דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

משחיקה לצמיחה – עכשיו גם בקיבוצים ובמרחב הכפרי כולו

עשרות נשים וגברים מיישובים שונים ברחבי הארץ, קיבוצים ומושבים, השתתפו בכנס שהתקיים ביום ראשון האחרון, 15.9, בבית התנועה הקיבוצית ועסק באתגרי התעסוקה במרחב הקיבוצי והכפרי. הגורם המרכזי לקיומו של הכנס היה ההחלטה של קרן "מעגלים" להיכנס לקיבוצים ולמרחב הכפרי
יו"ר קרן "מעגלים", יפה ויגודסקי, מסבירה לנוכחים על הקרן וההחלטה להקימה
יו"ר קרן "מעגלים", יפה ויגודסקי, מסבירה לנוכחים על הקרן וההחלטה להקימה

יום העיון התקיים בשיתוף פעולה של התנועה הקיבוצית ביחד עם תנועת המושבים והאיחוד החקלאי, מרכז המועצות האזוריות, התאחדות חקלאי ישראל ו"קרן מעגלים".

קרן מעגלים, מייסודם של לשכת התיאום של הארגוניים הכלכליים והסתדרות העובדים הכללית החדשה, ומטרתה להוציא לפועל תוכניות שונות המיועדות לסייע בפתרון קשיים אשר נוצרו לבעלי מקצועות שוחקים כתוצאה מהעלאת גיל הפרישה בהתאם לחוק גיל פרישה התשס"ד 2004.

עו"ד דודו קוכמן, מזכ"ל האיחוד החקלאי, שהנחה ויזם את היום, פתח אותו בדבריו: "הטריגר לקיום הכנס היה ההחלטה של קרן מעגלים להיכנס למרחב הכפרי. בעקבות ההחלטה להאריך את מועד היציאה לגמלאות, הוחלט להקים את הקרן כדי לייצר תנאים לאנשים שעובדים במקצועות "שוחקים" ולתת להם אופציה להסבה. פעלתי באופן אישי במשך כשנה במטרה לשכנע את הקרן להיכנס למרחב הכפרי, ולהכיר בכך שקיבוצניקים ומושבניקים עוסקים במקצועות שוחקים. היום זהו כנס השקה לכך. המדינה צריכה להיערך לכך שהאזרחים מאריכים חיים ולדאוג לפתרונות במגוון נושאים."

אחריו דיבר מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "בעיית התעסוקה במרחב הכפרי אינה רק תוצאה של הצורך לצאת לפנסיה, אלא רחבה וותיקה יותר. בשנת 1985 עם קבלת התוכנית הממשלתית לייצוב המשק, הוחלט על שינוי ששמט את הקרקע מתחת לרגלי ההתיישבות העובדת ויצר סחרור כלכלי רציני והשקעות שירדו לטמיון. המשבר הכלכלי מצא את פתרונו בחוק גל למושבים ובהסדר הקיבוצים, אלא שנוצר גם משבר תעסוקה חריף. חקלאים רבים נדחקו החוצה בעקבות השינוי מתוך אילוץ. גם מי ששרד בענף ועושה בו חיל, יגיע כנראה לחוסר מסוגלות פיזית באיזשהו שלב.

צריך להכניס את רגע הפרישה לתוך המעגל הזה ולהבין שיש למצוא אפשרויות תעסוקה חדשות. מבחינה זו, החיבור של היוזמה הזו לצורך הוא מתבקש ומבורך ואני מאחל בהצלחה לכולם."

מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, הודה לדודו קוכמן על ארגון הכנס, ואמר: "אנחנו מדברים במושבים על המון בעיות שיש, אך הקשה מכולן היא בעיית התעסוקה. מעט מאוד אנשים עוסקים בחקלאות. מרבית האנשים במושבים עובדים מחוץ להם ויש פקקים ביציאה מהמושב ובחזרה. אם יאפשרו לנו ליצור דברים שיתנו מענה לתעסוקה בתוך המושב שהיא אינה חקלאית, אז נוכל להצליח."

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן:  "מספר החקלאים הפעילים היום בישראל, בעלי משקים, הוא כ-12 אלף, לפני חמש שנים זה היה 17 אלף. שני שליש מהם בגיל 65 ומעלה. נושא התעסוקה הוא משמעותי מאוד עבור התושבים במרחב החקלאי והכפרי. הנושא של החלפת מקצוע הופך להיות קריטי במערב, וכמובן שגם אצלנו במרחב. התחלנו לבדוק את הנושא ואמרנו לאנשים ב"מעגלים" שהבעיה קיימת גם אצלנו. אני מקווה שבהזדמנות זו, שנפתחת כעת, שהקרן מוכנה לפתוח את הידע המקצועי שלה גם לקיבוצים ומושבים, נוכל לפתוח אפשרויות תעסוקה חדשות בפריפריה, ובכך לעזור לא רק לאנשים עצמם במושבים ובקיבוצים אלא גם לכלכלת המדינה שתרוויח מכך שיותר ותיקים יזכו לאפשרויות תעסוקה."

לאחר נאומי הפתיחה, דיברה עם הנוכחים יפה ויגודסקי, יו"ר "קרן מעגלים", שהסבירה לנוכחים על הקרן וההחלטה להקימה ועל המודל "משחיקה לצמיחה".

"קרן מעגלים, למרות שהחלה את פעילותה בסוף 2012, לא טיפלה באופן רחב במגזר שאתם מייצגים ואני שמחה על שיתוף הפעולה הזה ומקווה שיצליח. קרן מעגלים הוקמה כאשר בנימין נתניהו היה שר האוצר והחליט לעלות בשנתיים את גיל הפרישה לגברים ונשים. הוא היה צריך לקבל הסכמה מהמעסיקים וההסתדרות, והם אישרו זאת בכפוף לכך שתוקם קרן שתכשיר אנשים שמקצועם מוגדר כמקצוע שוחק. בסוף 2011 נחתם ההסכם, לאחר 7 שנים. הנושא שנקרא מקצועות שוחקים הוא רחב מאוד. לעניות דעתי, אין מקצוע שהוא לא שוחק, ולכן המדינה הגדירה מקצועות שוחקים לפי קריטריונים פיזיים. בדקה ה-90 הצלחתי להכניס קריטריונים של ריחות קשים ושל 20 שנות ותק.
הפעילות החשובה ביותר של מעגלים, בעיני, היא ההכשרות. אחד הדברים הראשונים שעשינו הם מחקרים בינלאומיים לגבי נושא השחיקה בתעסוקה. כל המחקרים הראו שאם אתה עושה הסבה וסדנאות של מהי שחיקה וכיצד ניתן להתמודד איתה, אתה מוציא את האדם ממעגל השחיקה. ההכשרות אינן פשוטות וקלות, אבל בסופו של דבר מי שעובר אותן מצליח להשתלב מחדש במעגל התעסוקה. הסקרים מוכיחים שרבע מאלה שעוברים את ההכשרה משתדרגים באופן מיידי, בין אם בתוך מקום העבודה או מחוצה לו.  רבים מהאנשים שמגיעים לגיל הפרישה לא מחזיקים בפנסיה שמאפשרת להם לפרוש, ומנגד רוצים להמשיך לתרום במקום עבודתם ולחברה כולה, אך לפי החוק המעסיק לא מחויב להמשיך ולהעסיק אותם. ההסבה מאפשרת להם זאת. אנחנו עובדים היום מול כ-100 מכללות הפרושות בכל רחבי הארץ. הטיפול בחקלאים לא היה במיינסטרים עד שפניתם אלינו. יש מכשול אחד והוא הרצון של המדינה שלא נגמור את התקציב בקרן."

בהמשך היום שמעו הנוכחים, הרצאה מפיו של מנכ"ל קבוצת "פילת", וחבר קיבוץ שובל, זוהר מימון, על "עולם העבודה של מחר". כמו כן, הוצגו תכנית "מעברים", העוסקת בהשמה במרחב הכפרי, ומיזם "מסלול ירוק" של התנועה הקיבוצית, לסיוע לעסקים קטנים בקיבוצים ובמרחב הכפרי. "מטרת המיזם להפוך את העסקים הקטנים בקיבוצים וביתר המרחב הכפרי, במיוחד בפריפריה בה חסרים מקומות עבודה, לכר פורה להקמה ולהצלחת אלפי עסקים בבעלות חברי ותושבי ההתיישבות הכפרית", אמר חיים חבלין,  האחראי על תחום היזמות בתנועה הקיבוצית.

בימים אלה יונגש השירות, לזכאים לכך, באמצעות התנועות והמועצות האזוריות.

הוספת תגובה חדשה

This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

2 + 5 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
fw_after_content