דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

שאלות ותשובות- קליטה בקיבוצים

תשובות לשאלות שכיחות של נקלטים
לוגו תנועה

הנה השאלות... 

1. מה זה 'התנועה הקיבוצית'?

"התנועה הקיבוצית" היא ארגון גג של מרבית הקיבוצים בישראל (למעט קיבוצים דתיים ועירוניים). קיבוצי התנועה מתחלקים לקיבוצים 'שיתופיים' (קיבוצים עם דרגת שותפות גבוהה, כמו הקיבוץ הקלאסי המוכר לכולנו) ולקיבוצים 'מתחדשים' שיש בהם הפרטות, שכר דיפרנציאלי ועוסקים באפשרות לשיוך נכסים או דירות.  בחלק מהקיבוצים שומרים על הכשרות בחדרי האוכל ובאחדים מהם יש בתי כנסת. בתהליך הקליטה בקיבוצים שיתופיים ובקיבוצים מתחדשים יש מספר הבדלים. הסבר ופרטים תמצאו באתר. כמו כן, יש קיבוצים שבנו "הרחבה קהילתית" (פרטים נוספים באתר).

2. האם כל אחד יכול להיקלט בקיבוץ?

לקיבוצים שונים קריטריונים שונים לקליטה. הקיבוצים הקולטים בדרך כלל מעדיפים משפחות בגילאי 27-40, ורווקים/ות בגילאי 24-30. אנשים שסיימו תיכון עם תעודת בגרות מלאה (וכמובן שגם מעבר לכך). קריטריונים נוספים עשויים להיות הוכחת יכולת התפרנסות, הצהרה על בריאות, התאמה לחיי קהילה ועוד - על פי החלטות הקיבוץ הקולט.

3. מה לגבי תעסוקה / פרנסה? 

הקיבוצים המתחדשים הפרנסה היא באחריות החבר. המצטרפים לקיבוצים נדרשים להוכיח יכולת התפרנסות וכמו כן להציג את מלוא הזכויות הפנסיוניות שנצברו עם הגעתם לקיבוץ.

4. האם אני מקבל דירה מהקיבוץ? 

    בקיבוץ השיתופי: כחבר קיבוץ אתה מכניס את כל הכנסותיך מעבודה לקופת הקיבוץ, מקבל תקציב מהקיבוץ ונהנה מכל השירותים שקיימים בקיבוץ כולל מגורים. הדירה שייכת לקיבוץ ואינך צריך לשלם שכר דירה (על האפשרות להיות תושב ולשלם שכר דירה ראה תשובה לשאלה הבאה.)

  בקיבוץ המתחדש: בקיבוצים מסוימים קיים מלאי של דירות פנויות בגדלים שונים, ובקיבוצים אחרים אין דירות פנויות. רב הקיבוצים המתחדשים נמצאים בתהליכים שבסופם ניתן יהיה לשייך את הדירות לחברי הקיבוץ והן יהיו בבעלותם. כחבר בקיבוץ מתחדש באפשרותך לבנות או לשפץ / להרחיב בית בכספכם ובעתיד במסגרת תהליכי שיוך הדירות הבית יהיה שייך לך.

5. אני מחפש דירה באזור חדרה - יש לכם?

ישנם קיבוצים במרכז, או בפי העם "בין גדרה לחדרה", המשכירים דירות לתושבים. חלק מהתושבים מועסקים בקיבוץ כאנשי מקצוע בתחומים ספציפיים וחלקם האחר ביקש לחיות בקיבוץ עקב האווירה הכפרית, חיי הקהילה והחינוך המצוין. התושבים משלמים עבור השירותים שהם מקבלים מהקיבוץ וכן שכר דירה על פי המקובל באותו אזור, לפי גודל הדירה ובחתימת חוזה שנתי. התנועה איננה גורם מתווך, והפניה היא ישירות לכל קיבוץ. 

ככלל רוב הקיבוצים הקולטים נמצאים בפריפריה של מדינת ישראל.

6. חו"ל/עולים/תושב חוזר - האם ניתן להיקלט ישירות מחו"ל לקיבוץ?

נכון להיום אין קליטה ישירה מחו"ל לקיבוץ! ולכן:

א. יש לפנות לגורמי עליה לשם בדיקת זכאות (בסוכנות היהודית/בקונסוליה).

ב. יש אפשרות לעשות אולפן קיבוץ עד גיל 28 (דרך הסוכנות היהודית).

ג. אפשר לפנות למרכז קליטה למשפחות.

ד. במהלך האולפן, ניתן לפנות למטה לצמיחה דמוגרפית בתנועה הקיבוצית לבדיקת אפשרות קליטה בקיבוץ.

ה. יש קיבוצים שידרשו גיור בן /ת הזוג כתנאי לקבלתו למועמדות.

7. שמעתי שהקיבוץ הוא אלטרנטיבה ייחודית לעומת צורות יישוב אחרות - במה זה בא לידי ביטוי?

הקיבוץ הנו אלטרנטיבה ייחודית בכך שקיימת בין חברי הקיבוץ ערבות הדדית מובנת, תוך שיתוף בבעלות על אמצעי הייצור. כמו כן משמר הקיבוץ חוויה קהילתית תרבותית וחברתית של יחד ושל שותפות, תוך דגש רב על מתן חינוך איכותי לילדים המתחנכים בו. ברחבי התנועה הקיבוצית קיימת קשת רחבה של קיבוצים הנבדלים ביניהם ברמות השותפות והעצמאות הקהילתית והכלכלית המתקיימות בין החברים.

8. אנחנו רוצים להיקלט בקיבוץ - מה אנחנו צריכים לעשות עכשיו?

לרשותם אתר הכולל את מפת הקיבוצים (למפה לחצו כאן) וכן פרטים של רשימת הקיבוצים שפתוחים לקליטה (לחצו כאן). מוצע לכם לגלוש לאתרי הקיבוצים כדי להכיר טוב יותר את מאפייניהם בטרם שתציינו את העדפותיכם ובמידת הצורך גם לפנות אליהם ישירות.  כמו כן, ברוב אתרי האינטרנט של המועצות האזוריות יש מידע על אפשרויות קליטה בקיבוצי האזור ואפשרות לפנות כדי להתייעץ לגבי קיבוצים קולטים

עד כאן, יש לנו עוד תשובות. האם יש לכם שאלות?

 

בברכה

 

תגובות

תהליך קליטה
ירון
איך אפשר לדעת אם התחלנו תהליך קליטה, עברנו לקיבוץ עם הילדים הקטנים, התהליך עשוי לארוך כשנתיים- שכעבור פרק זמן זה לא יאמרו לנו פתאום שזה לא מסתדר, או לא מתאים? מה עושים אז? אנא אנו באים? ומה על הילדים? המשפחה?
קליטה בקיבוץ
חיים שגב
אנו זוג שמעונינים לעבור לגור ולחיות בקיבוץ , אנו בני 62 צעירים ברוחנו ובריאים בגופנו. אנא הפנו אותנו על מנת שנוכל להתחיל בהליכי קליטה. תודה .

הוספת תגובה חדשה

This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

9 + 6 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
fw_after_content