בשביל ישראל

אורית פראג

 

רצון להנציח את זכרו של הבן סמ"ר אבי הפנר, הפך למסע של דיאלוג חברתי ב"שביל ישראל" 


המדרשה באורנים, צו פיוס, הקיבוץ הדתי וארגונים נוספים, מארגנים מסע מהדרום לצפון על שביל ישראל, במהלכו יתקיימו מדי יום מפגשים ושיחות לעיסוק בשאלות יסוד הנוגעות לחברה הישראלית ולמורשת היהודית. רעיון המסע החל כיוזמה של משפחת אפנר לזכרו של בנם סמ"ר אבי אפנר ו-72 חבריו, שנפלו באסון המסוקים ולזכר כל הנופלים במערכות ישראל. המסע יחל באילת ב-27 בפברואר ויסתיים ב-3 במאי, ביום העצמאות, בגליל העליון.

 

רעיה ויוסי אפנר, חברי קיבוץ עלומים לשעבר, יצאו לפני כשלוש שנים באופן פרטי למסע זיכרון בשביל ישראל, והזמינו אליהם חברים שונים לקטעי דרך שונים. המפגשים הבלתי צפויים שנקרו על דרכם, הביאו אותם לרעיון המסע כשרשרת של מפגשים בין זרמים שונים בחברה היהודית-ישראלית בשיחות ולימוד משותף של חילונים-דתיים.

 

נחום ברוכי מבארות יצחק, שהיה מזכיר הקיבוץ הדתי, לקח על עצמו להוביל את הפרויקט ונטל לצורך כך חופשה מלימודי הדוקטורט. ברוכי מסביר כי המסע לא נועד "לתקתק קילומטרים", הדגש הוא על המפגשים ועל התוכן הרעיוני. מסלולי הטיול היומי שברגיל עורכים אותם בשביל ישראל בקטעים של 30 ק"מ ליום, יהיו במסגרת הפרויקט רק בין 20-15 ק"מ.

 

כל יום ייפתח בטקס קצר ובו היכרות קצרה בין ההולכים אותו יום במסע, וציון הנופלים שלזכרם מוקדש מסלול ההליכה היומי. הטקס יסתיים בברכה ותפילת הדרך באמצעות קטע, או פסוק, או דבר תורה קצר. במהלך כל יום תהיה עצירה אחת המיועדת ללימוד (עד שעה) בקבוצות מעורבות.

 

הלימוד מיועד לאפשר מפגש ושיחה בין המשתתפים למסע, על בסיס טקסטים קצרים מהמקורות.

 

המשתתפים ייעצרו מדי פעם ביישובים, מוסדות, אתרים, וייפגשו עם אנשים וסיפורים במקום.

 

בסיום המסלול היומי מתוכננת פגישה עם אישיות, המייצגת שאלה או עמדה מרכזית בחברה הישראלית. אנשי אקדמיה וחינוך, רבנים, מנהיגי ציבור, אנשי רוח ותרבות, אמנים, עיתונאים, משפטנים ופעילים חברתיים, יהיו אורחים של משתתפי המסע ויתקיימו מספר אירועים, שאליהם יוזמנו גם אנשי האזור בו עובר השביל. המסע יסתיים ביום העצמאות, ליד שאר ישוב שבגליל, באירוע חגיגי גדול.

 

ברוכי מדגיש כי הם אינם מתכוונים לכסות את כל שבילי ישראל. "אנחנו הולכים לאורך כל הארץ, אבל עושים השלמות, למשל טיול אופניים שייצא משחרות בהרי אילת לכיוון צפון, ולעומת זאת קבוצת הולכי רגל תצא מאותה נקודה לכיוון דרום ותפגוש קבוצה רגלית שמגיעה מכיוון אילת.

 

התוכן הרעיוני למסע נקבע על ידי שי זרחי (גניגר) והרב יובל שרלו, שנחשב כאוטוריטה רוחנית חשובה אצל צעירי הציונות הדתית. המדרשה באורנים היא שבונה את התוכנית היומית והשבועית.

 

קהל היעד הוא צעירים ולא נוער, המכינות קדם צבאיות, ישיבות ההסדר ומדרשות בנות, בוגרי תנועות נוער, ובנוסף, "כל עם ישראל, השביל פתוח" אומר ברוכי. לא חייבים להירשם, אפשר להסתכל באינטרנט ולראות מה קורה. כל משתתף יכול להצטרף גם רק להופעת אמן.

 

מנהלת המסע תהיה אחראית לבטיחות ולאספקת מים, אך אינה לוקחת על עצמה סידורי אוכל או לינה. את התקציב המוגבל שומרים בעיקר להסעות באזורי הנגב הקשים לנגישות.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים