מדווש בטבע

דונדי (דני) שוורץ

 

לארז מנור מקיבוץ בארי, "פריק" ויזם של רכיבה על אופניים, יש הצעה לטיול חורף בנגב * אל תחמיצו  


ארז מנור, צעיר בן חמישים מבארי, רוכב כבר שלושים שנה על אופניים באופן מקצועי. בעבר טייל כשבע שנים על אופניים בשלוש יבשות, כשהוא מתפרנס מפסלוני תיל יפהפיים מנחושת, שעיצב בדרכו המיוחדת ומכר לעוברים-ושבים. כיום ארז מדריך ומאמן ילדים ונערים ומשתתף בעצמו בתחרויות - על כך מעיד ארון הגביעים המכובד.

 

לאחרונה פתח ארז את "לה מדווש" חנות וסדנה לאופניים, המציעה מגוון אפשרויות למטיילים המבקרים באזור ולתושביו. מספר ארז: "לפני כמה שנים יזמנו, כמה 'משוגעים' לעניין, תחרות ארצית לאופניים הנקראת 'בור בארי'. ה'בור' הוא מבוך מפותל של שבילים הדורשים מהרוכבים מיומנות גבוהה ברכיבת שטח. חוץ מהבור נוצרו עם השנים הרבה שבילי אופניים הנקראים 'סינגלים', ברוחב של שביל עזים. בשנה האחרונה נחנך שביל ה'סינגל' הארוך בארץ, שעובר במסלול המעניין ביותר מבחינת תוואי שטח והיסטוריה באזור בארי. קצת לפני שנחנך השביל, הקמתי את מרכז האופניים 'לה מדווש' - מרכז שמספק את כל קשת הצרכים של רוכבי אופניים: חנות, מזנון, מגרש חנייה, אופניים להשכרה ולמכירה, מקלחת של 'אחרי', שירותים, מפות מסלולים וייעוץ בכל הנוגע לתורת הרכיבה על אופניים. המקום נותן גם שירות תיקונים לרוכבים מהאזור ומחוצה לו, ואני מקיים 'מועדון אופניים' - החל מהוראת רכיבה, דרך אימונים ועד תחרויות של ילדים ונוער".

 

ש: מגיעים גם מטיילים שאינם מהאזור?

ארז מנור: "למקום מגיעים מטיילים מכל הארץ, ורבים מהם חוזרים אלינו שוב ושוב - אנשים מכל הגילאים, הסוגים והמגזרים בחברה הישראלית. אנחנו מספקים גם הדרכת אופניים צמודה בקבוצות, לאלה שמעוניינים בכך".

 

כמו בכל יזמות מכובדת, יש לארז גם תוכניות לעתיד של לה-מדווש: "עד עתה עמד המקום בכל הציפיות שהיו לי, ומעבר לזה. הייתי רוצה להקים אכסנייה למטיילי אופניים, וקמפינג - כבר שתלתי עצים - וליצור מסלולים נוספים להנאת המטיילים. אני עובד על זה".

 

ש: בשטח כבר יש פריחה?

"האזור מדהים ביופיו. יש כבר פריחה משולבת של אירוסים וכלניות, וגם פריחה צהובה משגעת, שהקדימה את זמנה עקב החורף 'המבולבל' הזה. כל מי שמעוניין לטייל בארץ האופניים, מוזמן ולא צריך לחכות - תבואו. כל השבילים אצלנו עוברים בתוך פריחת הכלניות, שתגיע בקרוב לשיאה".

 

מטרייה לצפון

 

טיול של חורף בקיבוץ גונן

 

כפר הנופש החדש בגונן ממוקם בתוך הקיבוץ הפסטורלי, עם נוף אל עמק החולה, הרי נפתלי, החרמון ורמת הגולן. לנופשים שם בסופי השבוע מוצע טיול חורפי בשבילי הקיבוץ - "שביל קליפות התפוזים". הסיור המודרך, המיועד לכל המשפחה - עובר בגינת התבלינים ובפרדס ההדרים (עם הנחיות לשימוש בצמחים ועצות לגידול צמחי תבלין בבית); בפינת החי, הכוללת מגוון בעלי חיים ופינת ליטוף; במכלאות הבקר ולול תרנגולי ההודו; בתערוכת הצילום של הראל אילת "אור זהב", ובשיא עונת החורף - הליכה בתוך נחל הסמבטיון. הסיור מגיע לסיומו באולם "ברוש", עם תה צמחים וטעימות ממעדני קליפות פירות ההדר הקליפים של הקיבוץ.אין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים


תגובה למאמר


מסמכים חדשים במדור דעת אורחים
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים