אסון בחירות

שירלי זינגר

 

ליעד גולן, צעיר מבית-השיטה, נהרג כשניסה לתלות שלט תעמולה של העבודה על עמוד חשמל * המפלגה והמשטרה פתחו בחקירה * בחירות  2006, לזכרו


ביום שבת, בשעות הצוהריים, עסקו מספר פעילים של מפלגת העבודה בתליית שלטי תעמולה בכביש מספר 1. ליעד גולן (26), בן בית-השיטה ותושב גבים, טיפס על עמוד חשמל של מתח גבוה כדי לתלות שלט, והתחשמל למוות. גולן היה חבר רשום במפלגת העבודה וחבר ב"כוח המהפך", מעין סיירת של יוצאי יחידות מובחרות שהתגייסו לתעמולת הבחירות ותפקידם היה לתלות שלטים וכרזות ברחבי הארץ.

 

צמרת המפלגה, בראשות עמיר פרץ, הגיעו במהלך השבת לבית המשפחה בבית-השיטה לביקור ניחומים. "מאז שהוא נולד דחפנו אותו בעגלת תינוקות לכל הכנסים של מפלגת העבודה. זה הגורל", אמר אביו, שמעון גולן, ל"ידיעות אחרונות". "איבדתי ילד מדהים, בן נהדר, הבן של אימא", אמרה עליזה, אמו. "הוא לא עשה את הדברים האלה עבור כסף, אלא רק בשם השליחות. מאוד היה חשוב לו שעמיר ינצח. הוא נתן עצמו ללא גבולות, אבל האירוע הזה כל-כך לא מתאים לו, כי הוא ילד שקול. זה פספוס אדיר לכל המשפחה וגם למדינת ישראל". פרץ סיפר למשפחה על היכרותו עם ליעד ואמר: "כולם בוכים, מרגישים כמו סיירת שהחייל הכי טוב שלה נהרג, זו מכה קשה למחנה הצעיר שלנו".

 

מזכ"ל מפלגת העבודה, איתן כבל, אמר ל"ידיעות אחרונות" כי הוציא הנחיות מפורשות לכל הפעילים, גם בכתב, להימנע מפעילות מסכנת חיים. כבל ופרץ החליטו על הקמת צוות לבדיקת האירוע, בראשותו של ניצב בדימוס אריה עמית. במפלגה ביטלו כנסים שתוכננו לשבת, וטקס סיום הקמפיין, שהתקיים ביום ראשון בבית-שמש, נפתח בהתייחדות עם זכרו של ליעד. מחברת החשמל נמסר כי הזהירו מראש את המפלגות ואת ועדות הבחירות המרכזית מפני טיפוס על עמודי חשמל. משטרת מרחב איילון פתחה בחקירה, בה ייבדק אם קיים חשד לרשלנות מצד האחראים לפעילות השטח במפלגת העבודה, ואם חברת החשמל עמדה בכל כללי הבטיחות.

 

גולן, שהיה סטודנט לחינוך דמוקרטי בסמינר הקיבוצים, עמד להתחתן בקיץ הקרוב עם חברתו זה שש שנים וחצי, ענת אבני. יחד שבו לאחרונה מטיול משותף בדרום אמריקה, וגרו בקיבוץ גבים, גם שם מתאבלים על מותו של ליעד.

 

מחויבותו ואופיו של ליעד העלו אותו לכותרות ביולי 2002, כשהיה קצין צעיר, מפקד מחלקה בגדוד שקד של גבעתי. בידיים חשופות הצליח אז להכניע מחבל שביקש לחדור למוצב צה"ל ברצועת עזה. התפתח קרב יריות בין הצדדים, ותוך כדי יריות אזלו הכדורים במחסנית של ליעד. הוא לא איבד את העשתונות, הסתער על המחבל ונאבק בו. בעזרת הקסדה שהסיר מראשו הצליח להלום במחבל ולהממו, וכשהתמוטט לקח נשק מאחד מחייליו וירה במחבל למוות. על אומץ הלב והתושייה שהפגין באירוע ההוא קיבל ליעד, כעבור מספר חודשים, את צל"ש אלוף פיקוד הדרום, מידי אלוף הפיקוד דאז, דורון אלמוג. ליעד התקדם עד לתפקיד סגן מפקד פלוגה, ואז השתחרר מצה"ל.

 

הלווייתו של ליעד התקיימה ביום ראשון השבוע, בבית העלמין בבית-השיטה. הוא הותיר אחריו אב, אם, שתי אחיות וארוסה.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים