תפריט מחלקה
הצג בחידושים 1/1/2050 7

אנדרטת הקיבוצים - הנופלים במערכות ישראל

אנדרטת הקיבוצים (* למטה מאגר לחיפוש כל הרשומים באנדרטה לפי קיבוץ או שם או שנה)

אנדרטת הקיבוצים לזכר חברי הקיבוצים שנפלו במערכות ישראל ופעולות האיבה, נמצאת ב"יער הקיבוצים", ממערב לקיבוץ משמר העמק. המיקום נבחר בשל היותו צופה על עמק יזרעאל, "ערש ההתיישבות" וקרבתו לג'וערה ומערת הפלמ"ח דבר המאפשר ליצור מעין משלוש ווירטואלי של מורשת הגנה וההתיישבות. (בסוף דף זה נמצא מאגר של כל הרשומים באנדרטה ואפשרות מהירה של חיפוש שם או קיבוץ)

  

האנדרטה תוכננה ע"י הפסל סלו שאול מקיבוץ עין גב . היא בנויה בצורת מגדל תצפית עשוי מבטון חשוף עם גרם מדרגות ספיראלי המגיע לראש המגדל וממנו תצפית מרהיבה על עמק יזרעאל, מפרץ חיפה, והגליל התחתון. בכניסה לאתר מוצבים לוחות אבן שבהם מוטבעת מפת הארץ ופיזור הקיבוצים בה, תחת הכותרת "מאה שנות התיישבות קיבוצית 1910-2010 תרע"א - תשע"א".  מהכניסה מוביל שביל בטון ארוך אל מרכז האתר ולצדו הוצבו לוחות אבן המספרים את סיפור הקמתה של התנועה הקיבוצית ותרומתה להתיישבות, לביטחונה וביצורה של מדינת ישראל במשך למעלה ממאה שנים.

לרגליו של המגדל רחבה ומעליה דגל ישראל ונקודות תצפית עם מפות הסבר על הנוף, את הרחבה  תוחם קיר בטון סדוק שראשו אלכסוני ובמרכזו חקוקות מילותיו של ס. יזהר "נזכור אחים, בנים ורעים אשר יצאו עמנו בפלוגות הלוחמים. אנחנו חזרנו והמה לא שבו עוד" (1949). בצידו המערבי של מגדל התצפית ניצבים קירות אבן מוארכים שעליהם לוחות הנצחה עם שמותיהם של 3062 (נכון למרץ 2015) חללי התנועה הקיבוצית מראשית ההתיישבות ועד ימינו.  הלוחות מסודרים לפי תקופות עם פרטי הנופלים. הפרטים כוללים את שם הנופל, מקום מגוריו ושנת הנפילה. על הקיר הראשון שלט הנושא את פרטי ההנצחה ומילים מ"יזכור" שחיבר ברל כצנלסון אחרי מאורעות תל חי: " הנאמנים והאמיצים, אנשי העבודה והשלום, אשר הלכו מאחרי המחרשה ויחרפו נפשם לכבוד ישראל ועל אדמת ישראל"  ובהמשך "יהא זכרם שמור עמנו לעד" מניין החללים מתחיל בראשוני הנופלים בשנת 1913  משה ברסקי מדגניה ויוסף זלצמן מקבוצת כנרת ועד לסוף 2014 בניהם 10 מנופלי צוק איתן.

   

האנדרטה הוקמה ביוזמת התנועה הקיבוצית והקיבוץ הדתי ובעזרת משרד הביטחון, קק"ל והמועצה האזורית מגידו. היוזמים

והדוחפים להקמתה היו: עזרא רבין ז"ל, חבר קיבוץ געש, יעקב אשכול ז"ל, אב שכול, חבר קיבוץ נצר סירני , חנן בן יהודה ז"ל, אב שכול, חבר שער העמקים, עדנה סולודר מקיבוץ גשר, עמיקם אסם מקיבוץ אפיקים, מוטקה בן פורת,  ויחיאל כהן. ה

 

אנדרטה הוקמה ונחנכה בשני שלבים. ב-29 באוגוסט 2007 נחנכה האנדרטה עם מגדל התצפית והרחבה במעמד נשיא המדינה שמעון פרס ושר הביטחון אהוד ברק.  במשך 5 שנים עמלו קבוצת חברים בראשות עזרא רבין ז"ל על אסוף שמות החללים מהקיבוצים ובשנת 2012 נחנכו באתר קירות האבן שבהם מונצחים מעל 3000 חללי התנועה הקיבוצית משנת 1913 ועד ימינו.  


הציבור מוזמן לבקר באנדרטה הנמצאת ביער הקיבוצים ולראות את השמות החקוקים במקום. (להוראות הגעה לאנדרטה ויער הקיבוצים - לחץ כאן)

לסרט על האנדרטה - לחץ כאן


והיה אם נתגלתה על ידי מי מהגולשים באתר. טעות כלשהי, או התברר כי  נשמט חס וחלילה מן הרשימה שם של אחד החללים  יש להזדרז ולהביא זאת לידיעת איציק שפרן באמצעות  דוא"ל shaf_ran@keh.co.il   או טל. 050-5228600


שימו לב, השמות מופיעים עפ"י סדר א"ב של הקיבוצים.


אתר ההנצחה לחללי התנועה הקיבוצית ב"יער הקיבוצים" 

   

בחמישה עשר בחודש נובמבר (15.11.10) התחלנו בחקיקת שמותיהם של מעל שלושת אלפים חללי התנועה הקיבוצית במערכות ישראל על גבי לוחות האנדרטה שב"יער הקיבוצים" . מכוון שמלאכת החקיקה היא ארוכה ומורכבת ניתן עדיין שלוח הערות ותיקונים.

 

כל השמות שנאספו על ידי צוות האנדרטה -  מכל הקיבוצים ובפועל מ 230 קיבוצים תוך קיום קשרים חוזרים ונשנים עם המזכירויות וגם עם הארכיונים - מוכנים, כאמור, לחקיקה בתוספת שם הקיבוץ ושנת הנפילה (עברית וכללית) של כל אחד.

 

הגם שהושקעו גם זמן וגם עבודה רבה וקפדנית באיסוף השמות עם כל הנתונים הדרושים  - יש צורך לקיים "בדיקה אחרונה" כדי למנוע טעויות, שלאחר חקיקתן באבן, קשה יהיה לתקנן.


והיה אם נתגלתה על ידי מי מהגולשים באתר. טעות כלשהי, או התברר כי  נשמט חס וחלילה מן הרשימה שם של אחד החללים  יש להזדרז ולהביא זאת לידיעת צוות האנדרטה באמצעות  דוא"ל  shaf_ran@keh.co.il   או טל. 050-5228600

 

בשם צוות "יער הקיבוצים" ואתר ההנצחה

 איציק שפרן (קיבוץ עין השופט) 050-5228600

 

חברי הצוות: מוטקה בן פורת, עמיקם אוסם, איציק שפרן, דר' אירית בר נתן


 העתקת קישור