גול של גיטריסט

שירלי זינגר

 

הוא מלווה את מיטב הזמרים בארץ בהופעות ובהקלטות * הוא מנגן ב"כוכב נולד" בטלוויזיה * והוא גם משקיע בלהקה שלו, "פאנקשטיין" * הקריירה המוזיקלית של עילי בוטנר מקיבוץ עין-כרמל פורחת (והוא בכלל חלם להיות כדורגלן)


עילי בוטנר (28), בן עין-כרמל, גיטריסט ומוזיקאי, מנגן עם טובי הנגנים בארץ: מקליט עם עידן רייכל, מופיע עם עברי לידר, מנגן בלהקה של תוכנית הטלוויזיה הפופולארית "כוכב נולד", וממייסדי להקת "פאנקשטיין". והוא בכלל חלם להיות כדורגלן. "שתדעי לך, מדובר פה בפספוס אדיר", הוא אומר. "ותיקי האזור יעידו שהייתי בדרך להיות שחקן גדול. לפעמים, אחרי הופעות גדולות, אני יושב לי ככה על ספסל וחושב לעצמי, אולי הייתי יכול להיות היום באיזו קבוצת כדורגל מטורפת... אבל זה עובר לי מהר מאוד".

 

וכך, בין קפיצה לקנדה עם עברי לידר, לטלוויזיה, להקלטות ולהופעות עם הלהקה שלו פאנקשטיין, או להופעות עם גלי עטרי, ריקי גל, אושיק לוי, פבלו רוזנברג, שרון חזיז, ואחרים - לא נותר הרבה זמן לחלומות אבודים על קריירה של כדורגלן. הקריירה המוזיקלית שלו פורחת, ומעסיקה אותו מסביב לשעון.

 

"התחלתי לנגן בתור נער", מספר עילי. "דחיתי את הגיוס לצבא בשנה והלכתי ללמוד ב'רימון', שם למדתי שלוש שנים: לפני, במהלך ואחרי הצבא. בגיל 17 וחצי כבר ניגנתי עם שמוליק קראוס. גם השתתפתי בהקלטות לאלבום האחרון שלו".

 

ש: איך קיבוצניק בן 17 וחצי מגיע לנגן עם שמוליק קראוס?

עילי בוטנר: "כשלמדתי ברימון נודע לי, דרך מכר שהיה שכן שלו, שהוא מחפש גיטריסט. בשיא חוצפתי, ועד היום אין לי מושג מאיפה היה לי האומץ, ביקשתי שיצרו קשר בינינו. ככה נפגשנו אצלו בבית ואז זה קרה. הופעתי אתו לפני ובזמן הצבא וזה היה בית ספר מדהים. אלו היו הופעות מרגשות וזה עשה בשבילי המון וחישל אותי לקראת מה שציפה לי אחרי השחרור".

 

וזה אכן היה רק הספתח. בצבא שירת בתזמורת חיל האוויר (היום, במילואים, הוא בוחן ללהקות צבאיות), וחודש אחרי השחרור עזב את הקיבוץ אל העיר הגדולה. "היה לי ברור שמוזיקה זה מה שאני רוצה לעשות, ועין-כרמל, מה לעשות - רחוק, פיזית ומנטאלית. מצאתי עצמי עובד במשך ארבעה חודשים בפיצוציה, עד שהגיעה ההצעה לנגן עם ריקי גל". ההצעות החלו להגיע מכיוונים שונים, עילי נקרא להחליף מישהו בלהקה של עברי לידר ונשאר שם עד היום. לפיצוציה כבר לא חזר.

 

את הבחירה במוזיקה וההחלטה ללכת ללמוד ברימון הוא לא קיבל בקלות, ואת הדחיפה החיובית הוא מייחס למחנכת שלו דאז, רותם גובר ממעגן-מיכאל. "הייתה לי התלבטות מאוד גדולה. זה גיל שקשה לקבל בו החלטות כבדות משקל ורותם האמינה בי, מאוד תמכה ועזרה, ונתנה לי את ההרגשה שאני עושה את הצעד הנכון. מדי פעם אנחנו נפגשים ואני אסיר תודה לה עד היום".

 

ובכלל, למרות שעזב את הקיבוץ מהר מאוד, הוא מרגיש שם עד היום בבית. "יש לי בקיבוץ משפחה וחברים ואני מגיע לבקר כשאני יכול. בקיבוץ מאוד מפרגנים. כשרק עברתי לתל-אביב, בכל סוף שבוע פנוי שהיה לי, מתי שרק יכולתי, הייתי חוזר לקיבוץ, לאימא. לא קל לעבור מהחממה הקיבוצית לתל-אביב ובהתחלה מצאתי עצמי מחפש כל דרך וכל זמן כדי לחזור הביתה, לקיבוץ, לנוח קצת ולהתאפס. אין מחיר לשקט הזה, מה גם שעין-כרמל זה מקום מדהים ביופיו. היום אני כבר לא ככה, התרגלתי לתל-אביב ואני אוהב אותה".

 

בעוד הוא מלווה את מיטב הזמרים בארץ בהופעות והקלטות, עילי הוא גם מהמייסדים והחברים בפאנקשטיין, הלהקה והתופעה. זוהי להקה שאיגדה חברים מלהקות צבאיות והחלה בביצועי קאברים לשירי שנות השבעים. השמועה על הלהקה המוכשרת עברה מפה לאוזן בתל-אביב, וגם בקרב קצינים צעירים של חיל האוויר, והמשבצת הקבועה שלהם בימי שישי בצוהריים, במועדון ה"בארבי", הפכה לשם דבר. "בשנתיים-שלוש האחרונות התחלנו להופיע עם חומר מקורי ובחודש הבא יצא האלבום הראשון שלנו, אחרי שבע שנים של עבודה משותפת", מוסיף עילי.

 

ש: נסה לתאר את ההרגשה כשאתה על במה, מנגן, מופיע.

"זה אושר שאי אפשר לתאר אותו. הגשמת חלום. סיפור גדול מאוד. ההרגשה מתעצמת עוד יותר כשהדבר שאתה לוקח בו חלק מצליח, למשל תקליטים ושירים שאתה מנגן בהם, או תוכנית טלוויזיה שאתה לוקח בה חלק. זו לא המשוואה לאושר, אבל ההצלחה היא בהחלט חלק מזה".

 

כשעילי מדבר על תוכנית טלוויזיה הוא מתכוון בעיקר ל"כוכב נולד", ההצלחה האדירה של ערוץ 2, בה הוא לוקח חלק בהרכב הנגנים הקבוע המלווה את המתמודדים. הוא לקח חלק גם בתוכנית נשכחת של רמי קליינשטיין בערוץ 10 הצעיר וב"שירה בשידור", ששודרה שלוש עונות בערוץ 1. שתיהן היו "בית-ספר", לדבריו. אבל אין ספק, כוכב נולד היא זו עם פוטנציאל ההערצה הגבוה ביותר.

 

ש: איך הגעת לכוכב נולד?

"כמו הרבה דברים, במקרה. בתחילת העונה השנייה קראו לי להחליף מישהו שנסע להודו. הגעתי ונשארתי. העונה השנייה הייתה מטורפת, מאוד אינטנסיבית ומעניינת. צוות מדהים, מוזיקאים מעולים, מקצוענות לשמה". הוא נשאר גם בעונה השלישית, וגם ברביעית, שתבוא עלינו לטובה, הוא ייקח חלק.

 

ש: כגיטריסט, אפשר להתפרנס ממוזיקה בארץ?

"צריך לעבוד מאוד קשה. אבל כמו בכל מקצוע אחר, מי שטוב ועובד הרבה - יש לו ביקוש, וכפועל ישיר מזה הוא גם מרוויח יותר". ובלי לפרט, וטפו טפו טפו, עילי מסתדר לא רע. הוא חי במרכז תל-אביב, בדירה שכורה, עם חברתו שירי, ועסוק רוב הזמן. אין הרבה זמן לעיסוקים נוספים, אבל הוא ממשיך להיות אוהד כדורגל ומכבי חיפה, לה הוא שומר אמונים עוד מהתקופה בה שיחק שם בקבוצת הילדים.

 

ש: הולך למשחקים?

"לא, איזה, אין לי זמן. המוזיקה היא כל עולמי. גם לקיבוץ אני בקושי מגיע, כי חלק גדול מההופעות הן בסופי שבוע".

 

העבר הקיבוצניקי של עילי נתן לו, לדבריו, הרבה: "אני מגיע מבית בו אימא שלי תמיד השמיעה לי, מגיל אפס ממש, את הגבעטרון, להקות צבאיות, נעמי שמר, סשה ארגוב ועוד ועוד. אני לא יודע אם העובדה שחונכתי על המוזיקה הזו קשורה לעובדה שגדלתי בקיבוץ, או יותר לזה שאימא שלי נולדה בקיבוץ וספגה את כל התרבות הזו, אבל כתוצאה מכך היא העבירה את זה אליי. בתור מי שעובד בתחום היום אני יודע כמה זה חשוב, ומרגיש שזה נותן לי יתרון על אחרים. אני רוצה להגיד לחבר'ה צעירים בקיבוצים היום, שמנגנים, שאם יש להם הזדמנות כזו מהסביבה - שינצלו אותה, שיחבקו את המוזיקה הזו, שיכירו את המוזיקה הישראלית, זה לא פחות חשוב מלהכיר את 'לד זפלין', 'דיפ פרפל' או אריק קלפטון".

 

מנגנים ביחד

 

זה מה שיש לעברי לידר ועידן רייכל להגיד על עילי בוטנר * וזה לא מעט

 

"עילי בחור מקסים שמאוד כיף לעבוד אתו", אומר עברי לידר ומפרט: "גם כי הוא בן אדם נוח, עם חוש הומור, מצחיק ונחמד, וגם כי הוא גיטריסט מאוד מאוד טוב ועם המון רעיונות טובים. הוא בן אדם יצירתי, וכיף לעבוד עם אנשים יצירתיים שמביאים מהכישרון שלהם ומשפרים את המוזיקה שלך ואת מה שאתה עושה. מה שהרבה אנשים לא יודעים על עילי - אבל הם עוד ידעו - זה שהוא כותב שירים מאוד יפים".

 

ש: ידעת שעילי קיבוצניק במקור?

עברי לידר: "בטח. גם אני מקיבוץ. נולדתי בגבעת-חיים איחוד וגרתי שם עד גיל חמש. הרבה פעמים אנחנו מדברים על הקיבוץ. בכל פעם שאנחנו נוסעים בכביש החוף, עילי אומר: 'הנה הקיבוץ שלי!' וכל פעם מחדש, לא משנה שעברנו שם כבר מאות פעמים, אנחנו צריכים להתפעל. פעם גם היינו אצלו בקיבוץ, הלכנו אתו לפאב".

 

ועידן רייכל מוסיף משלו: "עילי הוא אחד הגיטריסטים המוכשרים והמקצועיים ביותר שיש כיום בארץ, לא סתם רואים אותו בהפקות החשובות. ההיכרות שלי אתו החלה אחרי הצבא, כשניגנו יחד בכל מיני הפקות מתחילות, וגם בהמשך בהרכבים שונים. הדרכים שלנו מצטלבות כל הזמן וזה כיף 'לגדול' ביחד. הרבה מקומות שהגעתי אליהם - זה היה בזכות עילי, שזרק עליי מילה טובה והמליץ".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים