מכבסה יפהפייה שלהן - מגשימות את החלום

שירלי זינגר, קרני עם-עד, תחיה שירן

 

מכבסה יפהפייה שלהן

 שירלי זינגר

 

כך הפכה "מכבסת ורד" בקיבוץ מעיין-ברוך ליזמות פורחת, למוקד חברתי, ואפילו לסמל פמיניסטי * עסק לדוגמה, לכבוד יום האישה הבינלאומי


אפילו השריפה הגדולה, שגרמה נזק רב, לא שברה את ורד לב ממעיין-ברוך. מאפס היא הרימה על רגליו עסק מצליח - "מכבסת ורד". המקום, המעסיק 15 איש ומכבס עבור הקיבוץ וענפיו וגם למאות לקוחות בסביבה - הוא כבר מזמן לא רק עסק.

 

היא בת 46 ("אבל 26 כל הזמן..."), ילידת הקיבוץ ובת למייסדיו, נשואה לגבי ואימא לשלושה ילדים, ואל המכבסה הגיעה כמעט בטעות. "אני בכלל הייתי בענייני קונדיטוריה", מספרת לב. "הקמתי ענף קטן לעוגות, עוד לפני שידעו מה זה בכלל יזמות. בקיבוץ לא ידעו איך לאכול אותי". היא רצתה לפתוח את הקונדיטוריה בחוץ, אבל לבסוף החליטה לוותר, ולהתמודד במכרז הקיבוצי על הקמה וניהול של מכבסה בקיבוץ. זה היה לפני 12 שנים. כיום "מכבסת ורד" היא עסק מצליח, איכותי, מתפתח ומיוחד - עד כדי כך, שלקוחות מקצות הארץ מגיעים במיוחד כדי לכבס שם.

 

ורד לב: "יש משפחה מהר גילה, שהגיעה אלינו לראשונה לפני ארבע שנים, במהלך חופשה בצפון. לפני שיצאו הביתה, באו לכבס את בגדי החופשה. הם היו מרוצים, ומאז כל שנה הם שבים אלינו, וגם ממליצים לחברים. פתאום יש לנו קהל לקוחות גם מירושלים ומאילת, כי שמעו עלינו דברים טובים".

 

כשנכנסה לב לעבודה, הייתה המכבסה ענף שירות קטן. "הייתי אמורה רק לכבס", היא אומרת. היא יצרה שילוב עם מחסן הבגדים והחלה לעבוד במרץ - כל כך במרץ, ש"העבודה נגמרה מהר מדי". את השעות הפנויות מילאו לב והצוות בפניות מבחוץ שהחלו לזרום.

 

עם השנים שגשגה המכבסה ופרחה, וכיום היא מספקת מגוון שירותים: כביסה, גיהוץ וקיפול, ניקוי יבש, הסרת כתמים, תיקונים, ייעוץ, מכירת חומרים מיוחדים ואביזרים, ועוד. בין הלקוחות בתי מלון, צימרים, אולמות אירועים, מסעדות, בתים סיעודיים, וכמובן - הרבה לקוחות פרטיים, מהקיבוץ ומבחוץ. מעל הכול מרחפת הקפדה על איכות העבודה והשירות.

 

לב: "אצלנו הכל מאורגן ומסודר. כל שלב בכביסה נרשם ונחתם. הכביסה עצמה מוקפדת, ממוינת לפי סוגי הסיבים, מיובשת בהתאם. אם חס וחלילה משתבש משהו אנחנו מפצים את הלקוח. מאוד חשוב לי הקשר עם הלקוחות, חשובה התקשורת הבין-אישית".

 

ואכן, לב מנסה כל הזמן להשתפר. היא השתתפה בקורסים לכימיה של הסיבים, לניהול עסקי ושיווק, לאסרטיביות בניהול, וגם מחשבים. אבל, היא מדגישה, ההצלחה של "מכבסת ורד" טמונה באנשים שעובדים שם, בעבודת הצוות ובאווירה הייחודית.

 

לב: "העבודה לא נעשית לבד. החזון הוא אולי שלי, היזמות, ההגשמה והפתרונות הם שלי, אבל אני לא עושה את העבודה לבד - זו עבודת צוות, אחרת אי אפשר היה ליצור את מה שיש פה". ומה שיש במכבסת ורד באמת לא מתמצה ביחסי עבודה סטנדרטיים. עובדות שם בקביעות 11 נשים, מגיל 28 ועד 77, מתוכן ארבע שכירות והשאר חברות קיבוץ. שגרת העבודה כוללת תוספות שונות, כמו ציון ימי הולדת וחגים, טיול ויום כיף שנתי, ארוחות צוהריים משותפות ואפילו שיעורי התעמלות במכבסה עצמה!

 

ש: מה למכבסה ולשיעור התעמלות?

ורד לב: "אחת מהעובדות שלנו, חברת קיבוץ, היא עובדת סוציאלית שיצאה לפנסיה והשתלבה במכבסה, גם כאחראית על הצוות. במסגרת עבודתה עם ותיקים היא התנסתה ולמדה כיצד להעביר שיעורי התעמלות. וכך, במהלך הקיץ - כי בחורף מזג האוויר לא מאפשר - אנחנו מתאספות, עוצרות את המכונות והעבודה, ומתעמלות יחד. חשוב לי שהעובדות לא יהיו 'מכונות' אלא ירגישו שהן חלק ממשהו. אנחנו צוות שעובד ביחד וגם חווה יחד דברים".

 

את השם, "מכבסת ורד", לא היא בחרה. "רצינו לקרוא לזה מכבסת מעיין, על שם הקיבוץ", היא מספרת, "אבל טענו שצריך ליצור בידול משאר העסקים בקיבוץ ושהפרח ורד מתקשר לניקיון וריחניות".

 

לא תמיד הכול הולך חלק כל כך. יום אחד, קצת לפני ראש השנה האחרון, בשנייה אחת של קצר חשמלי, נשרף וקרס בניין שלם של המכבסה, ואתו ציוד וכביסה של הלקוחות, ואיים להפיל עמו גם את עתיד מכבסת ורד.

 

לב: "יצאנו בנזק כבד מאוד, אבל לא איבדנו את העשתונות. יום אחרי זה כינסתי את העובדות לאסיפה, והבהרתי שלא נוותר ונמשיך לעבוד. נרתמנו ביחד והמשכנו לכבס, כדי שהלקוחות יקבלו את הבגדים לחג. קיבלנו עזרה מהקיבוצים השכנים, כפר-בלום וכפר-גלעדי, ועמדנו במשימה. את הלקוחות שאיבדו בגדים - פיצינו".

 

ש: מה את מתכננת לעתיד?

"כל הזמן יש לי עוד רעיונות. למשל, התחלתי לעשות בזארים, אני רוצה לפתוח חנות יד-שנייה. אני מקשיבה לקהל הלקוחות שלי, שומעת מה הם רוצים ומחפשים, ולשם מתפתחת. צריך לשכלל כל הזמן, בלי זה אי אפשר להתקדם".

 

ש: את פמיניסטית?

"לא. אני ורד. לא יודעת להגדיר מה אני. אם אני צריכה או רוצה משהו, אני אשיג את זה, אעשה את זה".

 

אז אנחנו נגדיר את זה בשבילה: ורד לב, אשה כשרונית, מיוחדת, מנהלת מצליחה. פמיניסטית. 


סמדר סיני

מגשימות את החלום

קרני עם-עד, תחיה שירן

 

היחידה לקידום נשים בתנועה הקיבוצית מתכוונת להקים קואופרטיבים של יזמויות נשים בפריפריה * לידיעתכן

 

יזמות נשים בקיבוצים ומושבים אינו דבר פשוט - כך התברר לשלושים יועצות למעמד האישה מרשויות שונות, שסיירו ביישובי המועצות האזוריות "בני שמעון" ו"שדות נגב". הסיור בנגב, שקדם לו סיור דומה בגליל העליון - נערך ביוזמת היחידה לקידום נשים בתנועה הקיבוצית ובשיתוף מרכז המועצות האזוריות, הרשות למעמד האישה והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. לדברי סמדר סיני (עין-גב), רכזת היחידה לקידום נשים, נדרשות היזמיות לשכנע את מקבלי ההחלטות בנחיצות העסק שהן מבקשות להקים, ולא תמיד עולה הדבר בידן. "הגיעה העת", אומרת סיני, "לשנות את התפישה אצל ה'פלחניקים' ובקרב החברות עצמן, וליצור מציאות עסקית חדשה שונה ומגוונת".

 

אפרת דובדבני, מנכ"ל המשרד לפיתוח הנגב והגליל, התחייבה שהמשרד ישקיע בשנת 2006 כספים למען שיווק העסקים הקטנים בפריפריה. "אני מתכוונת להקים קואופרטיב של יזמויות נשים באזורי הנגב והגליל", אומרת סמדר סיני. "בכל מקום בו תבקש אישה להקים יזמות משלה, שם ניכנס ונסייע לה להגשים את החלום".

 

ועוד בחסות היחידה לקידום נשים ומטה התרבות של התנועה הקיבוצית, ובשיתוף תיאטראות צוותא ובית לסין, לרגל יום האישה הבינלאומי (8.3) - תתקיים ב"צוותא 1" בתל-אביב הצגה מיוחדת של המחזה "הגר", מאת הסופרת יוכי ברנדיס, עם השחקנית הדס קלדרון. לפני ההצגה ייערך פנל, תחת הכותרת: "כבוד בת מלך פנימה?" - בהשתתפות ד"ר גילי זיוון (סעד) מנהלת מרכז הרצוג, וד"ר אסתר הרצוג ממכללת בית-ברל.

 


לאתר היחידה לקידום נשים _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים