הכל אנשים

הכל אנשים

יבל ברקאי, קרני עם-עד

 

זוכרים בנען * יולדים ביטבתה * קרובים בניר-דוד, בעין-שמר ובזיקים * מתפללים בעין-חרוד איחוד * מספרים בכרמיה, בעין-גדי, במעגן-מיכאל ובפלמחים * מחלימים בגרופית * חוגגים בשער-העמקים


הנכס של נען

 

ב-8 בפברואר יעלו בנען את זכרו של ישראל גלילי, במלאות עשרים שנה לפטירתו. אהרון ידלין, שהיה, לצד גלילי, שר בממשלת רבין הראשונה, יספר על עבודתם המשותפת, ודוביק תמרי ידבר על "מרחב וכוח במסע הציוני". דפנה זהבי (חברת נען) וגבי ארגוב - ישירו. צפורה פרידברג (91), מפליגה בזיכרונות: "היה לי קשר די קרוב לגלילי דרך בעלי, יוחנן, שהיה נהג טרנספורטר והוביל נשק בלתי לגאלי בשביל ההגנה, ולפעמים גם החליף את הנהג האישי של גלילי.

כשלמדתי גננות ב'אורנים' נסעתי יום אחד בטרמפ עם גלילי, ובאמצע הדרך גיליתי, לבושתי, ששכחתי את התיק שלי, עם הכסף ועזרי הלימוד. גלילי נחלץ מייד לעזרתי ונתן לי את החסר. הוא היה איש מאוד נעים. מדי חודש וחצי נהג למסור באסיפה דו"ח על מצב האומה, כולל דברים שלא נחשפו בתקשורת. הוא היה הנכס של נען".

 

שושלת טיוואנית

 

תינוקת טיוואנית ביטבתה. ההורים המאושרים של נויה ("יפה", ביפאנית), הם ויני (33), ילידת טאייפה, ואדריאן (41), חבר הקיבוץ. סבתא רינה ויינברג המאושרת, עם הסיפור: "כשויני גמרה בטייוואן את לימודיה לתואר שני בסוציולוגיה, היא החליטה לטוס לישראל ולראות במו עיניה מה זה 'קיבוץ', ששמעה עליו בלימודיה. אחרי שבועיים בקיבוץ יזרעאל הגיעה אלינו, ונשבתה בקסמיו של אדריאן. במארס 2005, אחרי שהם התחתנו בקפריסין, נסענו לאירוע החתונה בטייוואן. היה אירוע מרשים".

והתינוקת נראית סינית? - "טוב, כל תינוק רביעי בעולם הוא סיני, אז כיוון שזאת הנכדה הרביעית שלנו, גם היא נראית סינית. בעצם, בגיל שבועיים קשה לדעת. נחכה ונראה".

 

אולמרט בחצר המשק

 

מרים יחיאלי (86) מניר-דוד, לשעבר ארכיונאית בגבעת-חביבה, היא דודתה של עליזה אולמרט, אשת ממלא מקום ראש הממשלה. הנה חשיפה משפחתית: "בילדותה נהגה עליזה לבקר אצלנו בחופשות הקיץ, וגם היום, פעם בשנה-שנתיים, אהוד ועליזה מבקרים אצלנו, לרגל אירועים שונים. לפני שבעלי נפטר, נסענו גם אנחנו אליהם. עם הוריו של אהוד לא היה לנו קשר מיוחד, הם היו רביזיוניסטים ואנחנו שמאלנים". - ולמי תצביעי בבחירות? - "זה אישי".

למרגלית ניידס (עין-שמר), יש מלים חמות על הגב' אולמרט: "אחרי שבננו, צבי יוסף ניידס, נהרג במלחמת יום כיפור, החלטנו לאמץ נערה בת 11, שהייתה שנה וחצי אצל האולמרטים, כמשפחה אומנת. עליזה היא ממש אישיות, ואני מעריכה אותה מאוד. גם אהוד בחור טוב ומבין. כשנבחר לממלא מקום ראש הממשלה צלצלתי אליו, לברך".  והוא גם יזכה בקולך בבחירות?  "שנינו, יעקב בעלי ואני, מארגנטינה, וחברים בקיבוץ של השומר-הצעיר. אנחנו מצביעים מרצ-יחד".

 

ברכת הגומל בעמק

 

בבוקר יום חמישי שעבר ארגנה ניצה סמילנסקי "ברכת הגומל" בבית הכנסת של עין-חרוד איחוד. כל כך למה? - כי בשבועיים האחרונים היו ארבע מכוניות של הקיבוץ מעורבות בתאונות דרכים, חלקן דרמטיות, אבל אף אחת מהן, למזלם של כל המעורבים, לא גבתה חיי אדם. את הטקס, שכלל גם תפילת שחרית, ניהל ישעיה אמיר, חוזר בשאלה משדה-אליהו. נכחו כמה עשרות מחברי הקיבוץ, ונעדרו שניים מאלה שהיו מעורבים בתאונות.

 

המתנדב מהקולנוע

 

גם בביקורו הנוכחי בארץ, כמו בביקור לפני חמש שנים, ביקש השחקן הבריטי בוב הוסקינס, אורח פסטיבל הסרטים הבריטי בסינמטק תל-אביב, להיפגש עם עדנה קפלן (72) מזיקים. עדנה, ילידת לונדון, כיום קופאית בחדר האוכל של הקיבוץ, הייתה רכזת המתנדבים כשהוסקינס היה אחד מקבוצה של 23 רווקים בריטים, שבאו להתנדב בקיבוץ, אחרי מלחמת ששת הימים. "לקחו אותי בטקסי והחזירו אותי בטקסי", היא מספרת. "זמן לדבר אתו לא כל כך היה, כי כולם רצו לדבר אתו. לעומת זאת, לפני חמש שנים הוא היה כולו שלי. בא לחצי יום ביקור, ובסיור שערכתי לו ברחבי הקיבוץ הוא זכר כל פינה, כולל, כמובן, הרפת שבה עבד. אני מודה שעד הביקור הראשון בארץ לא זיהיתי את בוב, המתנדב של אז מלונדון, עם שחקן האופי הנפלא שהתפתח ממנו במשך השנים - "מונה ליזה", "מי הפליל את רוג'ר רביט" ועוד - בוב של אז היה מלא תלתלים..."

 

הסיפור שלנו

 

ב-9 בפברואר ינחה אמנון ורנר מכרמיה "ערב מספרי סיפורי קיבוץ" ב"בית אריאלה" בתל-אביב. ורנר (69), מחנך, סוציולוג, לשעבר רכז המחלקה הפוליטית של הקיבוץ-הארצי, החליט ללמוד בקורס הדו-שנתי למספרי סיפורים בבית-אריאלה, ובערב שארגן וינחה יארח את רחל אראלי (עין-גדי), נחמה ניר (פלמחים), עפרה קיפניס (מעגן-מיכאל) ויהודה ירון (עוזב קיבוץ). בימים אלה הוא עובד על ספר "זמן קיבוץ", שיכלול שלושים סיפורי קיבוצים. "אני לוקח דברים שקרו באמת, מחבר כמה מהם יחד, עוטף, מגלגל, וכמובן גם ממציא. אני עובד על זה קשה". רחל אראלי (82), גם היא בוגרת בית-אריאלה, נוהגת לקחת את הנופשים בעין-גדי לשעת סיפור, אחרי סיור לילי בגן הבוטני של הקיבוץ.

 

ההצגה חייבת להימשך

קרני עם-עד

 

ההצגה חייבת להימשך. תשאלו את יעקב (פלשקה) פישפלד (57) מגרופית. פלשקה, מנכ"ל "תיאטרון הקיבוץ", שהריץ עונה עמוסה בהפקות, ובמקביל מילא תפקיד מרכזי בהצגה "תרנגול כפרות", עבר ניתוח מעקפים בחדרי הלב. ערב הניתוח עוד הספיק להעביר לשחקן דודו לבני (ניר-דוד) את תפקידו בהצגה. פלשקה, בבולטין רפואי: "עשו לי צנתור, והתברר שיש לי 5-4 עורקים סתומים ברמות שונות, כשהעורק המרכזי מתפקד רק ב-80%. הרופא בישר לי שהגעתי ממש בדקה התשעים, ואם לא הייתי מנותח בהקדם, הייתי מקבל התקף לב קשה, שלא היה משאיר לי הרבה סיכוי לחיות. צריך להדגיש שלא היה לי אירוע לב קודם לכן, אני לא מעשן או שותה, הכול כנראה מתורשה בעייתית". בסוף דצמבר חזר פלשקה לניהול ולמשחק, אבל בקצב הרבה יותר "איזי".

 

הדוד הכי מתוק

 

עובדי מפעל "כרומגן" החליטו להפתיע את המנכ"ל, חגי שפר, במסגרת הכנס השנתי שנערך בקיבוץ שער-העמקים. לקראת סיום הדיונים הוכנס לחדר הישיבות דוד שמש בגודל טבעי, שהתגלה כ... עוגת ענק בגובה של 90 ס"מ ובקוטר של 60 ס"מ (כמידות דוד של 120 ליטר), שבהכנתה הושקעו 30 ק"ג קמח, 250 ביצים, 9 ק"ג תות, 12 ליטר קצפת ועוד.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים