תפריט מחלקה
1/1/2050 3

מנוע חיפוש לערכים - אתר אינטרנט חדש מציג מידע היסטורי על תנועת העבודה והקיבוצים

מנוע חיפוש לערכים

ארנון לפיד

אתר אינטרנט חדש (גדול ומשוכלל) מציג שפע של מידע היסטורי רב-תחומי על תנועת העבודה * ועל הקיבוצים שהיו חלק ממנה * ואתם מוזמנים לגלוש (וגם לשלוח חומרים)

 

גם מי שייקלעו במקרה לאתר האינטרנט החדש של "תנועת העבודה הישראלית" (http://tnuathaavoda.info), או יבקשו למצוא בו רק פיסת מידע ספציפית - יתקשו להיפרד ממנו. מרצונם, או שלא, הם יילכדו במלכודת דבש:  שפע של מידע היסטורי מחולק למדורים נושאיים (כלכלה, חינוך, תנועת הפועלים וההסתדרות, תנועות נוער, מפלגות פועלים ועוד), מאגר מידע רחב, ובו לקסיקון מושגים גדול, לקסיקון אישים, תאריכון אינטראקטיבי, מאגר מידע על ההתיישבות העובדת, מאגר מפות אינטראקטיביות, ביבליוגרפיה מדעית, מאגר מידע על עיתוני התנועה, תצוגות של כרזות, תצלומים וסרטי וידיאו, ועוד. שפע המידע הזה ניתן לפילוח על-פי נושאי המדורים השונים, ונשען על מנוע חיפוש חזק - בקיצור, כל מה שיכול להציע אתר אינטרנט גדול, מושקע ומשוכלל. תנועת העבודה כספקטקל.

 

אביגיל פז-ישעיהו, עורכת האתר (כמתבקש, היא שונאת את המילה "מנהלת"), מודה: "אנחנו רוצים 'לצוד' את כל מי שייכנסו לאתר, בין אם זה אזרח מתעניין, או תלמיד שזקוק לנתון כלשהו. שייכנסו, יתפתו, יזרמו - וילמדו".

 

היא ילידת כיסופים, ד"ר להיסטוריה, מתלמידיו של פרופ' יוסף גורני (יחד ערכו את הספר: "הישג היסטורי בתמורותיו, ההתיישבות הקיבוצית והמושבית 1990-1910") וקשורה בקבוצת חוקרי תנועת העבודה, שיחד עם "קרן המייסדים" ו"קרן ברל כצנלסון" יזמו את הקמת האתר, וטורחים עליו במסירות גדולה. חוקרים רבים התגייסו לכתיבה: פרופ' גורני, פרופ' יצחק גרינברג, יובל דניאלי, פרופ' יובל דרור, ד"ר מרדכי נאור, פרופ' הנרי ניר, ד"ר אלי צור, מוקי צור, ד"ר בת-שבע מרגלית-שטרן, ועוד רבים שסייעו בהתנדבות בייעוץ ובהדרכה.

 

ש: עם גלריה כזו של כותבים מעורבים, הצלחתם לשמור על גישה עניינית-מדעית באתר?

אביגיל פז-ישעיהו: "הכתיבה באתר היא מדעית ובהחלט לא 'מטעם'. לצד הכתיבה אנחנו מציעים גם את מקורות המידע, מציגים מסמכי מקור, ומפנים למגוון חומרים הקשורים בכל נושא. הכוונה היא לאפשר לקורא להבין את ההקשר ההיסטורי בו מתרחש הכול. כך, למשל, כשאנחנו כותבים על פרשת אלטלנה, איננו נוקטים עמדה, ואיננו מתפלמסים, אלא מציגים תמונה כוללת של מעבר מחברה וולונטרית למערכת ממלכתית אחת: סיפור אלטלנה ופירוק המחתרות אל מול פירוק הפלמ"ח - שניהם דוגמאות לאכיפת המרות הממלכתית על כלל החברה".

 

ש: מאיפה מתחילים את סיפור תנועת העבודה הישראלית, והיכן מסיימים?

"כרקע כללי אנחנו מתחילים מהשורשים האירופיים - מתולדות תנועת הפועלים העולמית ויסודותיה הרעיוניים, וממשיכים בתנועת הפועלים היהודית באירופה. בארץ אנחנו מציינים את תחילתה של ההתיישבות הציונית בעלייה הראשונה, אך מתרכזים בעיקר בראשיתה של תנועת העבודה הישראלית למן תקופת העלייה השנייה. אנחנו מסיימים בשנת 1977".

 

ש: זהו? עם המהפך נגמרה תנועת העבודה הישראלית?

"אנחנו מגיעים עד קצת לפני המהפך. כיוון שאיננו אתר פוליטי, לא רצינו להגיע לשנים קרובות מדי, ולהיצבע בצבעים פוליטיים".

 

בעתיד, ישפע האתר עוד יותר: לקראת סוף השנה הבאה יתווספו לו מדורים כמו "רווחה ועזרה הדדית", "ערביי ישראל" ו"הגות תנועתית", ויורחב במידה ניכרת המדור העוסק בתרבות ובאמנות. גם מאגרי המידע יוסיפו להתרחב, ויתווספו אליהם מגוון מסמכי מקור סרוקים ומידע כללי רב, שחלקו, מקווים העורכים, יגיע מהציבור הרחב. כבר עכשיו מזמינה אביגיל את ציבור האמנים הקשורים בתנועת העבודה לשלוח לאתר תצלומי עבודות, שישובצו ברשימת הציירים והצלמים. גם ארכיוני התנועה, כולל ארכיונים קיבוציים, מוזמנים לשלוח פרטים על האוספים שברשותם, שישובצו במאגר הארכיונים, המוזיאונים והגלריות הקיים באתר. כן, גם פורום יהיה, אליו יוכל כל מעוניין לשלוח טקסטים כתובים או תצלומים נוסטלגיים, שיפורסמו תחת שמו במדור מיוחד.

 

ש: תתכונני להצפה.

"קדימה, אני לא חוששת. יש מספיק מקום לכולם".

 

פז-ישעיהו מתעלמת מהעקיצה, שמא מדובר באתר זיכרון לתנועה הולכת ונעלמת, אבל חושפת טפח מתחושות הלב: "בשנים האחרונות, הרבה מהעשייה הרחבה והמשמעותית של תנועת העבודה בארץ הושכחה, או הוצגה בצורה מסולפת. איננו נגד מגוון דעות, אבל צריך שיהיה בסיס עובדתי מוצק למאבק על התודעה המתחולל בארץ, ועלינו חלה חובת השימור והנחלת הידע. לדוגמה: תלמידים שלומדים היום על תקופת המאבק בבריטים, אינם יודעים כי מבחינת היקף ויכולת מבצעית הייתה ה'הגנה' גדולה ומשמעותית בהרבה משאר המחתרות, ואינם מודעים להבדלי הגישה המשמעותיים ביניהן".

 

עוד היא אומרת, כי אנשים לא יודעים עד כמה הייתה תנועת העבודה מעורבת בהקמת התשתית עליה הוקמה מדינת ישראל. "כוונתי לא רק להתיישבות, אלא למוסדות הכלכליים, לתשתית החברתית, למערכות הסוציאליות, לביטחון ולחינוך. השכחה וההשכחה של כל המאמץ הלאומי הגדול הזה מדאיגות מאוד. אני מאמינה שלצורך הבניית המציאות בעתיד, צריכים לדעת מה היה בעבר, מה היו האלטרנטיבות. ידע מעודד חשיבה חברתית אחרת ומעלה אלטרנטיבות חברתיות שונות מאלו הסובבות אותנו כיום. כוונתי לא לחזרה על מתכונות עבר, אלא להערכה מחודשת של ההווה והתאמת הפתרונות החברתיים למציאות שהשתנתה, מתוך מעורבות חברתית".

 

ביום ראשון הקרוב, 9 בספטמבר, בשעה 18:00, תחת הכותרת (הצולעת) "ערכי תנועת העבודה - מי מכיר, מי יודע?", ינחה מוקי צור, ב"בית ציוני אמריקה" בתל-אביב, ערב לכבוד השקת האתר החדש.לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתהעתקת קישור