סוגר מעגל

קרני עם-עד

 

הצייר והמאייר שמוליק כץ (געתון) השתתף במפגש מרגש באוסטריה, ארץ הולדתו * וגם חשף פרטים על "עברו הקיבוצי" של הנשיא המקומי


חודש וחצי עברו מאז שב שמוליק כץ (בן 80, צייר ומאייר, חבר קיבוץ געתון) מביקור באוסטריה ובבית הספר בו למד עד גיל 11, אז גורשו הוא ובני משפחתו להונגריה - וההתרגשות לא מרפה ממנו גם היום. שישה תלמידים יהודיים מתוך ארבעים שלמדו בגימנסיה שברחוב ולטר שבווינה שרדו והגיעו לחגיגות שנערכו במלאות 150 שנים לגימנסיה. שליש מהתלמידים נספו בשואה, השאר הלכו לעולמם מפאת מחלה ושיבה טובה. האירועים נמשכו כשבוע, ובאחד מהם חווה שמוליק מפגש יוצא דופן עם נשיא אוסטריה, ד"ר היינץ פישר, שקיבל את פניהם של התלמידים בני ה-80 ומעלה, בארמון הקיסרים האוסטרים בו הוא מתגורר. הנשיא, איש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, קיבל סקירה קצרה על מצב מדינת ישראל. בתום הסקירה הוא הפתיע את הנוכחים כששאל: יש פה קיבוצניק? שמוליק (שנקרא בילדותו אלכסנדר) גילה לו כי הוא חבר קיבוץ געתון, ואז סיפר הנשיא פישר כי בעבר הרחוק, אי שם בשנות השישים, היה מתנדב בקיבוץ שריד. הוא הוסיף וסיפר כי הגיע לקיבוץ בסיוע של חבר שריד, נתן פלד ז"ל, שכיהן בימים ההם כשגריר ישראל באוסטריה. "זו הייתה עבורי שנה בלתי נשכחת", העיד הנשיא על תקופת ההתנדבות בשריד. הטלוויזיה האוסטרית הנציחה את המפגש, ושמוליק העניק לנשיא ה"מתנדב" ציור פרי עטו, של הכנסייה האוסטרית בירושלים - הנחשבת לאחד המקומות הקדושים לנוצרים ממוצא אוסטרי.

 

במסגרת חגיגות ה-150 לגימנסיה, הוקדש יום לימודים שלם לתלמידים היהודים שלמדו בה. שמוליק כץ: "אני הייתי אורח של כיתות י"א-י"ב, ששאלו אותי על תקופת ילדותי ולימודיי בווינה. סיפרתי להם על הגירוש לבודפשט בקיץ 1938, על מחנה הכפייה, על הבריחה עם מסמכים מזויפים לשוויץ, ועל העלייה הבלתי לגאלית לארץ לאחר שהות במחנה המעפילים בקפריסין. לא פעם אחת התרגשתי עד דמעות".

 

מאוחר יותר שחזרו הילדים את גירוש היהודים מבית הספר. כל ילד קיבל שם של מגורש והיה צריך לעזוב את מקום ההתכנסות כשתרמיל על גבו. 40 נערים קמו ויצאו בשקט. חזן בית הכנסת בווינה השמיע תפילת אל מלא רחמים. "ראיתי על ילד בהיר וקטן את שמי דאז - אלכסנדר כץ. 800 ילדי בית הספר נכחו באירוע, וגם שגריר ישראל ומכובדים אוסטרים. היו לי כבר עשרה ביקורים באוסטריה, אבל זה היה המרגש והמיוחד מכולם. לראות את הציורים שלי תלויים בבית הספר - היה מעין סגירת מעגל וניצחון קטן".

 

שמוליק אומנם מוצף בנוסטלגיה, אבל בעתיד הקרוב הוא כבר מסתער על פרויקטים נוספים: תערוכה "היסטורית" של ציורי ים וחוף תוצג בחודש מארס במוזיאון הימי בחיפה; אלבום ציורים ותיעוד על קורות הספינה "כנסת ישראל" יצא לאור; וגם ספר ילדים ישן מאת לאה גולדברג - "מעשה בשלושה אגוזים", עם איורים של כץ - יופק במתכונת חדשה, צבעונית יותר.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים