קשר משפחתי

קרני עם-עד

 

איחוד משפחות בקיבוץ אפיקים בחסות "בית ראשון במולדת" * קיבוץ גלויות? לא נכחיש!


סיפור מרגש של איחוד משפחות קרה בקיבוץ אפיקים. אירנה פיינבוים הגיעה מטשקנט למסדה במסגרת תוכנית "בית ראשון במולדת". בראיון שנערך עמה לפני עלייתה ארצה, בתחילת חודש אוקטובר, אמרה אירנה שידוע לה כי יש למשפחתה קרובים בקיבוץ אפיקים. היא הודתה שאין לה קשר עמם, וכי לא ידוע לה מה עלה בגורלם. הפרט היחיד שידעה העולה מחבר העמים היה שלסבה, שנפטר ב-1990, היה אח באפיקים.

 

בהגיעה למסדה, ניסתה אירנה לברר אודות משפחתה האבודה באפיקים. בקיבוץ לא ידעו דבר על משפחת פיינבוים. אירנה לא התייאשה. כאשר הגיעה שוב לאפיקים, הייתה בידה תמונה משנת 1965, המתעדת חתונה. רכזת הקליטה של אפיקים זיהתה את הכלה והחתן - שניהם חברי אפיקים. לדבריה, הייתה הכלה סמדר ליש, בתו של ישראל (שורה) פיינבוים, אחי סבה של אירנה, שעברת את שם משפחתו לאילנאה בהגיעו לארץ מאודסה בשנת 1924 בהיותו בן 19, ובשם זה היה מוכר באפיקים. לישראל יש בת נוספת באפיקים - נילי אבן.

 

על-פי המידע מארכיון אפיקים, היה ישראל אילנאה מראשוני הקיבוץ, שהתיישבו במקום הנוכחי בשנת 1932. הוא היה שליח תנועת "החלוץ" בכמה מדינות, ואת משפחתו בקיבוץ הקים בידיעה שכל שארי משפחתו - הורים, חמישה אחים ואחיות - נספו בשואה. בשנת 1965 קיבל מכתב מרוסיה שבישר כי נותרו לו שם אח, ובת-אח נוסף. מכתבים הוחלפו בין הצדדים, גם תמונות נשלחו, אבל הקשר נותק עם פטירתו של אילנאה בשנת 1966. שש שנים לאחר מכן עלתה לארץ בת-דודה של סמדר ליש, עם בתה ועם נכדה של דוד נוסף. לאחר מספר שנים היגרו לדרום אפריקה, וגם הקשר עמם נותק. אירנה לא ידעה דבר על הקשר המשפחתי הזה.

 

במפגש המרגש שהתקיים בין סמדר ליש ונילי אבן לאירנה, בתיווך מתורגמנית מ"בית ראשון במולדת", ניסו השלוש להדביק את פערי הזמן שנוצרו. אירנה הראתה לשתיים תמונות מרוסיה, סמדר הסירה את האבק מעל אלבום מימי העלייה ארצה של הוריה. תוך כדי שיחה סיפרה אירנה לסמדר ונילי שבן-דוד נוסף (אחי אביה של אירנה) עלה ארצה לפני כ-15 שנה והוא מתגורר בקצרין. אותו אח, ליאוניד, ניסה לאתר את בני המשפחה, אך לשווא. הוא לא ידע על המשפחה שחיה באפיקים, ורק השם פיינבוים היה ידוע לו. למפגש נוסף שנערך באפיקים הגיעו אירנה ובנה, בן-הדוד מקצרין ורעייתו. לדברי ליאוניד, ישב אביו בסיביר זמן ממושך, ולכן הוא חושש ליצור קשרים. מפגש נוסף של "איחוד המשפחות" התקיים גם בקצרין.

 

שמחת האיחוד לא תהיה שלמה ללא פגישה עם בת הדוד מדרום אפריקה. לדאבונם של סמדר, נילי, ליאוניד ובני משפחותיהם - אין בידיהם שום מידע על קרובת המשפחה שירדה לשם. סמדר רוצה להאמין כי הגורל שזימן את הקרובים האבודים אל עמק הירדן, יעבוד לטובתם גם הפעם.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים