סופרת בערבה

רותם גקסו

 

מסתבר, שבערבה אפשר למצוא לא רק גמבות ומלונים טריים, אלא גם סופרים צעירים. טל אלון, אילתית בעברה, וקיבוצניקית (לוטן) בהתהוות, עושה לנו כבוד בנישת סופרי הילדים בישראל. בימים אלו, היא משיקה את ספרה השלישי בו היא מציגה את האג'נדה החדשה לטיפול בהרטבה... 


'נולד לי אח והפיפי ברח' הוא ספרה השלישי של טל אלון (31), בת מושב ואם לשני ילדים (8,5), המשלבת עבודה במחלקה לשירותים חברתיים במועצה האזורית חבל אילות עם כתיבת ספרים. ספרה האחרון, כאמור, מבוסס על ניסיונה האישי בגידול ילדים ונכתב להורים רבים שנתקלו בבעיה דומה.

 

"הספר מבוסס על מקרה שקרה לי באמת עם ילדיי ושמותיהם אף מוזכרים בספר", אומרת טל, "מדובר על הרטבה אצל ילדים שכבר נגמלו, שבאה בעקבות משבר או שינוי דרמטי בחייהם. במונח המקצועי, זה נקרא 'הרטבה משנית'. זה קרה לי עם נוי, ילדתי הבכורה, שהתחילה להרטיב כל לילה אחרי שנולד לה אח קטן. ובגלל שהייתי כל כך עסוקה עם התינוק, כנראה שלא שמתי לב אליה. הייתי מחליפה לה מצעים כל לילה, עד שיום אחד הבנתי שיש פה בעיה. ישבתי אתה לשיחה ושאלתי אותה מה עושים? כי אימא לא יכולה יותר לכבס. התשובה שלה הייתה פשוטה: היא ביקשה חיתול כמו ששמים לעמית הקטן. רק אחרי חצי שנה של לילות יבשים, בזכות החיתול כמובן, פניתי לד"ר קושניר, רופא ילדים, אשר פיתח שיטה לטיפול בהרטבת לילה. השיטה שלו באמת עבדה, ובזכות המקרה האישי-משפחתי שלנו, קיבלתי את ההשראה לכתוב על זה. ובנימה אופטימית זו, גם לבחור את הסוף הטוב של הספר.

 

לדעתי, זו בעיה שצריך להעלות על השולחן. משיחות רבות שניהלתי עם אימהות גיליתי, שלא כולן חושבות שזו בעיה. לצערי, גם הבנתי, שלא תמיד התערבות רגשית יכולה לפתור את הבעיה".

 

בעיה משותפת לילד ולהורה

 

"הספר של טל אלון הוא יצירה קצרה וקולעת המטפלת ברגישות והבנה עמוקה בבעיה בה מתנסים ילדים רבים כאשר מגיע תינוק חדש למשפחה ומאיים על מקומם", כותב ד"ר ברוך קושניר, פסיכולוג קליני, מנהל מרפאות ד"ר ברוך קושניר לטיפול בהרטבת לילה וית ההרטבה נמשכת מעל תקופה של חודש או חודשיים, כדאי לפנות לעזרה מקצועית".

 

לטענתה של אלון, נושא הגמילה מחיתולים מופיע הרבה בספרים, אבל באף אחד מהספרים לא מדברים על זה עם הילד. "אפילו ב'סיר הסירים', הקלאסיקה המיתולוגית של גמילה מחיתולים, עוסקים בגמילה תכלס, אבל לא מעלים את הבעיה כבעיה משותפת לילד ולהורה", מסבירה אלון. "וזה לא שרק לילד יש בעיה, שלא יצא לו קקי בסיר. גם לאימא יש בעיה גדולה לקום כל לילה ולהחליף מצעים".

 

התגייסות משפחתית

 

בימים אלו ממש, הפכה הבעיה הקטנה שהייתה לנוי אלון ואימא שלה, לאייטם תקשורתי גדול. לפני שלושה שבועות, הציגה טל אלון את ספרה החדש בתוכנית הבוקר של אברי גלעד, ואצל אודטה כבר מחכים לה בקוצר רוח. טל אלון כותבת כבר מגיל 10. את הספר הראשון שלה היא הוציאה בגיל 20. בהוצאה עצמית. למעשה, הייתה זו מתנת החתונה של בעלה אליה. הספר השני, יוזמה נוספת של הבעל המפרגן, יצא בתור מתנת יומולדת 30, אחרי שליקט אוסף שירים של טל מהמגירה ואיגד אותם לדפוס, כספר שירים.

 

את הספר האחרון כתבה טל לפני חמש שנים, באילת, עת עבדה בשיווק 'יאכטות אילת', כשבנה הצעיר, עמית, נולד. הסאגה המשפחתית, הפכה מהר מאוד לעסק משפחתי עם תמיכה ופרגון: הבעל ייעץ, האח הצעיר, רובי עמיר, אייר והילדים, נוי ועמית, סיפקו את העלילה וההשראה. אולם הפעם, החליטה טל כי די להוצאות הספרים העצמיות וכי הגיע הזמן לחפש הוצאה לאור שתסכים לממן את הספר. אחרי עשרות דחיות מהוצאות שונות, פנתה טל בייאוש לקרן למלגות אמנים במתנ"ס חבל אילות בכדי לקבל סיוע. ומשזה הגיע, הגיע גם המוציא לאור שהסכים לקחת את הספר כפרויקט. בדיעבד, הוא בטח הבין כי מדובר בגימיק תעשייתי שיכול לעשות הדים רבים בקרב מחליפי המצעים הליליים. ואכן, עוד לפני שהספיק הספר לעלות על המדפים, הוא כבר הוצג בערוץ 41, ערוץ ההורים, ב'הוט', כחומר הסברה לגמילה מחיתולים.

 

את האמת, זה משתלם בכלל להוציא ספר?!

"בגלל שאני יוצרת, אני לא מסתכלת על זה בתור משהו שמשתלם כלכלית. עבורי, זה משהו שממלא אותי מבפנים. זו הרגשת סיפוק אדירה, זו הרגשה מעולה להוציא לאור ספר שכתבת. אבל אם להתייחס לשאלתך, אז האמת, שאם זה לא רב-מכר, אז זה לא ממש משתלם. הוצאה עצמית כרוכה בסכום לא מבוטל של 25,000 ש"ח עבור מהדורה אחת (1000 עותקים).

 

אבל בשבילי, ספרים זה ערך עליון. בעיניי ספר הוא הכלי המחבר בין ההורה והילד, במיוחד בימינו, כשהילדים כל כך עסוקים עם טלוויזיה, מחשב, חברים וכו'. אני מוציאה ספרים, כי אני מאמינה שבזכותם ההורים יכולים ליצור תקשורת יותר בטוחה, נכונה ובריאה עם ילדיהם. מגיל צעיר מאוד, הושבתי בכל ערב את הילדים על הברכיים שלי וסיפרתי להם סיפורים. גם כדי שילמדו לאהוב סיפורים וגם כי חשובה לי הקרבה האינטימית עם הילדים. כל הידע שלי לגבי גידול וחינוך הילדים לקוח מספרים. תמיד אני מחפשת פתרונות בגידול ילדים בספרים. דרך הספרים, אני נותנת לעצמי גושפנקה לדרך נכונה. למזלי, יש לי גם את בעלי שהיה בעברו מדריך נוער בקיבוץ ובזכותו, למעשה, יש לי תמיד תשובה ותמיכה בכל דבר. לא סתם התחתנתי אתו כשהייתי בת 20. זיהיתי בו את הפוטנציאל לחיים פוריים וכיפיים".

 

אז מצפים לנו ממך עוד ספרים בקרוב?

"כן, בהחלט! אני עובדת על זה במקביל לגידול הילדים. אני מקבלת השראה מהגידול שלהם. לדוגמה עכשיו, אני מתמודדת עם זה שהילד לוקח דברים מהגן בלי רשות. חיפשתי ספרים שמדברים על זה ולא מצאתי, אז נראה לי שזה יהיה הנושא הבא".

 

את 'נולד לי אח והפיפי ברח' אפשר למצוא בכל חנויות הספרים המובחרות.

 

באדיבות: ערב ערב באילתאין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים
מסמכים חדשים במדור דעת אורחיםעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים