אלף הפרצופים של מושיק

קרני עם-עד


 

מושיק לין מנצר-סרני אסף את שפע יצירי מכחולו הקריקטורות הפוליטיות, סדרות הקומיקס, איורי ספרי הילדים, וגם הפרה עדנה והרפתן יגאל,לאתר אינטרנט צבעוני וגדוש הומור * אל תפספסו

www.moshik.netzersereni.net


מודעות "הדרושים" ותשבץ ההיגיון, כמו למען טור הקומיקס המענג של מושיק לין (נצר-סרני) שנקרא "החיים בזבל" (טעימה ממנו מוגשת לכם כאן). המדור הסאטירי הפגיש מדי שבוע את עדנה הפרה ויגאל הרפתן לדיאלוג משעשע על הקיבוץ וחבריו המשתנים. בסוף  2003ירד הטור, שנהג לחתום את המדור "יוחנן והבנות" - למגינת לבם של מעריצים רבים, שחשבו כי אפשר להמשיך לחלוב את הפרה, שפערה את פיה והשמיעה דברים שלא נעמו לאוזני הממסד הקיבוצי-תנועתי.

לאחרונה, עדנה ויגאל חוזרים, בגדול - בינתיים לא לעיתון, אלא לאתר האינטרנט  www.moshik.netzersereni.net שחנך מושיק בימים אלה, ובו מקבץ מרשים של הקריקטורות, האיורים לספרי הילדים, סיפורי הקומיקס ואלף הפרצופים של ידועני המדינה שאייר במהלך השנים. בשלב מאוחר יותר הוא מתכנן להוציא ספר (רב-מכר, אלא מה) המבוסס על משלי עדנה הפרה ויגאל הרפתן.

מושיק (אם יורשה לי וידוי קטן של מעריץ גדול) "עושה לי את היום" שלושה או ארבעה ימים בשבוע, עם הקריקטורה שלו במדור "דעות" של העיתון "מעריב". האיורים משובבי העין מצליחים תמיד להגחיך את המצב המגוחך ממילא, ונותנים, בתמציתיות, זווית מקורית על "פרשת היום". למעשה, מושיק לין הוא עיתונאי שמצייר, או צייר שכותב בכלים גראפיים ובצבע. למשל: את ההטרדות המיניות בצה"ל הוא רושם בדמות של מפקד בכיר עומד בצריח הטנק, קורא לדמות נעלמה "היי, מותק" ויורה, באמצעות התותח הזקוף, זירעונים לכל עבר. ועוד: אריק שרון נראה אוחז בבטנו, ממהר לשירותים ומודה: "היתה ארוחה מצוינת". אי אפשר היה "לכתוב" את זה טוב יותר.

ש: :אז למה לך אתר אינטרנט עכשיו?

מושיק לין: "בשנים האחרונות, ובעיקר בשנתיים שבהן אני מצייר דרך קבע ב'מעריב', פונים אליי אנשים ושואלים איפה אפשר לראות את האיורים שלי שהתפרסמו בעיתונים ובספרי הילדים. האינטרנט, לצורך זה, הוא כלי נפלא שמאפשר לקבל 'טעימות' מכל מה שעשיתי במרוצת השנים. באתר יש חלוקה לקטגוריות: פוליטיקה, קומיקס, איורים לספרי ילדים, דמויות, וכמובן הפרה עדנה".

ש: לקריקטורות האקטואליות שעשית יש חיים מעבר לשבוע בו צוירו?

"נכון שיש קריקטורות שמתיישנות לאחר יומיים-שלושה, אבל יש גם כאלו ששומרות על 'חיי מדף' של שבועות ואף חודשים. זה כאילו מנוגד לאמירה 'אין דבר יותר ישן מהעיתון של אתמול', אבל עולות לי בראש כמה דוגמאות שהיו יכולות להתפרסם, לצערי, בכל זמן, והיו רעננות כאילו התייחסו למה שקורה היום".

ש: למשל?

"פעם ציירתי נדנדה שמצדה האחד יושב ערבי ומצדה השני יהודי, אלא שהם יושבים הפוך, כשראשם כלפי האדמה. בכל פעם שהנדנדה יורדת, הם חוטפים מכה בראש. אז לא משנה אם מדובר בפיגוע, מלחמה, פעולה אלימה... זה עובד. עוד דוגמה: זוג מתייחד בבית קברות. בטקסט אומר הגבר לאישה: אז אנחנו נהרוג להם, והם יהרגו לנו, ואנחנו להם והם לנו. ואנחנו להם... ואז ישתרר שקט".

ש: מה שפחות ידוע לציבור הקיבוצי זה שאתה מצייר בכל שבוע דיוקן של דמות פוליטית אחרת, בגודל עמוד ובצבע, למקומון ירושלמי.

"מדובר בציור מאוד מושקע. ציירתי כבר את שמעון פרס, שרון, ברק, אולמרט, עראפת, אבו מאזן, בוש, קלינטון ורבים אחרים. חלק מהם כבר צרובים בזיכרון שלי, והאחרים נעשים מול 'מודל' שפורסם בעיתון".

ש: היו גם "אגוזים קשים" לפיצוח מתוך הראשים שציירת?

"לקח לי זמן לפצח את יורם ארידור בזמן שהיה שר אוצר. לא הצלחתי לתפוס את הייחוד בפנים שלו, את המאפיין שעושה דיוקן לקריקטורה. עד שתפסתי משהו ביציבה של הראש. פרסמתי את הציור, ויום לאחד מכן הוא התפטר מתפקידו. גם קלינטון הלך לי קשה. אהוד ברק בלי הפלולה, זה לא פשוט. אנשים נאים לא מהווים חומר טוב לקריקטורה, ולעומתם טיפוסים עם מאפיינים בולטים: אף, אוזניים, שיניים - זה 'פיס אוף קייק'. זכור לי סיפור עוד מימי 'דבר' העליזים... ציירתי את ירוחם משל, מזכ"ל ההסתדרות, עם אף אדיר ממדים. כנראה שמישהו נפגע בשמו, והקטין את האף עם טיפקס לבן... כשפתחתי את העיתון ראיתי את ירוחם שלי עם אף 'מקוצץ'. זו היתה צנזורה שהקדימה פסילות נוספות, מצד עורכי עיתונים".

מושיק לין מכוון בדבריו גם לקריקטורה המפורסמת שגרמה ליצחק רבין לבטל את המינוי שלו על עיתון "דבר", כמחאה על איור בו נראה יושב ב"בר של יצחק שמיר" כשלצדו בקבוק משקה ריק, ואישה שנכנסת לבר ורואה אותו "מסטול לאללה" נוזפת בו: "אתה כאן? הביתה מיד!". נכון שהיה מדובר במטאפורה על ממשלת האחדות, ועל משפט שאמר שרון על רבין ("אי אפשר להתייחס לדבריו, כי הוא אמר אותם תחת השפעת אלכוהול...") אבל חנה זמר, עורכת העיתון, מאוד לא אהבה את הציור. היא זימנה את מושיק לחדרה וביקשה ממנו למחוק כמה בקבוקים, שניצבו על השולחן כשעליהם תוויות שונות: "יין שררה", "יין שלטון", "יין בטחון" - ולהשאיר רק בקבוק אחד. היא אף הציעה שמושיק יצייר את רבין כנרקומן עם מחט בזרוע, ולא כשתיין. הוא התווכח איתה, ולבסוף השאיר בקבוק ריק אחד, אבל הפרסום קומם מאוד את יצחק רבין שהודיע על ביטול המנוי.


קריקטוריסט הבית

תחיה שירן

 

לא רק בעיתונים הגדולים והחשובים מצייר מושיק קריקטורות. הוא מאייר גם את עלון קיבוצנו, נצר-סרני, ופעם בחודש הוא מצייר לו גם שער, בהתאם לאקטואליה המקומית. הנה דוגמה עסיסית אחת, מתוך מאות: מכונית קטנה מרימה גלגל ומשתינה על שלט "אין חנייה" הממוקם בשבילי הקיבוץ...

כך הצטברו במשך שנים אלפי איורים וקריקטורות על חיי הקיבוץ ודמויותיו, מן העבר השיתופי ועד להווה המשתנה - תמיד בהיתול, בקריצה שובבית או תוך סאטירה ממזרית וצולבת. רבים מהם הופיעו במקבצים שהוציא לאור, בשעתו, המדור לעורכי עלונים. החתומה מטה, אוהדת מושבעת ומעריצה ותיקה (וגם עורכת העלון) - נהנית תמיד להשאיר מקום - לצד דיווחי הממסד, הגיגי החברים, ואפילו המתכון השבועי - לאיורים של "קריקטוריסט הבית" בעל המוניטין, שהופך את העלון המקומי שלנו לכתב-עת ייחודי בהחלט.
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים