שעת כושר לחבר

ארנון לפיד

 

לנמרוד פלד, צעיר מבארי, יש חזון: לשפר את בריאות חברי הקיבוצים בעזרת תפיסה רפואית חדשה * והוא מתאים לכל "קבוצת בריאות" (בשיתוף המרפאה) תוכנית אימונים בחצר המשק * אפילו בחוץ-לארץ כבר התלהבו


למשל, שרון. אילו מנעו ממנו להפריז באכילה ולהשמין כל כך, לא היה לוקה באירוע מוחי. ברגע שלקה באירוע, הרופאים עשו הכול כדי שלא יידרדר לכדי מצב שיקומי. כשהמאמץ לא עלה יפה, הוא הגיע לשלב הנוכחי החמור, שממנו אין, כנראה, דרך חזרה.

 

המקרה הטראגי של שרון משמש את נמרוד ("נימי") פלד כמקרה-מבחן, להמחיש באמצעותו את שלושת השלבים במצבו הרפואי של אדם - בריא, חולה ושיקומי - ואת הטיפול והמעורבות הרפואיים הנדרשים בכל אחד מהם, על מנת למנוע הידרדרות לשלב הבא. פלד, יליד רוחמה, שבעקבות אשתו התמקם בבארי, התמחה ברפואה שיקומית, ניהול מכוני-כושר ומינהל עסקים. רק בן 29 הצעיר, וכבר נראה שהוא מיטיב לשלב בין שלושת המקצועות, לרווחת הקהילה וגם - למה לא? - לרווחתו הוא.

 

באמצעות החברה שלו "נימי מועדוני כושר", ושותפתו, חברת "מ. שייניס רפואה ומרפא", הוא מבקש להטמיע תפיסה רפואית חדשה במערכת הבריאות הקיימת. התפיסה שלו מבוססת, בראש ובראשונה, על מניעה. הוא יודע, כמובן, שלא גילה את אמריקה, ושכל רופא מתחיל וכל אדם בר-דעת מודע לעדיפותה של המניעה על הטוב שבטיפולים - אלא שבמציאות, הוא אומר, ושוב לא מגלה את אמריקה, הדבר אינו מתקיים. אל"ף, בגלל מחסור בתקציבים. בי"ת, בגלל מחסור בכוח-אדם וגימ"ל, שנובע משני אלה, בגלל עייפות וחוסר מוטיבציה של עובדי המערכת הרפואית.

 

אז מה יש לו, לנמרוד, להציע? - "אני בא למרפאה הקיבוצית ומבקש: תנו לי לעזור לכם ולהיעזר בכם. בואו נשתף פעולה ונשדרג את הטיפול הרפואי לחברים.

 

אני יושב עם אחות המרפאה על כל התיקים הרפואיים של החברים, ומקטלג אותם לקבוצות, על-פי מצבם. קבוצת האנשים הבריאים מקבלת טיפול מונע באימון גופני מותאם לגיל וליכולת. קבוצת החולים נחלקת על-פי הבעיות - קרדיולוגיות, נוירולוגיות, לחץ דם, סוכרת, אוסטיאופורוזיס - וגם להם מותאמת תוכנית אימונים ספציפית. חולים שעברו אירוע מוחי, או סובלים מהפרעות בקצב הלב, או עברו ניתוח מעקפים - מקבלים אימון פרטני, או אימון בצמדים ובשלישיות.

 

הפעילות המודרכת, פעמיים בשבוע, כוללת אירובי, כוח, הגמשה, העלאת טווחי תנועה - הכול לפי העניין והבעיה. במקביל, אני עובד אתם על המודעות לאורח חיים בריא, כשהמטרה: להגיע להפחתה במינון התרופות עד כדי שחרור מוחלט מהן - והכול, כמובן, בליווי בדיקות של כל הפרמטרים הרלוונטיים, בתיאום מוחלט עם הרופא. "עלינו על טרנד", אומר נמרוד, "שמשפר את איכות השירות והטיפול של המרפאות, מפחית למינימום את הביקורים ואת העול הרובץ עליהן, והעיקר, משפר את בריאות החברים. זה מה שהכי חשוב".

 

בקיבוצו, בארי, ובכמה מקיבוצי הסביבה, הוא כבר פועל עם החברה שלו (300 חברים נהנים מהתוכנית), ועם כמה קיבוצים נוספים הוא במו"מ מתקדם. בהמשך הוא מתכוון להתרחב ולהגיע למרכזים רפואיים גדולים, שבכולם, אומנם, פועלות מחלקות שיקום - אלא שקצרה ידן להפעיל אימון גופני שיטתי של המאושפזים, והן מסתפקות בטיפול תרופתי. "טיפול תרופתי טוב לטווח הקצר, אבל לא מוביל לכלום", אומר נמרוד, "ובסופו של דבר גם מזיק. אתה לוקח כדור, ואחרי זה עוד אחד, וכשזה מפסיק להשפיע אתה מגדיל את המינון, מה שגורם בטווח הארוך לתופעות לוואי ולנזקים. לרוב הרופאים אין יכולת או עניין לשבור את המעגל הרע הזה. המערכת הרפואית פשוט לא בנויה ליותר ממה שהיא נותנת כיום".

 

אפילו בחו"ל כבר מגלים עניין בתוכנית של נמרוד ושותפיו, שנרשמה כפטנט. לפני חודש הם ביקרו בבלגיה ובהולנד, נפגשו עם מנהלי ארגונים רפואיים, ואלה התלהבו. קדימה, בואו תתחילו, אמרו להם. אבל לנמרוד לא אצה הדרך. "אני רוצה להתחיל בקיבוצים, משום שהם קרובים ללבי ומשום שזו אוכלוסייה סגורה והומוגנית, עם מרפאה אחת שמכירה את כל מטופליה, ונוח להתחיל בה, להשתפשף ולרכוש ניסיון. אנחנו שואפים להגיע לכל הקיבוצים בארץ. נפנה ונסביר לאחיות ולרופאים את השיטה, נכשיר צוותים מקומיים ונלווה אותם בייעוץ ובפיקוח".

 

ולאור המצב וברוח הזמן - כמה תעלה התוכנית לחבר? נמרוד: "175-150 ש"ח לתשעה מפגשים בחודש. כשמדובר בבריאות ובאיכות חיים של החבר, זהו סכום סביר בהחלט גם בקיבוצים המופרטים". נשמע טוב.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים