אין להרשות מעשים כאלו בחברה מתוקנת

יעקב דרומי

 

בן קיבוץ הזורע, סטודנט למשפטים, הורשע בהריגה "ללא חמלה" של כלבה ששוטטה בקיבוץ


בן קיבוץ הזורע הואשם ש"ירה בכלבה וגרם לפציעתה. לאחר הירי אחז בזנבה וגררה לכיוון פח אשפה. שם, ירה בכלבה פעם נוספת. הוא הרים גופתה של הכלבה והשליכה לפח האשפה". אלה הן עבירות של "ירי מנשק חם באזור מגורים", לפי חוק העונשין ו"התעללות בבעל חיים", לפי חוק "צער לבעלי חיים". הנאשם, יליד 1974, "סטודנט למשפטים, שירת כלוחם ביחידה מובחרת, נפגע בראשו במהלך שירותו הצבאי", והוכר כנכה. הוא "הודה בעובדות כתב האישום אולם ביקש שלא להרשיעו".

 

הכלבה, "שוטטה בקיבוץ במשך כחצי שנה, ותקפה כלבים ופרות שנזקקו לטיפול". לאחר ש"פנייה לרשות המקומית לא הועילה", פנתה לנאשם "בעלת תפקיד במשק", כדי שיטפל בנושא. "מתוך קבלת סמכותה ותחושת מחויבות כלפי חברת הקיבוץ", החליט הבחור לפעול כפי שפעל.

 

כתילי, שופט בית משפט השלום בנצרת, עיין ב"חוות דעת מפקדיו" של הנאשם, מכתבי הערכה אודות אופיו וכישוריו, והתרשם "כי מדובר באדם חיובי שתרם לחברה". הוא התחשב בכך שזו "הסתבכותו הראשונה עם החוק וכי הנאשם הביע חרטה עמוקה על מעשיו". מאחר ומדובר בסטודנט למשפטים, סבר בית המשפט כי "הרשעתו תביא לפגיעה בעתידו התעסוקתי כעורך דין", ולכן לא הרשיע אותו בעבירות, אך גזר עליו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 600 שעות ועוד פיצוי של 10,000 שקלים לקרן למען בעלי החיים.

 

המדינה, באמצעות עו"ד שירן, ערערה על החלטת בית המשפט וטענה כי יש להרשיע את הנאשם, שכן העונש שהוטל עליו אינו "משקף את "מדיניות הענישה המתחייבת". הסניגור, עו"ד גדעון קוסתא, הדגיש את נסיבותיו של הנאשם, ציין כי זה המקרה בו צריך להימנע מהרשעה והוסיף שהנאשם מגדל שני כלבים.

 

בית המשפט המחוזי מוצא כי הנאשם ביצע את המעשה, "תוך קור רוח מוחלט, וללא חמלה". אכן, אומר השופט יצחק כהן, מדובר "באדם חיובי שתרם רבות לקהילה, סטודנט למשפטים חסר עבר פלילי, שתואר כמלח הארץ, אך על בית המשפט להביט על האינטרס הכולל והמסר לקהילה בדבר נורמות ראויות בחברה בה אנו חיים. יש לגדור גדר כנגד מעשה הפקר כמעשה המשיב אשר ירה בחיה אומללה, חסרת ישע ועוד בשטח מגורים. אין להרשות מעשים שכאלה בחברה מתוקנת. אנו צריכים לשמש פה לבעלי החיים, ואי ההרשעה יכולה להוביל להעברת מסר שלילי". בית המשפט המחוזי מקבל את ערעור המדינה, מרשיע את הנאשם ומוסיף לעונש עוד 4 חודשי מאסר על תנאי.

 

בית המשפט ממליץ כי "הרשעתו כקלון" - לא תחסום את קבלתו של הנאשם ללשכת עורכי הדין, בבוא יומו לקבל את רשיון עורך הדין.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים