הכל אנשים

יבל ברקאי, דונדי

 

תורמים בחוף הכרמל * כוכבים בכברי * קשרים בשדה-בוקר ובעין-גדי * מבלים בלהבות-חביבה * שרים בגבע * שגרירים בכפר-מנחם * קוראים בכפר-עזה ובגבעת-עוז * אופים באפק * מטיילים בנגב הצפוני


תורמים מכל הלב

 

11 אלף ש"ח נאספו בערב "משאלת לב" שהפיקו תלמידי בית הספר המשותף "חוף הכרמל", בניצוחו של הרכז החברתי, יורם פריד. הכסף נועד למלא משאלתם של שני ילדים חולים - האחד ביקש מחשב, השנייה ביקשה מצלמת וידאו. בערב המרגש, שהתקיים באולם המופעים שתרם מעגן-מיכאל, הופיעו תלמידי אולפן המוזיקה של בית הספר ובוגריו, ופתחה אותו מנהלת בית הספר, במשאלה: "שנדע כולנו להקדיש זמן לדברים החיוניים באמת, נהיה מסוגלים להקשיב לחברינו ולבני האדם סביבנו, ונישא תפילה גדולה ועמוקה, שלא יימצא עוד בעולם ילד אחד כואב וחולה". אמן.

 

דוגמן כן וכן

 

נדב קרני (18, כברי) נבחר (באודישן הראשון שאליו ניגש אי-פעם) לככב בקמפיין של אופנת "כן-ולא". הצלם, מנחם עוז, מפרגן בגדול: "מניסיוני, ומהתגובות שאני מקבל מלקוחות שרואים אותו, אני קובע: קרני הוא הדבר הבא בדוגמנות הגברים בארץ". לשיפוטכם!

 

מרשם קיבוצי להצלחה

 

בין השנים 1975-1970 היו בני משפחת סרצ'נסקי תושבים בשדה-בוקר, שם שימש האבא, ד"ר שמואל סרצ'נסקי, כרופא. חצי שנה לפני שנפטר בן-גוריון, זכה בנם, ח"כ גדעון סער, אז בן חמש וחצי, להתלוות לאביו בביקור אצל הזקן.

נזכרת האם: "לבן-גוריון היה גלובוס גדול, עליו בחן את גדעון הקטן בידיעותיו בגיאוגרפיה. לגדעון שלנו לא היו מתחרים בהכרת ערי הבירה בעולם. פעם שאל אותי בן-גוריון כמה ילדים יש לי, וכשהשבתי שניים, הוא אמר שזה לא מספיק. לפני איזה עשר שנים, כמורה לספרות ותנ"ך, הגעתי לביקור בצריף והשווצתי בפני תלמידיי על מסמך שמוצג בו: מרשם רפואי שרשם לבן-גוריון ד"ר שמואל סרצ'נסקי, בעלי".

 

שרים על הבר

 

בלי שידענו, כבר חודשיים רץ בלהבות-חביבה מועדון "ברל'ה", בהנהלתו האמנותית של יוני רועה. המלצרית, בת הקיבוץ, שיסלה מרסמן, מדווחת: "המועדון פתוח כל ערב, מיום שלישי עד מוצ"ש. יוני רועה עם לילה מרקוס, ומשה להב עם ה'טיש הגדול' - מופיעים, לסירוגין, מדי יום רביעי. בשאר הערבים מופיעים אבי טולדנו, אביב גפן, דיוויד ברוזה, ארקדי דוכין, אריק סיני, עינת שרוף ופבלו רוזנברג. המיטב שבמיטב. במקום גם מסעדה חלבית ובר עשיר. בקיצור, אחלה מקום". סלבריטיס-אורחים שראויים לאזכור? - "אבי מגיע הרבה". כלומר, אבי בניהו, חבר הקיבוץ. וגם אתם מוזמנים.

 

צלילים בהקדשה

 

דן ידין, הוא "דנדי" (72) מקבוצת גבע, בעבר חבר ב"גבעטרון", הוציא דיסק נוסף ("ליטוף אחרון") בביצועו. בין השירים - משל רחל המשוררת, נתן יונתן, וטשרניחובסקי - יש גם שיר המוקדש לאשתו, "זיוה אשתי", למילים שכתב ללחן רוסי. שתי רצועות נוספות בדיסק הן קטעי חצוצרה בביצוע אילן כץ, בן שריד. "הדיסק מוקדש, בין היתר, לזכר חברי גיורא דיאמנט ממשמר-העמק, שנפטר השנה. אתו התחלתי לעבוד על הדיסק", מספר ידין. את "ליטוף אחרון" אפשר לרכוש אצל דנדי בגבע. 


רינה קרן

ד"ש חם משבדיה

  

רינה קרן (כפר-מנחם), רכזת המתנדבים בתנועה הקיבוצית, חזרה מן הכפור של שטוקהולם, שם עשתה ארבעה ימים עם צוות ההפקה של "השגריר 2", - תוכנית הריאליטי המתחדשת של ערוץ 2. "הקור הגיע גם למינוס 10, אבל הנסיעה הייתה שווה כל רגע", מדווחת קרן, ומתפעלת: "חברי הצוות הם מקצוענים להפליא. איזה אנשים נהדרים..." ומה היה תפקידה בכוח? ובכן, היא סייעה למתחרי "השגריר" במשימתם - לשכנע שוודים ושוודיות לבוא לארץ כמתנדבים בקיבוצים, כמו פעם. בראשית פברואר, בטלוויזיה, יתברר אם הצליחו.

 

כל ספר שתחפצו

 

בנוכחות עשרות אוהבי ותולעי ספרים מהסביבה נפתחה לאחרונה, בכפר-עזה, עוד "חנות ספרים משומשים של איתמר". החברה סאלי לייפר, הוגת הרעיון ומפעילת החנות, מדווחת מבין המדפים: "יש לנו 25 אלף ספרים, ובעתיד המספר יוכפל(!). זאת החנות המרכזית של איתמר, והוא יפקוד אותה שלוש פעמים בשבוע". וואו. במשך ארבעה חודשים הוכשר, שופץ, חוטא ועושן לול השלווים הישן, שהוסב לחנות, וכבר ביממה הראשונה, מדווחת לייפר, נמכרו בו 200 ספרים. סאלי, לשעבר רכזת התרבות בקיבוצה ועובדת מחלקת התרבות בתנועה, היא דוקטורנטית בהיסטוריה של עם ישראל. "כנראה שהתואר יתעכב קצת", היא אומרת, "כי החנות ממש שואבת אותי". קריאה נעימה.

 

הרבה יותר מספרייה

 

הקינה על מות הספריות הציבוריות אינה יאה לספרייה של גבעת-עוז, המנוהלת בהרמוניה בידי בני הזוג רחל ויהודה טלמון (בהונגרית זה נשמע יותר עסיסי), שניהם בני 76. הספרייה היא מפעל חיים של רחל. יהודה הצטרף אליה עם צאתו לפנסיה, אחרי ששימש הן כגזבר והן כמזכיר הקיבוץ. שעות הפתיחה - ארבע פעמים בשבוע, בשעות הצהריים. ארי טפלא, לשעבר מזכיר הקיבוץ, מתגאה בשמם: "הספרייה היא מוסד בגבעת-עוז, וגם ילדי הקיבוץ, שיש להם ספרייה משלהם, שמחים תמיד להגיע לספרייה של הטלמונים".

 

בעזרת השם

 

דיין משה (37) מעין-גדי, מנהל האחזקה בבית ההארחה המקומי, כבר רגיל לתהיות ולשאלות לגבי שמו ומקורותיו.

שרון, אשתו: "אנשים לא מצליחים לעכל ש'דיין' זה שמו הפרטי, ו'משה' שם משפחתו. אגב, זה לא קשור בכלל לדיין המיתולוגי. הוא נולד להורים יוצאי תימן, בפסח, ודיין בא מ'דיינו' שבהגדה. משה הוא תרגום של 'מוסא', שם תימני ידוע".

 

הנגב כבר פורח

דונדי

 

כבכל שנה, הנגב הצפוני - על קיבוציו ויישוביו - הולך להתכסות בקרוב במצע אדום לוהט של כלניות, ויש המדווחים על ניצנים ראשונים של הפריחה האדומה המשגעת. השנה מתקיים באזור (החל מ- 4.2), בפעם הראשונה, "דרום אדום" - פסטיבל כלניות, פשוטו כמשמעו. בואו בהמוניכם, לראות (ולשמור) את היופי. _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים