אימא שמאחורי המילים | הילדים של אורה ערמוני מפרגנים לה, עם סיום עבודתה ב"הקיבוץ"

אימא שמאחורי המילים

יזהר, לילך, מור, עודד, נדב - הילדים של משפחת ערמוני

 

עבור אימא שלנו העיתונאות הפכה חלק מהזהות * וכך גם חלק מאורח חיינו, מהגדרת עצמנו * ואנו זוכרים את הרגעים היפים, המרגשים והקשים בקריירה העיתונאית של אימא * ילדי משפחת ערמוני כותבים לאימא אורה


אורה ערמוני

למעלה ממחצית חיינו, כבר יותר מעשרים שנה, אימא העיתונאית היא חלק מאורח חיינו, מהגדרת עצמנו. ואנחנו צופים בה, במעשיה, בקשייה, חווים ולומדים. וגם אם אנחנו מתנתקים לעתים, מתרחקים ובונים לעצמנו חיים, אנחנו תמיד רואים את אימא שלנו, העיתונאית, את אורה ערמוני שמאחורי המילים.

 

אנחנו זוכרים את המעבר הגדול, ההתרגשות של ההתחלה. איך אימא הצטרפה לכתיבה בעיתון כעוד פעילות, אולי מתוך סקרנות או יצר הרפתקנות, הלכה לעבוד עם חברים כתוספת למשרת ההוראה; ואיך בתהליך הדרגתי, אך טבעי וכמעט מתבקש, הפכה העיתונאות לחלק הכי משמעותי בחיי העבודה שלה.

 

ואנחנו צופים באימא שלנו במשך שנים, נוסעת עם טייפ מנהלים לראיונות. לפעמים מצטרפים לראיונות שמתקיימים בגליל, וברוב המקרים שומעים את חלקי הראיון שוב ושוב כשאימא מתיישבת לתהליך השכתוב. וחוזים בפליאה איך בתהליך של אמנות, מתוך סלילי הטייפ, מתוך אלפי המשפטים, אימא מוציאה מוץ מתבן, בונה סיפורים משברי משפטים, מזיזה פסקאות, מוחקת ועורכת. לכל ראיון מתלווה המחקר, הסיפורים שמאחוריו. כל כתבה הופכת לפרויקט, כל סיפור למארג של חיים. ואנחנו שותפים לחוויות, שומעים את הסיפור בהתהוותו, לפני היותו אותיות על נייר. ההתרגשויות בגילוי סודות, קשרים נסתרים, גיבורים חבויים, תעלומות נשכחות.

 

אימא העיתונאית, בעינינו, היא זו המחפשת את הסיפור האנושי מאחורי הכתבה, לא סקופים ולא רכילות. כל מרואיין הוא עולם ומלואו והופך עם תהליך הכתיבה לחלק מהחיים שלה (ולעתים גם שלנו). ואנחנו שותפים לאותן תקופות כואבות, כאשר - בצירוף מקרים מוזר ומאיים - כמעט לכל מרואיין קרה אסון לאחר סיום הכתבה: אחדים נפטרו, אחרים חלו. ואימא הולכת עם התחושה הקשה של המזל הרע. ואנחנו שותפים בכל יום חמישי גם לטלפונים השמחים והמפרגנים, המחמאות שבעקבות הכתבות. וגם האיומים ומכתבי השטנה, וחברים שהפכו לאויבים.

 

אימא וימי שלישי הנוראים, שבהם אסור לטלפן (אלא אם דחוף), ואסור לקבוע פגישה (אלא אם מגיעים הנכדים מחו"ל). אנחנו צופים בהשתאות בשאיפה לשלמות, במחויבות ובהתגייסות למטרה, להשלמת העיתון: איתור כל השגיאות, הקטנות והגדולות, השגת ניסוח מובן וברור, הסדרת עניינים אחרונים עם התמונות, עם הגרפיקה ועם מפרסם סורר שמנסה להתחמק. והייסורים המתלווים לגילוי השגיאות שאחרי...

 

עם השנים חווינו יחד עם אימא גם את החדווה הגדולה בגילוי הטכנולוגיות. עוד מתקופת היותה עורכת העלון במלכיה - מדפיסה במכונת כתיבה על נייר שעווה, מתקנת שגיאות בחומר ורוד עם ריח חריף-מתוק שמתערבב בריח העץ של צריף המזכירות. ובהמשך, כתבות שהחלו בהעתקות כתב היד מנייר לנייר, מחיקה והזזה, גזירה והדבקה. וכמו טיורינג, גם אימא מגלה לאט לאט את רזי המחשב: נס הבריאה בדמותה של תוכנת  ,Qtextהעברת פורמטים מקובץ לקובץ - עד שהפכה למומחית המשפחתית למעבדי התמלילים.

 

אימא - הכל-יכולה עבור ילדיה. דרך העיתונאות למדה כיצד להגיע לכל מקום, לכל אינסטנציה, כדי לסדר דבר-מה בחיינו, שהשתבש. טלפון ללשכת השר, או למקורב, והכול חוזר על מקומו בשלום, ואנחנו לומדים שאימא תמיד תהיה שם בשבילנו להזיז את ההר. ואימא שהיא גם סבתא, מביאה את העיתונות גם אל מלאכת הסבתאות, מוצאת בנכדיה תלמידים ושותפים לריגוש שבעיתונות. מלמדת את נעמה על אמנות הראיון ועריכתו, משבחת את יואב על העיתון בעריכתו.

 

ואנחנו שותפים גם למה שלא רואים מאחורי המילים. איך אישה בשנות ה-60 לחייה, במשך שנים, כל שבוע יוצאת במוצאי-שבת באוטובוסים, ברכבות, כמו חיילת... העיקר להגיע בזמן לעבודה, לא לאחר... גם אם מפעם לפעם עזיבת הבית במוצאי-שבת הופכת יותר ויותר קשה, יותר תובענית.

 

אבל עם הקשיים אנחנו תמיד רואים, לעתים מרחוק, איך אימא צומחת בתוך התפקיד, מעיתונאות כתחביב למראיינת וכתבת מקצועית. ומגיעה אל התפקיד רב-האחריות של עריכת העיתון, מפיקה ממנו את הסיפוק, מגלה יכולות חדשות, ארגון ותיאום, קבלת החלטות. ואנחנו גאים בה ושמחים יחד אתה על כך שהיא עוסקת בתחום שהיא אוהבת, שממלא אותה ומביא אותה בכל שלב לשיאים חדשים, שלא מניח לה (או שהיא אינה מניחה לו) לשקוט על השמרים.

 

עבור אימא שלנו העיתונאות הפכה חלק מהזהות, חלק בלתי נפרד מכרטיס הביקור: אורה ערמוני, אישה, אם לחמישה, סבתא לתשעה, חברת קיבוץ, מורה, משוררת, עיתונאית.

ואנחנו אוהבים אותך, אימא, ושמחים אתך. גם עם התפקיד. גם עם סיומו. אנחנו והנכדים כבר לא יכולים לחכות...
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים