עיניים סגורות לרווחה

יעקב דרומי

 

למרות שכבר חמש שנים מתנהל משפט כנגד מדריך קרטה, החשוד בביצוע מעשים מגונים בשש קטינות, הוא מאמן קטינים וקטינות בקיבוץ בצפון לאחר שההורים חתמו על מכתב שהם מסכימים לכך. בית המשפט לא ממש התלהב


מעשה במדריך קרטה, שאימן קטינות. כתב אישום שהוגש נגדו בשנת 2001 ייחס לו 6 אישומים של ביצוע עבירות של מעשים מגונים במסגרת אימונים אלה, "בדרך אליהם, בדרך מהשיעורים ומחוץ  להם". מדובר ב"עבירות חמורות, כאשר בשלב זה כמובן הוא בחזקת חף מפשע, ועניינו עדיין מתנהל בבית המשפט".

 

בתחילה, "אסר בית המשפט כל פעילות חינוכית" של המדריך, "עם קטינות, לרבות אימוני קרטה ועיסויים (חלק מהעבירות המיוחסות בוצעו כ'עיסוי'), ואולם, בהמשך, ביקש המדריך, "להתיר לו לאמן ילדים בקיבוץ בצפון, כולל קטינות, וצירף מכתב חתום בדבר הסכמת ההורים". בית המשפט אישר לו אימון כאמור, כאירוע נקודתי, "בפיקוח צמוד של ההורים", בנימוק שזו קבוצת גילאים אחרת (9-7), בניגוד לגיל המתלוננות (15).

 

בהמשך, הגיש המדריך "תצהירים של 10 הורי קטינות נוספות", המסכימים כי המדריך "יאמן את בנותיהן". שוב התחשב בית המשפט, "ברצון ההורים ונעתר לבקשה".

 

במהלך 2005 הסתבר כי המדריך "מאמן קטינות גם ללא היתר", ובשל כך הוגש נגדו כתב אישום נוסף, "שיחס לו עבירות של הפרת הוראה חוקית". המדריך ביקש מבית המשפט להתיר לו לאמן 24 קטינות נוספות וצרף מכתבי ההורים "המסכימים לכך ומוכנים להשגיח". המדריך ציין כי הוא פועל במכוני קרטה בקיבוצים ויישובים נוספים.

 

הורי הקטינות נחקרו ונמצא "כי המדריך אימן 15 מהקטינות", בלא שניתן לו היתר לכך מבית המשפט. 13 מהורי הקטינות עודכנו רק בעת חקירתם במשטרה, כי בנותיהן "התאמנו ללא היתר". ואולם, "חקירת ההורים העלתה אמון מלא ובלתי מעורער במדריך, או כהגדרתם 'בעיניים סגורות'".

 

הסניגור ציין כי "מדובר ברצון ההורים ועומדת למדריך חזקת החפות וזכות יסוד לחופש עיסוק".

 

השופט יצחק כהן מבית המשפט המחוזי בנצרת, קובע כי "חמור הדבר", שהמדריך "לא אמר להורים כי יש נגדו חקירה", שכן "הניח שכולם יודעים". הורה אחד, הבין "שהתיק נסגר" ואם אחרת, "כלל לא ידעה כי צריך להיות פיקוח".

 

השופט קובע כי המדריך "מעל באמון שניתן בו ונתן ונטל דרור לעצמו, בניגוד גמור להחלטת ביהמ"ש". בית המשפט הוא שמופקד "על האינטרס הציבורי", אומר השופט, על "שלום הציבור וקל וחומר כאשר מדובר בקטינות".

 

"עם כל ההוקרה, הכבוד וההערכה להורים והסכמתם" - רק בית המשפט הוא שצריך לקבוע את "תנאי השחרור" ולאזן בין "זכות יסוד לחופש עיסוק" (כאשר ניתן להפעיל את המכון באמצעות מדריכים אחרים) מול "שלומן של הקטינות", ולכן הוא דוחה את הבקשה הנוספת של המדריך לאמן קטינות נוספות.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים