הכל אנשים

יבל ברקאי

 

לומדים בגלאון * אוכלים בדגניה א' * כותבים במחניים ובבית-השיטה * קוראים במענית * נוסעים באייל * מתדלקים בגבעת-עוז * זוכים בגבעת-חיים מאוחד * זוכרים במעוז-חיים


זקן הסטודנטים

 

חנינא תדיר-אפטר (86) מגלאון הוא הסטודנט המבוגר ביותר באוניברסיטת בן-גוריון, וממש בימים אלה הוא כותב דוקטורט על ברל כצנלסון. חנינא-אפטר: "אם יש ראש על הכתפיים והוא קצת מלא במשהו - הכול אפשרי. מבוגר שרוצה ללמוד - שיקום ויעשה; הגיל לא אמור להוות בעיה".

 

הקמבק של ארוחת ערב

 

למעלה מעשר שנים לא ראה חדר-האוכל בדגניה א' ארוחות ערב, עד שקמו דורית הרשקוביץ, מנהלת חדר-האוכל, ותמר גל-שראי, רכזת התרבות היצירתית, ופרצו ביוזמה חדשה: ארוחות ערב ייחודיות מדי יום ג' בשבוע. מה זה "ייחודיות"? דורית: "אנחנו ממקמות את השולחנות בצורה שונה, אינטימית יותר, ומגישות מאכלים מיוחדים - פעם פיצות, פעם פשטידות ופעם בורקס, כיד הדמיון. השיא היה ארוחת הטוסטים, שלכבודה הביאו החברים טוסטרים מהבית, וחגגו עם טוסטים שונים. אצלנו לא זוכרים מתי אכלו ארוחות חלביות, כי הקייטרינג בצוהריים, שמגיע אלינו מדגניה ב', הוא בשרי וכשר". כמאה חברים נענים מדי יום ג' ליוזמה, ודורית ותמר מרוצות בהחלט. - ומה עושים עם המנות שנשארות? "מארוחת הפיצות נשארו לנו 140 מנות, אז שלחנו אותן להקפאה בדגניה ב', ונגיש אותן בהזדמנות".

 

קוראת בין השורות

 

הראה לי את כתב ידך ואומר לך מי אתה. "בבדיקה גרפולוגית ניתן לאתר תכונות כמו: אלימות, מיניות, אימפולסיביות, אינטליגנציה ואמינות, ולהבדיל - מחלות, כמו: כיב קיבה, לחץ דם, בעיות לב, דלקת פרקים, פרקינסון והפרעות נפשיות", אומרת סימי גלעדי (52, מענית), שלאחר שנים רבות בהן שילבה בין הוראת מתמטיקה לגרפולוגיה, החליטה להתמקד באחרונה, והיא עוסקת בה, הן במכון לגרפולוגיה של אילון בן-יוסף בתל-אביב, והן בביתה שבקיבוץ.

 

דלק גז ומקלחת

 

תחנת תדלוק חדשה ואלגנטית - "אלון גבעת-עוז" - נחנכה בראשית החודש, בסמוך לצומת מגידו, במעמד חברי הקיבוץ וילדיו, שהפריחו בלונים. עודד גלזר (גבעת-עוז), מנכ"ל "גבעת-עוז אלון החזקות" וממלא מקום ראש-המועצה האזורית מגידו, מדווח כי מלבד עמדות התדלוק הרגילות, פועלים בתחנה: עמדה לתדלוק בגז, מסעדה מזרחית, בית קפה, "סופר-אלונית", וחדר מנוחה לנהגים, "פלטיניום", עם מקלחות לריענון ועמדות מחשב. בקיצור, אחלה מקום גם למי שסתם רוצים לבלות.

 

נביחת הניצחון

 

בניגוד לתערוכות כלבים אחרות, מתמקדות אלה המתקיימות בשבתות, על מגרש הכדורסל המקורה בגבעת-חיים מאוחד - בזן אחד, ולכל היותר בשלושה זני כלבים. יניב נהרי, האחראי: "עכשיו יש עדנה לזנים שנאוצר, פודלים וכלבי רוח. באחת השבתות קיימנו תערוכה של כלבי רועים, ואחריה של גולדן-רטריוור. שופטים מקצועיים מדרגים את הכלבים, והדירוג והתואר, ובעיקר 'אלוף ישראל', מתרגמים לכסף. גור מיוחס שווה הרבה כסף". - ומה יוצא מזה לקיבוץ? "כסף. אנחנו גובים תשלום על חניית המכוניות, וליאור מזור, חברנו, עושה קופה יפה מ'פלאפל כוכבה', שנחטף על-ידי המבקרים".

 

בדרך למקלחת

 

רחלי בהרל ממחניים, בימאית ומורה לתיאטרון, מתברכת בספר ילדים חדש, שני במספר - "זיו בוא לאמבטיה" (בהוצאת יסוד) - אחרי "מפלצולה" הזכור לטוב, שראה אור לפני שנה. "הספר הוא דיאלוג בין אימא לבנה, שגילו כגיל בננו הבכור (5 וחצי). האם מנסה לשכנע אותו ללכת לאמבטיה, ובמהלך המו"מ היא נוכחת לדעת שההתמהמהות שלו נובעת, בעצם, מדברים חיוביים שהוא עושה, כמו, למשל, הכנת הפתעה לאבא, שמאחר להגיע הביתה. בסופו של דבר, היא מבינה ומצדיקה אותו". - סליחה, יש לכם בכלל אמבטיה?  "ממש לא. אנחנו מהעשירון התחתון".

 

הפירות של עזריה

 

ספר נוסף לעזריה אלון מבית-השיטה: "שבעת המינים" (בהוצאת הקיבוץ המאוחד). על הספר החדש (64 עמודים, 60 צילומים) אומר אלון, שהוא פרי עבודה של שנים לא מעטות, ומכיל מידע כללי על כל שבעת המינים, ועל כל אחד מהם בנפרד. "להזכירך, מדובר בחיטה ושעורה, גפן, תאנה ורימון, זית ותמר - שלפני 3,000 שנה היו בסיס הקיום של העברי הקדום". רות, אשתו, קוראת את החומר לפני הדפסתו, "ושומרת על זכותה להעיר הערות טובות. זאת הרמוניה של 53 שנות נישואים". - תגיד, אתה עדיין מקפיד ללבוש מכנסיים קצרים? "לא תמיד. הרופא נתן לי הוראה ללבוש ארוכים, מנובמבר ועד סוף החורף".

 

מוטוריקה היסטורית

 

במה שהיה פעם לול התרנגולות של קיבוץ אייל, שוכן כיום המוזיאון למכוניות ישנות, על שמה של קרן סהר ז"ל. בשבתות, בין 10:00 ל-13:00, הכניסה חינם. האספן-המשפץ-האחראי למוזיאון הוא אורי סהר מכוכב-יאיר, גמלאי של משרד הביטחון, מהנדס מכונות וחתן פרס ביטחון ישראל, שבתו, קרן, נפטרה לפני 16 שנה, בגיל 18, מניתוח לב כושל. בתצוגה בעיקר מכוניות אנגליות, רובן פרטיות, כמו מוריס משנות השלושים והארבעים, רובר, יגואר, אוסטין. לצדן מצטנעים טנדרים ישנים של הנוטרים העבריים, וסוסיתא-סטיישן. 300 המטרים המרובעים צרים מלהכיל את גודש המוצגים, ולדברי נמרוד זיו, חבר הקיבוץ, המוזיאון בהחלט שווה ביקור.

 

לזכר קורבנות "פטריה"

 

באזכרה שהתקיימה לאחרונה בבית הקברות בחיפה, בו טמונים 230 קורבנות אוניית הגירוש שטובעה, "פטריה" (1940), השתתף גם מיכה שטרן (64) מגבעת-חיים מאוחד. הוריו, חיים וחדווה שטרן ז"ל, יוצאי גרמניה, היו על ה"פטריה", ועמם גם בנם בן הארבע, מיכאל-פטר ז"ל, שמיכה נושא את שמו. "כשהתפוצצה הפצצה שהניחו אנשי 'ההגנה' על האונייה, כדי למנוע את גירושה למאוריציוס, שכבה אימי, חולה בדיזנטריה, בבטן האונייה, ואילו מיכאל-פטר הפעוט היה על הסיפון, תחת השגחתה של אישה אחרת. הוא טבע, והוריי ניצלו. הוריי כאבו מאוד את מות בנם, ובגלל הטראומה נמנעו כל חייהם מלשחות בים. 'למזלו' של אבא, הוא לא הספיק לחוות מאוחר יותר גם את מות אחי, אורי - מגדולי הכדורסלנים של ישראל - בגיל 37. אבא נפטר שבע שנים לפני כן".

 

לזכר תמר ירדני-יפה

 

בגיל 87 נפטרה במעוז-חיים תמר ירדני-יפה, אלמנתו של אורי יפה, ממפקדי הפלמ"ח. ארבעת ילדיהם - איל, יחיעם, אסנת ואפרת, שאינם מתגוררים בקיבוץ, שקדו על הכנת ההלוויה המכובדת. אורי פגש את תמר כשהייתה חניכתו בקן "המחנות העולים" בירושלים. ב-1977 שכלו את בנם, עמיר, שנהרג בתאונת דרכים, בדרכו לסיני. עמיר היה המג"ד של אחיו, איל, שנפצע במלחמת יום כיפור. על לחימתו קיבל עמיר את עיטור העוז. תמר הייתה לאורך שנים מורה לריתמיקה ולמוזיקה של ילדי הקיבוץ, והעניקה טיפול במוזיקה לילדים עם צרכים מיוחדים. איילת אריאלי וצבי ורוחק'ה הרלינג, חברי הקיבוץ, מספרים שהייתה יוצאת עם הילדים לטבע, לאסוף דלועים וקני סוף, כדי להכין מהם כלי מוזיקה. "ההפקות המוזיקליות והריקודים שיצרה, היו תמיד במרכז אירועי התרבות והחגים בקיבוץ". בשנותיה האחרונות עבדה תמר בשירות הארכיון המקומי, ויחד עם הצלם אריה גינתון תיעדו את חייהם של ותיקי הקיבוץ.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים