קצרות וקטנות: עקרונות האמת

ארנון לפיד

 

לאט לאט זה טפטף והדרך נראתה לי: הרעיון של להשתדל להיות אדם יותר מוסרי ויותר טוב * קצרות וקטנות שואל, מורן שביט משדה-בוקר ומהפאלון-דאפה חוזרת בתשובה


זה לא שהבחירות לא מעניינות אותם - איך אומרת מורן שביט? "אתה לא יכול לגדול ולהתחנך בקיבוץ, ולהיות אזרח בארץ הזאת, עם כל הפוליטיקה והבעיות החברתיות, ולהיות מנותק" - אז כן, מעניינות, אבל לא כמו שמעניין גורל עמיתיהם הסובלים בסין. לפי דיווחים, שהעביר לאחרונה למערב עיתונאי סיני, כלואים שם אלפים מאנשי הפאלון-דאפה במחנות ריכוז תת קרקעיים, עוברים התעללות קשה, ומגופם נעקרים, בעודם בחיים, איברים להשתלות. מורן שביט, וחבריה מהפאלון-דאפה בישראל, מודאגים ומחפשים דרכים כדי לסייע.

 

מאחר שקשה להציל מפיהם מהו בדיוק הפאלון-דאפה, צריכים להסתמך על האינטרנט. אם לתמצת: זו אינה תנועה, מפלגה, ארגון או כת, ולפיכך אין בה טקסי חניכה, הליכי קבלה, חובת תשלום וכל מחויבות שהיא, ואין לה רקע פוליטי, דתי או מסחרי. אז מה היא? שיטת חיים, נניח, המבוססת על "טיפוח ותרגול - שיפור הלב והמחשבה באמצעות למידה יסודית של עקרונות האמת, החמלה והסובלנות, וטיהור הגוף באופן אנרגטי באמצעות תרגילי מדיטציה". נכון, כבר קראנו את זה איפה שהוא. מייסד השיטה, ומחבר הספר המכונן שלה, "גואן פאלון", הוא המאסטר לי הונג צ'י. והגם שהשיטה צעירה בשנים (מ-1962), כבר סחפה אחריה עשרות מיליונים בסין, ומיליונים נוספים ברחבי העולם, וגם את מורן שביט (21) משדה-בוקר. הכול החל מפגישה עם בחור נחמד בפסטיבל "סגול", לפני חמש שנים. היום היא בפאלון-דאפה, והוא בן זוגה. "לאט לאט זה טפטף", היא אומרת, "והדרך נראתה לי - הרעיון של להשתדל להיות אדם יותר מוסרי ויותר טוב".

 

ש: גם תורתנו הקדושה מציעה לזה מתכון.

מורן שביט: "זה נראה לי נכון ואמיתי, מה גם שזה לא מחייב לפרוש מהחברה, מהמקום, מאורח החיים הרגיל. מילדות האמנתי שיש טוב ורע מוחלטים, ושקיים משהו מעבר למציאות שאנחנו מכירים. תמיד היה קשה לי להתחבר למושגים ולאופן ההתנהגות בחברה שלנו. בפאלון-דאפה ובספר מצאתי ביטוי להרבה דברים שהרגשתי שהם נכונים. זה היה מוכר לי".

 

ש: השתנית?

"אני הרבה יותר בריאה. מרגישה יותר טוב, פיזית ונפשית. נגמר הסיוט הזה של להיות חולה כל חורף, ונעלמו כאבי הראש פעם בחודש. הפכתי לאדם יותר טוב".

 

ש: גם החברים אומרים כך?

"זו כבר שאלה אחרת. הרבה שנים לא הייתי בקיבוץ - קודם למדתי בפנימייה, אחר כך שנת שירות וצבא, והיום אני בשנת הסדר, עובדת בלול. אני חושבת שנחשבתי לחריגה, הייתי בשוליים. אתה יודע איך זה בקיבוץ".

 

הפרקטיקה של הפאלון-דאפה, אומרת מורן, פשוטה למדי (קדימה, תנסו את זה בבית): תרגול מדיטטיבי של חמישה תרגילים בסיסיים, הרבה שתיקות, וקריאת פרק בהרצאה. מדי יום היא מקדישה לזה שעתיים, ומכל מקום, משתדלת מאוד שלא להחמיץ אף פעם. "אין מישהו שדוחף אותך, או בודק, או אומר לך מה לעשות. זה בא מתוכך, מההבנה ומהרצון לבנות את עצמך. אתה חותר להגיע לרף מסוים". במפגשים של העמותה הם קוראים במשותף, מתחלקים בהתנסויות ובחוויות, ודנים כיצד לסייע לאחים המעונים בסין.

 

אולי בזכות הפאלון-דאפה, מורן הלולנית לא מודאגת כלל משפעת העופות. "בלול שלנו מקפידים כל השנים על ביטחון ביולוגי, ואנחנו באמצע המדבר. אז עכשיו נערכים, אבל אין מה לדאוג".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים