, מעוז-חיים, אלא מדריך חקלאי לגידולי תירס ושעועית, ממשיך פטר וינר בשיגעון האמנותי שלו: "לצייר" בשדות החיטה באמצעות מיכון חקלאי. "יש לי תוכנית ציורים מפורטת עד 2015", הוא מתגאה. "לשנה הבאה, 2007, שזה 70 שנה לקיבוץ, 40 שנה לאיחוד ירושלים ו-60 שנה ל'משקי בית שאן' - אני מתכנן משהו מיוחד'. בימים אלה הוא 'מציג' ציור על 90 דונם בשדה חיטה של עין-חרוד איחוד, המתאר סצנה מהסרט 'פנטזיה': שוליית הקוסם מזמין את המטאטא להביא דליים מהמעיין. את הציור ניתן לראות במלוא הדרו מכתף שאול, עד סוף מאי.


תוכי גאון

 

גיל שריון מתל-קציר נמנה עם מאלפי התוכים בחמת-גדר, שהמופע שלהם הוא אחת האטרקציות של האתר הפופולארי. לתוכים, מגלה גיל, אינטליגנציה של ילד בן שש, ואפשר לעשות אתם דברים מדהימים. התוכים יכולים להגיע גם עד גיל 70, ואפילו יותר. ומה במופע? - "ישנה לוסי, ילידת ארה"ב, בת 38, כמוני, שמדוושת על אופניים הנוסעות על חבל. תוכי אחר מבצע פעולות חשבון, חיבור וחיסור, עד 10, ויש עוד".

 

ביצים מימים ימימה

 

במהלך ריסוס בשדה, מצא אחד מעובדי גד"ש שפיים ממצא מרתק: ארבע ביצי יען גדולות, שהיו מונחות בערוץ עמוק שנוצר מהגשמים החזקים. מנהל גידולי השדה חוף השרון, אלון פוטש (שפיים), החליט להעביר את הביצים לבדיקת אנשי רשות הטבע והגנים, המפעילים פרויקט של חממה חינוכית לתלמידי הקיבוץ. תוצאות הבדיקה המרגשות העידו כי מדובר, כאמור, בביצי יען, ככל הנראה בנות כ-5,000 שנה. בקרוב תיערך בדיקה נוספת, בשיתוף עם מכון וייצמן, ואז ייקבע גילן המדויק של הביצים.

 

זוהרת לקיץ

 

גם זו משלנו. כלומר, הייתה: תמי טסקר (23) בת גבעת-חיים מאוחד, מדגמנת סדרת בגדי ים זוהרים למגזין בגדי הים המשותף לסוכנות "לוק" וירחון "בלייזר", שיצא לדוכנים בחודש הבא. הבטיחו לעצמכם את הגיליון.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים