הכל אנשים
שירה חיים, יבל ברקאי
זוכים באפיקים * שרים בגבע * מדגמנים בבית-אורן * משדרים בכברי * מציגים בגנוסר * מתנדבים בחצרים * זוכרים בשדות-ים * נפרדים בגבעת-חיים מאוחד, מרחביה, שמיר, רביבים
שירה חיים:
אודיסאת השקנאים
סרט הטבע "אודיסאת השקנאים", העוקב אחרי נדידת השקנאים, זיכה את "אפיקים הפקות" במקום הראשון בפסטיבל לסרטי טבע באסטוניה. את הסרט ביים וצילם משה אלפרט, חבר אפיקים, והוא תוצאה של 20 (!) שנות צילום ותיעוד.
לזכר הצנחניות
ב-5 בנובמבר, במלאות 60 למותן של הצנחניות חנה סנש וחביבה רייק, תתקיים עצרת זיכרון ממלכתית ב"כוכב ים" שליד שדות-ים. ייקחו חלק: שמעון פרס, צמרת צה"ל, שגרירי הונגריה וסלובקיה ונציגי משפחות סנש ורייק. בתוכנית האמנותית: דורית ראובני, מקהלת חוף-השרון וכרמית גיא. ינחה: יעקב אחימאיר. העצרת מתקיימת בחסות שדות-ים, "העמותה להנצחת שליחותה ומורשתה של חנה סנש ז"ל", והמשפחות.
יבל ברקאי:
דוגמנית על הפסגה
לבה של הדוגמנית ושדרנית הטלוויזיה גלית גוטמן שמור לקיבוץ בית-אורן. "הוא האהבה הראשונה שלי", אמרה בריאיון ל"פנאי פלוס": "אבא שלי נולד שם, סבא וסבתא שלי גרו שם, ועד גיל 15 הייתי מגיעה לשם בחופשים. שם גם התרחשו ההופעות הבימתיות הראשונות שלי. בסדר פסח בקיבוץ - שזה אחד הדברים המדהימים שיש - נהוג, שילדי הגנים ובית-הספר מופיעות על הבמה. כיוון שידעו שאני יודעת לשיר, צירפו אותי להופעות כאילו אני בת קיבוץ...". בואי, גלית, ותקראי, איך זוכרת אותך אחת מחברות הקיבוץ: "כילדה, היא הייתה קטנה ולא יפה, מין מנומשת כזאת, עם צמות. לפי מה שזכור לי, היא גם שרה אצלנו בפסטיבלים של חנוכה. לפני כמה חודשים היא באה, עם חברה, לביקור מלכותי בבריכת השחייה". והשורה התחתונה: "לדעתי היא מדהימה היום. עיני כולנו נשואות אליה. כולנו רוצות להיות כמוה".
שדרנית על הגליל
רוית שפר (38), כברי, היא שדרנית פופולארית ברדיו האזורי "צפון ללא הפסקה", ותוכנית הערב שלה - "גברים ונשים וכל מה שביניהם" - זוכה לרייטינג נאה. בימי שישי מגישה שפר "ספיישלים" עם אמנים - שחלקם מגיעים פיזית לאולפן שבמעלות-תרשיחה, ואחרים מוקלטים בתל-אביב. בצד כל זה, מנהלת שפר, עם שותפה, משרד לתקשורת שיווקית, "דגש". היזמות, פנים רבות לה.
מנוחת עולמים - יבל ברקאי
אמיר קרן ז"ל
אמיר קרן, איש גבעת-חיים מאוחד, נפטר השבוע בגיל 66. נאוה גלר מקיבוצו מספרת כי את ייעוד חייו ראה בטיפול באלמנות הצנחנים, ובהפקת קלטת לכל נופל. "הוא עשה את מלאכת הקודש הזאת בחינניות וביופי ונתן לכל אחת מהן את ההרגשה שהיא האישה הכי נהדרת ושיש לה בשביל מה לחיות גם אחרי האובדן".
מוסיף צבי אגמי: "גדלתי אתו בכיתה אחת, שיחקנו כדורסל ביחד בגבעת-חיים ההיסטורית כשעשתה חיל בלאומית בכדורסל. אמיר היה שחקן עם ניתור וקליעה מצוינים. הוא הקים את ענף הכותנה בגבעת-חיים והיה מרכז משק. היו לו יכולות וקשרים בכל מקום ואם רצית להשיג משהו, היה טבעי לפנות אל אמיר. לאחרונה, במשך תקופה ארוכה, הוא עסק בהקמת משחקיות בכל הארץ: 'שחק אותה' ביגור, 'טייפון' ברמת-השופט ועוד פרויקטים בכל הארץ".
משה מן ז"ל
בגיל 97, עתיר מעשים ומוניטין, הלך לעולמו משה מן - ונטמן בקיבוצו, מרחביה. מן התפרסם כמי שבהוראת בן-גוריון נלקח ממפקדת "ההגנה" במרחביה (שאנשיה כונו, על שמו, "בני משה", והתפרסמו בשימוש ביוני דואר להעברת ידיעות), כדי להקים ולפקד על חטיבת "גולני". הוא הותיר אחריו שישה בנים, 24 נכדים ו-26 נינים. על קברו הטרי שרו בני משפחתו את "שחקי שחקי", וחיילים צעירים של "גולני" הניחו זר. מן היה מעמודי התווך של מרחביה. מצויד במקצוע הנפחות, שלמד בפולין בהמלצת מאיר יערי, הקים במרחביה את מפעל המתכת מ.מ.מ. (ליצני הקיבוץ ייחסו את ראשי-התיבות ל"משה מן, מסגר"). עשר שנים ניהל את "דפוס מרחביה", ושימש מרכז משק וגזבר. גם אחרי שחצה את גיל 90 הקפיד לעבוד - כתחזוקן של המטבח - לשחות להנאתו בבריכה, ולשמור על אמות מידה קפדניות של יושר ומוסר. "איש קשה, עקבי וישר מאוד, שהפתגם: 'נאה דורש, נאה מקיים' נתפר על מידותיו", אמר עליו אחד מחבריו.
אברהם ברושי ז"ל
אברהם ברושי, לשעבר ראש המועצה האזורית גליל-עליון, נפטר בגיל 85 בקיבוצו, שמיר. "הוא היה איש מצוין", מעיד עליו איציק כהנא, מזכיר הקיבוץ. כאיש רכש ב"הגנה", הצטיין ברושי בגניבות שקטות של ציוד חיוני מהבריטים. "מספרים שפעם, כשניסה לחדור למחסן נשק בריטי מבעד לחלון צר, נתקע גופו השמנמן בין הסורגים, עד שחולץ בידי חבריו". בין התפקידים שמילא: מרכז משק, מזכיר ואחראי על הגידולים החקלאיים בחולה, אחרי ייבושה; מנהל המפעלים האזוריים, מקים מפעל האופטיקה בשמיר, ופעיל באיגוד התעשייה הקיבוצית.
יהודה דרור ז"ל
יהודה דרור, "צ'ובה", ממייסדי רביבים, הלך לעולמו בגיל 77. בתו, טליה ריפמן (אשתו של שמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת-הנגב), מספרת על אביה, יליד שכונת בורוכוב בגבעתיים, שהיה "איש מעשה וביטחוניסט - הנה, עד לפני כמה חודשים עוד שימש ב'מתמיד'. שנים נצר בלבו את סוד מיקומו של סליק נסתר מימי הפלמ"ח, ב'רביבים הישנה', שרק הוא ידע על קיומו". פעמיים כיהן כראש המועצה האזורית, ולדברי טליה, היה מאוד גאה בחתנו, שממשיך את דרכו. אגב, היא מגלה, החתן, שמוליק, הגיע לרביבים בגיל ,11 חבוש כיפה, הישר מבני ברק, ואומץ במשפחת דרור.

מסמכים חדשים עיתונות תנועתית

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים